neprihlásený Utorok, 3. októbra 2023, dnes má meniny Stela
Sonde na Marse kvôli nedostatku solárnej energie zostávajú týždne

Značky: NASAMars

DSL.sk, 2.11.2022


Sonda InSight americkej vesmírnej agentúry NASA na Marse kvôli nedostatku elektrickej energie generovanej solárnymi panelmi ukončí svoju činnosť do niekoľkých týždňov.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda má dlhodobo problémy s príliš zaprášenými panelmi, kvôli čomu sa výrazne znížilo množstvo generovanej elektrickej energie. Pri nedávnej prachovej búrke sa ešte výrazne znížilo množstvo generovanej energie a NASA vypla posledný zapnutý vedecký prístroj, seizmometer. Po búrke ho podľa aktuálneho oznámenia opäť zapla.

InSight má dve polia solárnych panelov o priemere 2.2 metra. Po pristátí v roku 2018 panely za deň vyprodukovali približne 5000 Wh elektrickej energie, v máji to podľa NASA bolo už len približne 500 Wh. Pred búrkou, ktorá začala v druhej polovici septembra, to bolo 425 Wh a kvôli búrke už len 275 Wh.

NASA podľa aktuálneho oznámenia bude misiu považovať za ukončenú, keď sa sonda neozve počas dvoch za sebou idúcich komunikačných okien so satelitom na orbite Marsu. Po nešpecifikovaný čas sa bude NASA pokúšať prijať ešte signál pomocou Deep Space Network, agentúra ale neplánuje ďalšie pokusy o obnovenie komunikácie.


Zaprášené solárne panely sondy InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, je geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.

Misia mala problém s tepelnou sondou HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, ktorá sa mala kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. To sa ale nepodarilo a NASA a spolupracujúca nemecká vesmírna agentúra DLR dlhodobú snahu dostať sondu hlbšie pod povrch ukončili na začiatku minulého roka.

InSight má ale viac senzorov a jej ďalšia činnosť bola úspešná, pomocou seizmometrov získala dáta o otrasoch a pomocou ďalších senzorov tiež dáta o počasí a o zbytkoch magnetického poľa.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Rekordné zvyšovanie výroby Tesly zastavilo, tento rok chce vyrobiť 1.8 milióna áut
Telekom vypol 3G sieť v prvých okresoch - aktualizácia 1
Bežný smartfón sa pripojil na 5G sieť zo satelitu
Sestra Telekomu spustila v Česku symetrické 8 Gbps pripojenie
Apple priznala problémy s prehrievaním iPhonov 15 Pro, vysvetľuje ich softvérom
NASA ešte stále nezvážila vzorku z asteroidu, veľa materiálu je mimo
Google v cloude tiež zdraží alebo spoplatní IPv4 adresy
NASA z technických príčin posunula štart sondy, ktorý už minulý rok nestihla
AMD má v ďalších dvoch generáciách CPU zvýšiť výkon a výrazne zvýšiť počet jadier
Helikoptéra na Marse vytvorila rekord v rýchlosti letu


Diskusia:
                               
 

tak jasné, ale oni idú vyvíjať nový spôsob pristávania (nárazom) a sonda im kape. to je tak, keď sa štiepi atóm bez zmáknutých základov

NASA spravila obrovskú chybu, keď sa opakovane vyhla diskusii na dsl.sk

dobre im tak!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

PRESNE!

nie aby tam dali nejake roboticke rameno a jemnuckou kefockou, co raz za rok (idealne po nejakej piesocnej burke ci burkovej sezone) jemno (p)okefuje panely, kefocky by boli jednorazove, v zasobe napr. 5 ks. na 5 rokov, jak ked si clovek meni nastavec na e-zubnej e-kefke

cele je to o tom ze sa nechodia poradit na patricne portaly
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Veru, veru... a stačilo tak málo. Tie panely sa vysúvali jedn po druhom spod seba. A stačilo na hrany len inštalovať malé kartáče z materiálu, ktorý by tam vydržal - napr. z karbonu. A po búrke, keď bol ešte dostatok energie, jednoducho zavrieť a znova panely rozvinúť - kartáčiky by to očistili na prijateľnú mieru. Jednoduché riešenie, ale v NASA to akosi nedomysleli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a ešte tam namontovať ostrekovač z auta (nekritizujte ma, že tam mrzne, v tesku majú nemrznúcu v akcii)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

maly kompresorik z kaufu a idees..

Dam dalsi tip pre NASA. poslite tam servisne vozidlo, ktore bude cistit vsetky zaprasene vozidla. hned sa obnovia niektore projekty..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas +. Skor vidim v problem vo velmi nizkej hustoty atmosfery oproti Zeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odignorovali aj to najprimitívnejšie čistenie panelov, ktoré sme tu už roky navrhovali! :-))
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nepoucitelny. Len aby si nemuseli zobrat ranu odtialto, tak vymenili zdroj napajania pre ostatne sondy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To lebo išlo všetko o riešenia finančne i konštrukčne mimoriadne náročné. Optimálnym sa javí fľasnúť kdesi po krajoch vyžuvanú žuvačku, v zostatkovej cene $0.00, ktorá s nulovými nákladmi na údržbu ľen zmenou prúdenia vzduchu zabezpečí priekazne nerovnomernô usadzovanie nečistôt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aké konkrétne? posadiť na sondu jedného aktivačného pracovníka s oranžovou vestou a metlou?
Odpovedať Hodnotiť:
 

K živeniu teórií o nedostatku solárnej energie sa kvôli nedostatku dôkazov zrejme nepridám, ale že sonda s Twitter účtom od roku 2018 v pohode funguje a deň po oznámení zmien v prístupe k vedeniu overených účtov na Twitteri sa už zvažuje ukončenie misie... náhodnosť takejto konštelácie by si priekazne vari zaslúžila overenie.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A to všetko preto, aby ušetrili pár aur za zimnú zmes do ostrekovačov
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Riadne odflaknuty projekt, solarne panely do prasneho prostredia. Gratulujem a posielam veniec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rusi by tam namontovali nejaky metlovy stierac, zaujimave ze z niecim takym sa nepocitalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

HAVE YOU BEEN WORRIED , HOW DO I FIX MY CREDIT CARD, HOW DO I RECOVER LOST CRYPTO WALLET/INVESTMENT JUST LIKE ME... I FOUND TECH & SCI EXPERT MR ARMSTRONG ON REDDIT, WITH HIS VAST ARRAY OF EXPERIENCE WORKING WITH HIM IS A BLESSING. MY CREDIT CARD & BANK ACCOUNT DEBT HAS BEEN FIXED WE ARE CURRENTLY WORKING ON RECOVERING MY LOST CRYPTO WALLET. SHARE, HERE ARMSTRONGQUICKFIX AT G MAIL DOT COM AND BE BLESSED TOO.
@QuickfixA ON TWITTER
Odpovedať Hodnotiť:
 

HAVE YOU BEEN WORRIED , HOW DO I FIX MY CREDIT CARD, HOW DO I RECOVER LOST CRYPTO WALLET/INVESTMENT JUST LIKE ME... I FOUND TECH & SCI EXPERT MR ARMSTRONG ON REDDIT, WITH HIS VAST ARRAY OF EXPERIENCE WORKING WITH HIM IS A BLESSING. MY CREDIT CARD & BANK ACCOUNT DEBT HAS BEEN FIXED WE ARE CURRENTLY WORKING ON RECOVERING MY LOST CRYPTO WALLET. SHARE, HERE ARMSTRONGQUICKFIX AT G MAIL DOT COM AND BE BLESSED TOO.
@QuickfixA ON TWITTER
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár