neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
Helikoptéra na Marse viac ako mesiac neletela, NASA uskutočňuje testovací let

Značky: NASAMars

DSL.sk, 11.11.2022


Po septembrovom úspešnom obnovení letov dronu Ingenuity Mars Helicopter na Marse dron opäť viac ako mesiac neletel a NASA s dronom uskutočňuje krátky testovací let.

Podľa informácií NASA dron mal pri tomto lete len vyletieť do výšky 5 metrov a znovu pristáť, vo vzduchu má byť 18.6 sekundy. Let je 34. letom dronu na Marse.

Najskorším termínom pre let bol štvrtok 10. novembra, či sa už uskutočnil NASA neinformovala.

NASA zároveň pri oznámení tohto krátkeho testovacieho letu neinformovala, kvôli čomu je potrebné opäť uskutočniť testovací let. V predchádzajúcich mesiacoch mal dron ale vážny problém s nedostatočným množstvom elektrickej energie generovanej solárnymi panelmi.

Ako sme informovali v tomto článku, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity už od mája vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potrebuje za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí.

Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu podľa pôvodných informácií približne -80 stupňov Celzia.

NASA ešte aj v druhej polovici augusta potvrdila, že dron sa stále každú noc vybíjal a v tomto čase nočné teploty klesali až na -86 stupňov Celzia.

Cez deň sa ale batérie stihli nabiť na úroveň umožňujúcu krátke lety. NASA tak najskôr v auguste uskutočnila testovacie roztočenie vrtúľ bez vzlietnutia a v druhej polovici augusta uskutočnila prvý krátky testovací let po dlhšej prestávke. Dlhšie lety obnovila v septembri, kedy uskutočnila tri lety a posledný z nich 24. septembra.

Nie je jasné, či v súčasnosti už úroveň nabitia batérií za deň umožňuje vyhrievanie elektroniky po celú noc a elektronika dronu tak už nezamŕza.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


inzerciaDiskusia:
                               
 

A prečo nepreletí helikoptéra k InSight a neodfúkne prach zo solárnych panelov? Mali by si chlapci pomáhať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fakt uz treba poslat riaditelovi NASA email s linkom na dsl!..

DSL.sk web =: +15 ~ 20 % research, & progress
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teplota zamrzania elektroniky je aka, len pre istotu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Zemi alebo na Marse? Lebo napríklad pre vodu je teplota varu odlišná a prúd priekazne vedie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chýba lampa, ktorá by svietila na panely a takto by sa získavala elektrika...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento vrtuľníček je na smiech od začiatku. Milióny, ktoré do neho investovali a ešte na podporný tím investujú mohli poslať Ukrajinskej armáde, tá by ich lepšie využila. Podstate aj ten vrtuľníček tam mohli poslať, zospodu ho natrieť na belasom, alebo chameleonskou farbou, ktorá sa bude meniť podľa elektrického poľa a mohol sa takmer nehlučne vznášať nad Ruskými pozíciami, keď tieto budú zasahované práve ním navádzanými raketami, nábojmi, granátmi, mínami, bombami. Tieto správy z Marsu sú trápne aj s týmto nepripravením sa na zimu. Malo to mať základňu zo solárneho panelu a batérií dostatočne veľkých, aby sa to dokázalo naviť na dostatočné ohrievanie v noci. S možnosťou zakryť panely aj s vrtuľníčkom na dobu prašnej búrky.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár