neprihlásený Štvrtok, 23. marca 2023, dnes má meniny Adrián
Helikoptéra na Marse dostala aktualizáciu softvéru, uskutočnila veľmi krátky let

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 24.11.2022


Dron Ingenuity Mars Helicopter uskutočnil na Marse po dlhšom čase ďalší let, ktorý bol len veľmi krátkym testovacím letom.

NASA o uskutočnení letu informuje v stručnom oznámení.

Dron pri tomto svojom 34. lete na Marse len vyletel do výšky 5 metrov a znovu pristál, vo vzduchu bol 18.3 sekundy. Let sa mal pôvodne uskutočniť už 10. novembra, nakoniec sa uskutočnil 22. novembra.

NASA v polovici mesiaca avizovala prípravu významnej aktualizácie softvéru dronu. V súčasnom oznámení potvrdila, že testovací let slúžil na otestovanie tejto aktualizácie.

Dron lieta na Marse autonómne po naprogramovanej trase, pričom na navigáciu a zisťovanie pozície voči povrchu využíva detekciu prvkov na povrchu v snímkach navigačnej kamery.

V ďalšom priebehu misie má dron asistovať robotickému vozidlu Perseverance v bývalej delte rieky v kráteri Jezero. Terén v delte je ale výrazne náročnejší ako pri doterajších letoch. Kým doteraz dron letel nad relatívne rovným povrchom, v delte sú okrem iného útesy, naklonené povrchy, balvany a oblasti s pieskom. Delta siaha do výšky 40 metrov nad dnom kráteru.

Aktualizácia má podľa skoršieho oznámenia umožniť dronu pokročilú navigáciu a letieť bezpečne aj nad strmým terénom v delte.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Softvér pre využívanie eID nie je dostupný, v čase podávania daňových priznaní
Na Slovensku majú platenú TV takmer všetci, v Česku oveľa menej ľudí
Kapacita obnoviteľných zdrojov energie narástla o 295 GW, koľko vyrábajú nejasné
Prestížna informatická cena udelená za vyvinutie Ethernetu
Zamestnancom Kremľa údajne zakázali iPhony ale nie Android smartfóny
Skylinku nejdú webové služby kvôli DDoS útoku
Európski astronómovia vyzývajú zvážiť zákaz Starlinku a iných veľkých satelitných konštelácií
Po najnovšej aktualizácii Windows 11 môže SSD výrazne spomaliť
Intel vyvinul mnohovrstvovú flash pamäť s 5 bitmi na bunku
Sonda NASA skončila, kvôli opotrebovaným batériám


Diskusia:
                               
 

A to nemoze dron Ingenuity ofuknut svojimi vrtulami solarne panely sondy InSight?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nedokážem prekonať pocit, že vesmírne misie NASA sú súčasťou sofistikovaného náborového procesu nejakého nového športového kanálu a kto dokáže vzbudiť dojem, že sa počas nich niečo deje či že nimi o niečo ide, získa vyvolanému hype pozíciu komentátora vrcholových súťaží, kde úplným topom je InSight so zaprášenými panelmi, ktorý garantuje job na majstrovstvá galaxie v curlingu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

klobuk dolu co vobec dokazali. vsetky tie misie na marse od 97meho roku boli uspesne. Jedine krtko sa do zeme nezavrtal, inak vsetko ok. Nehovoriac o tom, ze kazde zariadenie prekonalo planovanu zivotnost niekolkonasobne. plati to aj o ingenuity, zazrak, ze to vobec este lieta. malo to vzlietnut 3x a dost. A uz letel 34x. vydrzal zimu. A pouziva vacsinu standardnych suciastok ktore si moze kupit ktokolvek.
Naproti tomu europsky Beagle sa od vstupu do atmosfery neozval ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zasa tak bežné súčiastky tam nebudú a ani lacné nebudú. Už len teploty, radiácia a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze klucove projekty v NASA robi este stara partia, ludia co maju vzdelanie. Preto sa im dari, ale pockaj tak 10 rokov ked pojdu do penzie. A NASA bude plne absolventov gender studies potom nevypustia ani balon.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V minulosti bolo dobrým zvykom uvádzať otáčky vrtule v závislosti od ročného obdobia na Marse. Čitatelia si zaslúžia tieto informácie aby mohli, s erudíciou sebe vlastnou, zhodnotiť incident.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z toho je možné usudzovať, že súčasťou zmieňovanej aktualizácie softvéru je priekazne i odstránenie tých if-ov pre nastavenie otáčok vrtule podľa dátumu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vrtulnik presluhuje a citac co robi hodiny pretecie. To by sposobilo zmatok v predpokladanom rocnom obdobi. Preto sa to cele musi prekompilovat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár