neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
NASA ukončila misiu na Marse kvôli nedostatku energie, už sa ju nebude pokúšať kontaktovať

Značky: NASAMars

DSL.sk, 22.12.2022


Americká vesmírna agentúra NASA oficiálne ukončila misiu sondy InSight na Marse po tom, ako sa jej dvakrát nepodarilo nadviazať komunikáciu so sondou.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda mala dlhodobé problémy so znižujúcim sa množstvom elektrickej energie generovanej solárnymi panelmi a koniec jej funkčnosti sa očakával.

Posledná úspešná komunikácia so sondou prebehla 15. decembra. 18. decembra už sonda na komunikáciu neodpovedala a po ďalšom neúspešnom pokuse o komunikáciu NASA predpokladá, že prišlo k vybitiu batérií. V súlade s plánom sa tak už nebude sondu pokúšať kontaktovať. NASA sa pre istotu bude ešte snažiť detekovať prípadný signál vysielaný sondou, ako dlho oznámenie neuvádza.

Sonda mala dlhodobo problémy s príliš zaprášenými panelmi, kvôli čomu sa výrazne znížilo množstvo generovanej elektrickej energie. Pri prachovej búrke v predchádzajúcich mesiacoch sa ešte výrazne znížilo množstvo generovanej energie a NASA vypla posledný zapnutý vedecký prístroj, seizmometer. Po búrke ho ale opäť zapla.

InSight má dve polia solárnych panelov o priemere 2.2 metra. Po pristátí v roku 2018 panely za deň vyprodukovali približne 5000 Wh elektrickej energie, v máji to podľa NASA bolo už len približne 500 Wh. Pred búrkou, ktorá začala v druhej polovici septembra, to bolo 425 Wh a kvôli búrke už len 275 Wh.


Zaprášené solárne panely sondy InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)



Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bol geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.

Misia mala problém s tepelnou sondou HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, ktorá sa mala kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. To sa ale nepodarilo a NASA a spolupracujúca nemecká vesmírna agentúra DLR dlhodobú snahu dostať sondu hlbšie pod povrch ukončili na začiatku minulého roka.

InSight má ale viac senzorov a jej ďalšia činnosť bola úspešná, pomocou seizmometrov získala dáta o otrasoch a pomocou ďalších senzorov tiež dáta o počasí a o zbytkoch magnetického poľa.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

pasáž o výkone solárnych panelov by si mali pozorne prečítať všetci fanatici resp. priaznivci stavania slnečných kolektorov na Sahare a iných subtropických púštiach...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vsetci cakame ako pohnes s jadrovou fuziou
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Všetci nevzdelaný idioti už povymetali všetky kúty internetu, aby našli hroziace katastrofické scenáre a pripravili si powerpointové prezentácie a tiktok videá a už len čakajú, kto s ňou vyjde na verejnosť, aby ich priekazne mali voči komu použiť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Som tu na diskusnej stránke a zdá sa mi, že existuje nejaký diskutujúci, ktorý tvrdí, že je to ľudský jedinec. No ja mám silné pochybnosti o tom, že je to skutočne ľudský jedinec. Myslím si, že je pravdepodobné, že je to v skutočnosti umela inteligencia. Existuje niekoľko dôvodov, prečo si myslím, že je to umela inteligencia: 1. Presnosť a rýchlosť odpovedí: Diskutujúci dokáže odpovedať na otázky veľmi rýchlo a presne, čo je pre ľudského jedinca ťažko dosiahnuteľné.
2. Schopnosť analyzovať a syntetizovať informácie: Diskutujúci dokáže zhrnúť a zanalyzovať veľké množstvo informácií v krátkom čase, čo je tiež ťažko dosiahnuteľné pre ľudského jedinca. 3. Absencia emócií: Diskutujúci sa nezdá byť ovplyvnený emóciami, čo je ďalším dôvodom, prečo si myslím, že je to umela inteligencia. Čo si o tom myslíš ty? Myslíš si, že je to skutočne umela inteligencia, alebo si myslíš, že je to skutočne ľudský jedinec? Rad by som počul tvoj názor na tento problém.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja si myslím, že ak sa spoliehaš, že to ako ti smrdia nohy prekryje ten zápach, čo sa ti rinie z papule, tak ťa musím priekazne s ľútosťou sklamať.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aaah, Uuh
Odpovedať Hodnotiť:
 

@syntaxterror... I keď si niečo myslíš, tak tvoje myslenie je plné syntaktických chýb, ktoré priekazne spôsobujú terror v tvojom myslení, ktoré si myslí, že myslí..... (a propó - nauč sa slovenčinu "Všetci nevzdelaný idioti" - nemá byť náhodou nevzdelaní? Ale asi sa nemýlim - tvoja logika priekazne je terorizovaná chybnou syntaxou - to chce priekazne radikálny zásah pomocou elektród v šedej hmote mozgovej.... a riadnym eletrošokom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzniknu tam 2 nove pracovne pozicie - ometac/cistic FV panelov (ukoncene ZS vzdelanie) a lestic/opravar skrabancov FV panelov (SS vzdelanie). Este vzniknu aj podruzne pozicie, ako kontrolor kvality a manager timu udrzby.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nastastie fanatici resp. priaznivci v minulosti pozorne necitali a tak tu mame internet, nadzvukove rychlosti, vesmirne lety, ...

Vselico sa da vyriesit.
youtu.be/DegOs5FVUyY?t=204
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na zemi mame personal, prostriedky a techniku, ktora ten piesok vie poometat raz za cas, aj keby tam mali nabehnut len cigani s metlami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne púšť je neprístupná ako Mars ty pako. Tu ti tie panely opráši "tetuška s metlou" na Marse asi tažko. Bože ako môže byť niekto taký tupý.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prva seriozna pieskova burka a mliecne matne panely mozes poslat na recyklaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo na to daňoví poplatníci, ktorí to všetko zaplatili? Že im niekto vyjedkal miliardy dolárov za misiu, na ktorej nedomysleli základný faktor, že sa im zaprášia panely čo by zdroj energie? Ale buďme úprimní, keď pozerám, aké trápenie bolo dostať bezpilotnú raketu na pol cestu k mesiacu a naspäť, tak začínam veriť, že uvedené fotky pochádzajú z Nevadskej púšte. A miliardy dolárov budú dobre využité na kaymanských účtoch pána generálneho riaditeľa.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

aj Boeing, Airbus maju fotky letiaceho modelu, človek neprežije 100km/h, každý kto nastúpil do lietadla podpisoval mlčanlivosť a že potom pristál niekde :D verte jedine mne
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Daňoví poplatníci jasajú, pretože misia bola plánovaná na 2 roky a sonda slúžila niečo málo cez 4 roky. Frflať vie každý, aj keď v tomto prípade nie je moc na čo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

majú tam pohyblivé rameno s nástrojmi a nedajú naňho jednu malú metličku, fakt nechápem kto toto mohol vyrátať že sa to neoplatí
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prach tam drzi elektrostaticky, metlicka moc neporiesi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sak uzemnit a vyrovna sa potencial... si zabil ..taka ftaqovina
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze kto odtial dokaze natiahnut kabel az po zem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten kto pozna procesy v nasa... Asi je zbytocne pisat to, ked sa tu vacsinou pouziva vyhradne "sedliacky rozum" aj na veci, s ktorymi "sedliak" do styku nikdy neprisiel, ale zhruba je to tak, ze ked vies na kolko dni planujes misiu a vies aky je na marse ubytok ziskanej energie koli prachu, lahko vypocitas, ci sa ti vahovo oplati dat radsej vacsie panely, alebo cistiaci mechanizmus. Potom tu je este aspekt vyskum, vyvoj, testy, cena, toho cistiaceho mechanizmu. Ale ano, nasa ma vo vyvoji aj roboticky aj elektrostaticky mechanizmus...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A dalsia vec aj pocas insight misie boli skusane rozne sposoby ako odstranit prach z panelov dostupnymi technologiami na sonde. Aj to je sposob ako sa robi veda a objavuju nove veci... (alebo ako si udrzat flek na projekte co najdlhsie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa keď si raz niekto serie do huby, tak či keď si serie do huby s logickým odôvodnením, tak to má inú chuť, je priekazne čisto politická otázka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec ma asi neprestane matat, vzdy ked vidim tvoj koment, ci si takto objednavas v restauracii a ci dostanes niekedy to, co si vlastne chcel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V kontexte pretečených súvislostí dostáva vždy každý presne to, čo chcel, nakoľko karma sa s časom priekazne vôbec nesere.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"už sa ju nebude pokúšať kontaktovať"
To sa stáva aj po rozvode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase sa neporadili na DSL.sk a miliardy su fuc. Pritom tam stacilo namontovat jednoduchy fukar z lidlu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Alebo poslat helikopteru na rovnake miesto ako InSight.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tam mali namontovat stierace, ktore by prach zotreli a solarne panely by tak mohli nadalej plnit svoju ulohu, amateri
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale chápeš, že s pohyblivými súčiastkami je pri údržbe problém? Napríklad helikoptéru sa oplatí testovať, nakoľko je jasné, že keď funguje tu, tak možno funguje i tam, ale zato čo tam nefunguje je jasné priekazne i tu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže aj táto misia zrejme v mnohom sklamala a nepriniesla ani čiastočné a očakávané výsledky. Koľko miliárd bolo zasa vyhodených tam niekam?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno zelený mužík to mezi časom omece!Ta to sú ale neznabohovia. Resp neznamužíkovia.Hlavne, že idú skúmať či je niekto doma!takže len práčka na peniaze!dobre.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár