neprihlásený Pondelok, 29. apríla 2024, dnes má meniny Lea
SSD pre PCI Express 5.0 stále nie sú a v blízkej budúcnosti nebudú k dispozícii

Značky: SSD

DSL.sk, 9.1.2023


Flashové SSD disky pre osobné počítače určené pre dvojnásobne rýchlejšiu poslednú generáciu zbernice PCI Express 5.0 stále nie sú k dispozícii a na základe prezentovaných nových produktov na významnej výstave spotrebnej elektroniky CES, ktorá sa konala uplynulý týždeň, ani v blízkej budúcnosti zrejme nebudú k dispozícii.

Prvá PC platforma podporujúca PCI Express 5.0, dvanásta generácia procesorov Intel Core s kódovým označením Alder Lake, bola pritom uvedená už v roku 2021.

Pri PCI Express 5.0 je tak výrazne odlišná situácia od príchodu PCI Express 4.0 pred niekoľkými rokmi, kedy krátko po príchode tejto novej generácie zbernice prišli na trh aj SSD podporujúce novú generáciu a jej vyššie rýchlosti.

Navyše SSD pre PCI Express 5.0 pre PC zatiaľ nepredstavil žiadny z významnejších výrobcov SSD. Hoci na trhu zatiaľ nie je dostupný žiadny SSD s podporou PCI Express 5.0 pre PC, na trhu sú už aspoň viaceré takéto modely SSD pre serverové nasadenie.

Na CES prezentovali budúce SSD pre PC pre PCI Express 5.0 len niekoľkí výrobcovia rozličných počítačových komponentov ponúkajúci aj SSD. Títo výrobcovia zároveň vo svojich aktuálnych tlačových správach z CES tieto produkty spomínajú len okrajovo alebo vôbec, niektoré ich detaily na základe informácií výrobcov ale priniesol Tom's Hardware.

SSD pre PCI Express 5.0 tu prezentovali štyria výrobcovia Adata, Gigabyte, MSI a Patriot Memory, spolu prezentovali päť modelov. Všetky okrem SSD od Adata budú postavené na radiči Phison E26 oficiálne predstavenom tiež na CES, o ktorého parametroch sme informovali v tomto článku.

SSD od Adata bude využívať radič Silicon Motion SM2508 a má ponúkať najvyššiu sekvenčnú rýchlosť 14 GB/s pri čítaní a 12 GB/s pri zápise, tento radič má byť dostupný ale až v roku 2024.

Rýchlosť jednotlivých modelov s Phison E26 sa bude líšiť podľa rýchlosti použitej flash pamäte. Všetky prezentované modely podľa Tom's Hardware používajú 232-vrstvovú flash od Micronu a dostupnosť jednotlivých modelov bude závisieť aj od termínu dostupnosti jednotlivých verzií tejto flash pamäte s potrebnou komunikačnou rýchlosťou.

MSI predstavila modely Spatium M570 a Spatium M570 Pro, pričom Spatium M570 má dosahovať maximálnu sekvenčnú rýchlosť v oboch smeroch 10 GB/s, Spatium M570 Pro 12 GB/s pri čítaní a 10 GB/s pri zápise. Spatium M570 má byť dostupný v druhom štvrťroku, Spatium M570 Pro v druhom alebo treťom štvrťroku.

Spoločnosť Gigabyte síce predstavila svoj model Aorus Gen5 10000 SSD už v auguste minulého roka, doteraz ale neoznámila termín jeho uvedenia. SSD má mať rovnaké maximálne sekvenčné rýchlosti ako Spatium M570 Pro.

Spoločnosť Patriot Memory parametre svojho SSD nezverejnila.

Nová generácia PCI Express 5.0, ktorej špecifikácia bola dokončená v roku 2019, oproti verzii PCI Express 4.0 zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 32 GT/s. Použité je rovnaké kódovanie 128b / 130b a PCI Express 5.0 tak má aj dvojnásobné maximálne rýchlosti a pri využití štyroch PCI Express liniek umožňuje maximálnu rýchlosť SSD 15.75 GB/s.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

Zas rovno si povedzme, že od zavedenia TBW parametra je záujem o sponzorovanie ďalšieho vývoja so strany PC zákazníkov v podstate nulový. Kupovať kladivo, s ktorým ide zatĺcť 2471 metra klincov, kladie požiadavky na monitoring, ktorý v domácich podmienkach pochováva celý koncept PC a kvôli JIT pri enterprise nasadení damoklov meč rozdrbaním unifikácie priekazne nákladom tiež nepraje.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

velky makovy prd - od toho tu mame trim, garbage collection a vobec vsetky fučury a finesy aby sa NAND pamatove bunky opotrebovavali rovnomerne

kvalitny TLC 2 TB M.2 SSD ma TBW nad petabajtom (1000 TBW), niektore az 3600 TBW a to sme este nespominali 4 TB modely

kvalitne TLC bunky su dnes dostatocne vynutene a je mozne ich prepisat 500x ci aj 1000x (ked si vydelime kapacitu s TBW), nie ako v podiatkoch ery TLC iba 200-300x (to maju dnes QLC)

osvetli nam kedy si naposledy zapisal svoj posledny petabajt, alebo nebodaj 3,6 petabajtu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo osvetli, ty idiot? Aké kedy, ty debil? Podstatou je práve to, že bežný používateľ o tie metriky nestojí priekazne práve preto, aby sa nemusel vybavovať s kokotmi jak ty.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

takze co sa nam tu opat stalo:

- bud syntaxterror nacisto skokotovatel
- alebo ma tiez schizofrenickeho ctitela
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dôjsť k záveru, že je problém buď v niekokm inom alebo nie vo mne, nie je pri liečbe schizofrénie priekazne žiadna výhra.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A pri HDD si (ne)sledoval ktoru metriku? Len ci sa HDD roztoci a nerobi divne zvuky? Tak rovnaku metriku mozu bezni useri pouzivat aj pri SSD (teda az na tie zvuky).
Odpovedať Hodnotiť:
 

V dobe, keď sa prehliadač za 10 minút nesnažil naškriabať 300 MB cache, ani tie zvuky priekazne netrebalo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prepísať 500x alebo 100x je čisto bez záruky.
Nekupujem drahú či predraženú vec na 5 rokov, ale aspoň na 10!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od narodenia som sa tesil ze to budem mat, a teraz v mojich 58-ich rokoch sa mi kvoli tomu zrutil svet pred ocami...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Vy už máte pomerne dosť rokov. Myslela som, že ste mladší.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

je Špátium dostatočne a prikeazne vhodnný modelový rad ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

asi je to este zbytocne, IOPS okolo 1/4 ci 1/2 miliona a na single M.2 SSD rozdiel nad milionom asi nepotrehnut

no a 7,5 GB/s co by prakticky strop 4xPCIe4? to sa 2 TB M.2 SSDcko zaplni za 4,5 minuty (cisto teoreticky), sialenost ... asi nikto nepotrebuje 15 GB/s aby to pri strope 4xPCIe5 bolo iba za nieco vyse 2 minuty ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jasne, ale tu rychlost zapisu to udrzi tak 10 sekund, potom to padne na 500MB/s, lebo tlc/qlc shit
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, ale nie vzdy ...

najdrahsie kusky maju SCL cache az 1/3 svojej kapacity (co je brutaaaaaaaaaaalne divne mat napr. 700 GB SLC cache na 2 TB discoku) a na SCL to fici napr. 7300 MB/s a ked sa minie, tak napr. 1900 MB/s ci aj 2500 MB/s

to su extremy, jeden extrem je popisany vyssie, druhy extrem je ze po 10 sekundach to spadne nie na 500 Ms, ale na 90 MB/s (aj take M.2 QLC smejdy su)

normalny clovek by sa mal poohliadat po niecom medzi extremami (ked uz PCIe4 tak medzi 3500-5000 MB/s SCL cache 10% kapacity disku a nasledne napr. 900-1100 MB/s), nemusi davat 500 € za 2 TB SSD ale zase ani 50 €
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak určite by bolo povzbudzujúce mať kúpou koňa polmetrovú cicinu, ale takto metriky priekazne v reáli nefungujú.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hey ale tá SCL cache - vačšina e-shopov ju u SSD ani neuvádza (ba vlastne ani 1, ešte som tam taký parameter uvedení nikdz nevidel..ä)

kde je ju možné zistit, u jednotlivých modelov,
kdo ju uvádza, zo známých značiek, kde ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto nikde
bud sa budes spoliehat ze plati priama umernost medzi cenou a kvalitou a teda ze je tam velka korelacia
alebo budes studirovat recenzie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie dnešné recenzie vôbec nič nehovoria o spoľahlivosti a už vôbec o životnosti súčiastok, zariadení. Lebo "testeristi" sú zväčša rýchlokvasení laici, čo nejakú vec majú v paprčiach len krátku dobu. Chýbajú im dlhodobejšie skúsenosti z praxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr.taká Samsung m.2 nvme 980 PRO 1 TB - kolko má cache, akú ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) load google.com
2) enter "Samsung m.2 nvme 980 PRO 1 TB review"
3) search the results

abbreviation: UTFG
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár