neprihlásený Streda, 4. decembra 2024, dnes má meniny Barbora
Predstavená desktopová doska s RISC-V procesorom, vyrábať ho bude Intel

Značky: RISC-VIntel

DSL.sk, 28.1.2023


Spoločnosti SiFive a Intel predstavili základnú dosku SiFive HiFive Pro P550 štandardného formátu microATX, ktorá je podľa informácií SiFive vhodná aj ako základ desktopového počítača a postavená je na integrovanom procesore architektúry RISC-V vyrábanom spoločnosťou Intel.

Spoločnosti dosku predstavili už na decembrovej konferencii RISC-V Summit, väčšiu pozornosť si aktuálne získala po zverejnení informácií o detailných parametroch tejto dosky a použitého procesora Intelom. Ďalšie bližšie informácie majú byť neskôr k dispozícii na stránke spoločnosti SiFive.

SiFive vyvíja RISC-V jadrá a SoC procesory tejto pomerne novej architektúry, v minulosti už ponúkala aj niekoľko modelov základných dosiek. Rovnako ako tieto dosky aj nová doska bude určená najmä pre vývojárov pre platformu RISC-V.

Postavená bude na štvorjadrovom procesore, ktorý používa štyri jadrá SiFive Performance P550 taktované na minimálne 2 GHz so 128 KB L2 cache na jadro a 2 MB L3 cache. Doska podporuje DDR5 pamäť a PCI Express 5.0 zbernicu, pričom na doske bude osadených 16 GB DDR5 pamäte.

Na doske budú PCI Express 5.0 sloty, M.2 PCI Express 3.0 sloty, gigabitový Ethernet port, USB 3.0 a USB 2.0 porty, integrovaná grafika a rozhranie pre rozšírenie o podporu vzdialeného manažmentu.

Jadro SiFive Performance P550 nie je najnovším a najvýkonnejším jadrom spoločnosti SiFive, podľa spoločnosti je doska ale prémiovým vyvojárskym systémom ideálnym pre použitie ako desktop vývojára. Alternatívne je doska vhodná na využitie v rackovom serveri pre RISC-V vývoj.


Predstavenie dosky SiFive HiFive Pro P550 (video: RISC-V International)



Procesor s kódovým označením Horse Creek bude vyrábať Intel svojim novým 7-nm výrobným procesom označeným Intel 4. Intel sa v poslednom období snaží rozširovať aj výrobu čipov vo svojich továrňach pre iných tvorcov čipov, na vývoji procesora pre dosku HiFive Pro P550 sa ale evidentne minimálne podieľal. SoC obsahuje niektoré komponenty vyvinuté Intelom a okrem iného SiFive na svojej stránke procesor označuje ako Intel-SiFive procesor a na niektorých miestach dokonca ako Intel procesor.

Doska má byť dostupná v lete, presný termín dostupnosti ani cenu spoločnosti zatiaľ neoznámili.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.

Intel v poslednom čase predstavil viaceré iniciatívy podpory RISC-V architektúry a podľa neoficiálnych informácií sa dokonca v predchádzajúcich rokoch pokúšal kúpiť spoločnosť SiFive. Aktuálne ale jednu zo svojich iniciatív ukončil, keď ukončil projekt Intel Pathfinder pre RISC-V určený pre zjednodušenie návrhu RISC-V procesorov tvorcami čipov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Novým šéfom NASA bude vesmírny turista cestujúci so SpaceX
Amazon predstavil nový akcelerátor AI pre trénovanie neurónových sietí
Telekom má nakoniec 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet dlhšie
Musk ako budúci predstaviteľ administratívy navrhuje v USA zrušiť posúvanie času - aktualizácia 1
Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc
Rast podielu Windows 11 sa zastavil
CEO Intelu odstúpil
mBank spustila podporu okamžitých platieb, zatiaľ ich iba prijíma


Diskusia:
                               
 

Pekelné mocnosti nemajú moc rady, keď sa prehadzovanie frameworkov z x86 na risc označuje ako vývoj. To že už ani nezapisujú čiernym perom na čierny papier, ale rovno tlačia cez wifi na plotri s priekazne čiernym markerom.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Vidíte všetko veľmi čierne. Treba ísť do prírody, chytať motýle a voňať snežienky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takto... bežné pozemské tvory na príjem čiernej farby podľa schválených učebných osnov nemajú receptory a mimozemšťania podľa nich neexistujú. Ale pre nich by asi aj tak bolo prírodou, čo nevytvorili mimozemšťania, takže taká nápoveda je im na zemi tiež priekazne šumafuk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To myslíš majiteľov psov v Kežmarku ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to záludné, pretože existuje taká fikanosť ako prenajímať niekomu svoje železo(ehm krvinky :-) ako službu(čo vo svete využívajú datacentrá), takže si nejaký nímand povie:

Chcem nainštalovať najnovší Windows, Linux alebo po čom mu srdce piští a chcem to hneď na hentom dele. A hneď...

No a fikané datacentrum mu prenajme ten stroj, ten sa s ním pobavká a keď Človek a stroj(:-) potrebuje namiesto Linux hodiť Windows, Dr.No problem :D
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

trošku sa bojím, že tam Intel predsa len zavedie nejakú svoju fíčuru, ktorá zase len naruší pôvodný princíp opensource
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fujtajbl, ani nehovor, lebo príde Piko-Pjetrík a začne skrečat svoje kokotiny.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár