neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Slovenská sporiteľňa postupne odstaví Windows 7 a 8.1, zrejme ale pomerne pomaly

Značky: internet bankingSlovenská sporiteľňaWindows 7Windows 8.1

DSL.sk, 27.2.2023


Slovenská sporiteľňa nezmení kvôli koncu podpory Windows 7 a 8.1 pre tieto operačné systémy svoje pravidlá a bude naďalej oficiálne vyžadovať pre využívanie jej internet bankingu George nové verzie webových prehliadačov, čoskoro tak oficiálne používanie internet bankingu na týchto operačných systémoch nebude podporované.

Vyplýva to zo stanoviska banky pre DSL.sk.

Ako sme v januári informovali, Slovenská sporiteľňa na rozdiel od jej sesterskej banky Česká spořitelna neplánuje náhle odstaviť užívateľov Windows 7 a 8.1.

Slovenská sporiteľňa má ale dlhodobé požiadavky na webový prehliadač a oficiálne pri Firefoxe, Edge a Opera podporuje len posledné dve verzie, pri Safari tri a pri Chrome posledných päť verzií. Štandardne je to samozrejme požiadavka aj v najlepšom záujme užívateľov, keď okrem iného z bezpečnostného hľadiska je odporúčané používať najnovšiu verziu prehliadača a používať aktualizovaný prehliadač je v súčasnosti s ich automatickou aktualizáciou jednoduché.

Momentálne ale nastáva komplikovanejšia situácia v prípade Windows 7 a 8.1. V januári totiž definitívne skončila bezpečnostná podpora týchto verzií Windows spoločnosťou Microsoft a tvorcovia webových prehliadačov následne už ukončili alebo v blízkej budúcnosti plánujú ukončiť vydávanie nových verzií pre Windows 7 a 8.1. Postupne tak pre Windows 7 a 8.1 už nebudú k dispozícii dostatočné nové verzie prehliadačov, ktoré by Slovenská sporiteľňa podporovala. Užívateľ s tým nebude môcť nič spraviť a riešením je len upgrade na novú verziu operačného systému. Aj to je samozrejme odporúčané, ide ale o výrazne náročnejší krok ako aktualizácia prehliadača.

Banka ako vyplýva z jej stanoviska pre DSL.sk tieto pravidlá neplánuje kvôli tomu meniť. Ukončenie oficiálnej podpory zároveň ale nebude znamenať, že sa internet banking so staršími verziami prehliadačov nebude dať vôbec používať. Hoci banka v požiadavkách na prehliadač uvádza, že so staršími verziami "vám George nebude fungovať", v skutočnosti staršie verzie neblokuje a iba v nich postupne môžu prestať fungovať niektoré funkcie.

"Staré verzie prehliadačov v súčasnosti (mimo IE) neblokujeme, avšak George je optimalizovaný pri každom release iba na podporované verzie prehliadačov. V tomto zmysle môže nastať prípad, kedy niektorá funkcionalita Georgea nebude dostupná z dôvodu, že užívateľ nemá aktuálnu verziu prehliadača. Súčasne klientom odporúčame, aby používali výlučne podporované prehliadače a výrobcom podporované operačné systémy s najnovšími aktualizáciami, keďže to výrazne posilňuje bezpečnosť," uviedla pre DSL.sk Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Stanovisko naznačuje, že za požiadavkami na prehliadač nie sú len bezpečnostné dôvody ale aj funkčná optimalizácia. Na otázku akú úlohu zohrávajú tieto dva faktory v požiadavkách na prehliadač banka detailne neodpovedala. "Ak sa technologická firma rozhodne ukončiť podporu daného prehliadača alebo celého operačného systému, dáva používateľom a rovnako tak vývojárom aplikácií jasný signál, že toto riešenie už nemusí spĺňať bezpečnostné zásady či mať plnú funkcionalitu. My ako tvorca aplikácií túto skutočnosť prirodzene zohľadňujeme a rovnako sa snažíme edukovať aj našich klientov," uviedla banka.

Poslednou verziou dominujúceho prehliadača Chrome pre Windows 7 a 8.1 bola verzia Chrome 109 a Chrome tak nebude na týchto OS podporovaný po vydaní Chrome 115, k čomu by malo prísť okolo polovice roka. V prípade Edge založeného na Chromium je poslednou verziou tiež Edge 109 a tento prehliadač tak nebude podporovaný už o pár týždňov, podpora Opery skončila tiež a poslednou podporovanou verziou je Opera 95, Safari pre Windows už dlhšie nie je podporovaný.

Z podporovaných prehliadačov tak už nie je známe len dokedy sa bude dať využívať Firefox, keď Mozilla zrejme stále neoznámila ktorá verzia Firefoxu bude poslednou pre tieto verzie Windows.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

A není to príliš skoro Antone Sporitelniči ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zo strategického hľadiska je podstatné, že i keď sa nič nedeje, tak sa to nejde diať priekazne rýchlejšie.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ako Vivaldi či Brave??
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vivaldi ostava fidlikat v Lascale, a Fiat sa pise Bravo alebo Brava. Na to pamataj!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Su trapny, ved user-agent hlavicky sa daju nastavovat ake chcem, bud umoznuje browser priamo niekde v advanved alebo hadam cez rozsirenia. Mozem aj s XP navstivit IB a browser sa podpise ako Chrome 110.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To, ze si vies ty a ja menit user-agenta neznamena, ze to vie dalsich 98% populacie. Proste pre vacsinu ludi odstavia dany system a hotovo. Zopar IT-ckarov, co sa vyzna, nic nezmeni na veci.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Zmenis si agenta, prejdes cez prihlasenie a potom ti niekde pri podpisovani neprejde platba. Aky to malo zmysel?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Môže pomachrovať na DSL.sk že nemá problém zmeniť si agenta a fungovať na Win XP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podľa kvality vývojára môže z CBA-čky vychádzať výhodnejšie zmeniť agenta a dokódiť do prehliadača tých zopár riadkov, aby prešla platba, ako auditovať kvôli bezpečnosti priekazne celý nový operačný systém.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Marta Cesnaková sa jasne vyjadrila, tak o tom netreba polemizovať.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tak to sa mi nemôže stát! pri tých zopár zriedkavých prípadoch, ked mi občas nekdo podstrčí 5 - 10 euríčok, zopár, trošku euríčiek, za komplet výmenu HDD za SSD (a "ručnú", podsctivú, nie cez clone -disky, žiadne clonovanie diskô! )

..tak tá platba mi prejde, do toho maličkého, úzkeho vrecka, na nohaviciach, - priekazne vždy!


Odpovedať Hodnotiť:
 

A to ti user agent doplni do prehliadaca nepodporovane funkcie?
Alebo mas problem s citanim? Jasne pisu, ze nebudu odrezavat podla verzie browsera, ale moze sa stat, ze v starsom prehliadaci niektore veci proste nepojdu, lebo prehliadac ich nepozna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A čo také tam furt "vylepšujú" aby to prehliadač nepoznal? Boha však chcem zaplatiť a vyhovuje a 100 rokov mi bude terajší systém Prečo furt do toho drbať?!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Predsa ochranu pred kybernetickými útočníkmi. Napríklad v starších prehliadačoch je pri detekovaní kybernetického útočníka tento často varovaný, takže komando, čo má kybernetickému útočníkovi pre výstrahu zlámať pár kostí pri príchode často nachádza už len prázdnu miestnosť, ale nové verzie prechádzajú aktivity kybernetického útočníka navonok bez povšimnutia, takže je u kybernetického útočníka bez upozornenia do 2-3 minúť, takže sa nestane, aby kybernetický útočník nedostal vyplatené priekazne aspoň pätadvacať na holú.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bezpecnost? Nove certifikaty? Ochrana pred podvodnikmi? ochrana pred MITM utoku? Veci, ktore ty nevidis, ale v dnesnej dobe proste obycajne http nestaci.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A čo s tým má môj OS?? Už lepšie ujoviny si nevedel vymyslieť? Však nech je https, ale prečo by nemal nejaký prehliadač aj o 5-10 rokov podporovať Windows 7??? W10/W11 je aká výhra?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

lebo nema podporu pre nove sifrovanie? a napr. nejake hw kluce, a pod. musi byt najskor podpora v OS, a az potom to moze prehliadac vyuzivat.
Ale tazko sa to vysvetluje niekomu, kto nema sajnu ako funguje pocitac. Vela veci sa totiz deje "pod kapotou" a uzivatel o nich ani len netusi
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A? Doteraz mohli byť aj bábkomaty s Windows XP?
W11 to rieši tiež len softvérovo, tak kde je problém?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hej, lenze to XP co bezalo v bankomatoch nemalo s komercnym XP nic spolocne ...

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj preto mám W7 Enterprise...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. GEORGE_JE_RAKOVINA
2. LINUX
3. CHEERS!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Aký má zmysel furt čarovať s prehliadačmi?? Mobily im nevadia??
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Mozilla neplanuje Firefox na win7/8 zarezat a bude vydavat nove verzie pokial to bude technicky mozne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi sa programi optimalizovali aby fungovali na co najsirsom hardwarovom portfoliu a rovnako aj profesionalne weby boli bud striktne urcene pre konkretny prehliadac, alebo siroko optimalizovane na kompatibilitu.
Teraz je modou cicavcou pouzivat frameworky a kod zbastleny pubertalnymi nadsencami, takze iba s obtiazmi dokazu aspon ako-tak fungovat na najnovsich prehliadacoch, lebo ani vevericka netusi vobec ako to funguje a co sa vsetko v pozadi vlastne deje. Ale ukol je splneny, je to raz-dva hotove a moze sa ist na kavicku. Pripadnych kritikov treba umlcat balastom, alebo znemoznenim. Parada, kam to len spejeme.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mám sa otočiť a ukázať Ti že kam?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tu nejde o to že rýchlo hotové ale že lacné. Šetria sa náklady na ľuďoch aj nákupoch. Je to nanič ale je to lacné. Lacné je dobré.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie milacik, lacne je skoro vzdy uplne napikachu. pri weboch to plati mnohonasob.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stačí preštelúvať user-agenta cez plugin a ide sa ďalej až do roku 2030.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár