neprihlásený Sobota, 3. júna 2023, dnes má meniny Karolína
Mobilní operátori v Česku lobujú za uvoľnenie pásma 600 MHz pre mobilné siete

Značky: Českomobilní operátoriDVB-T

DSL.sk, 8.3.2023


Česká Asociace provozovatelů mobilních sítí, APMS, zverejnila vo februári svoje stanovisko k využívaniu frekvenčného pásma 600 MHz, v ktorom presadzuje možnosť jeho uvoľnenia pre mobilné siete.

APMS stanovisko zverejnila po tom, ako v septembri české ministerstvo priemyslu avizovalo, že aj po roku 2030 plánuje Česká republika využívať pásmo 600 MHz na digitálne televízne vysielanie a neuvoľniť ho pre mobilné siete mobilných operátorov.

Pásmo 600 MHz sa v súčasnosti v Česku rovnako ako na Slovensku využíva na digitálne pozemné televízne vysielanie štandardom DVB-T. V Česku je v oblasti sledovania televízneho vysielania výrazne odlišná situácia ako na Slovensku, ponuka bezplatného DVB-T je oveľa širšia a ide o najvyužívanejší spôsob sledovania TV.

Pre DVB-T sa využívajú frekvencie od 470 MHz po 694 MHz, z toho sa za 600 MHz pásmo označujú frekvencie od 617 po 694 MHz. Celé pásmo od 470 MHz po 694 MHz je v EÚ do roku 2030 pridelené pre televízne vysielanie.

Asociácia českých operátorov APMS poukazuje na pokračujúci exponenciálny rast využívania mobilných dát a tvrdí, že doterajšie frekvencie pridelené mobilným operátorom nebudú po roku 2030 stačiť na uspokojenie potrieb obyvateľov.

Frekvencie v pásmach pod 1 GHz sú vhodné pre pokrývanie veľkých redšie osídlených území, keď sa dobre šíria a umožňujú pokryť väčšie územie malým počtom základňových staníc. Zároveň umožňujú poskytovať lepší signál vo vnútri budov.

"Využití pásma 600 MHz je jediným způsobem, jak zajistit udržitelné navyšování síťových kapacit, které operátorům umožní vytvoření dodatečné kapacitní vrstvy na stávající mobilní infrastruktuře a tím pádem její efektivní využití. Bez něj by totiž muselo docházet k výstavbě nových základnových stanic pro udržení dostatečné kapacity mobilních sítí, což má ekonomický i ekologický dopad," uvádza APMS.

APMS zároveň poukazuje na klesajúcu sledovanosť klasického lineárneho televízneho vysielania a prechod k iným službám, okrem iného na video na vyžiadanie. Priznáva ale, že situácia v Českej republike s vysokou sledovanosťou TV cez DVB-T je špecifická.

APMS nepožaduje uvoľnenie celého 600 MHz pásma po roku 2030 pre mobilné služby, navrhuje aby jednotlivé štáty EÚ, ich vlády a regulačné orgány mohli flexibilne rozhodovať o budúcom využití tohto pásma.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hackeri budú hackovať skutočný satelit vo vesmíre, zajtra bude vypustený
Český T-Mobile má predplatenku so 100 GB za 12 eur, slovenský zdražuje predplatenky
O histórii legendárnych smartfónov BlackBerry bude aj seriál
Vesmírny Boeing má ďalšie technické problémy, let s posádkou opäť odložený
Motorola uviedla zaujímavý skladateľný smartfón s veľkým vonkajším displejom
Raspberry Pi bude od júla k dispozícii milión kusov mesačne
The Linux Foundation spustila projekt podpory vývoja softvéru pre RISC-V
Helikoptéra na Marse nemá problém, je iba za kopcom
Pri vstupe do USA bude na prehľadanie smartfónu potrebný súdny príkaz
NASA otestovala laserovú komunikáciu z vesmíru s rýchlosťou 200 Gbps


Diskusia:
                               
 

Šiby ryby, a načo? Však tam je terestriálne TV pásmo.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

aby to prešlo aj cez viac ako 12mm sadrokarton?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A čo také "plastové" okná s 3-sklom...?
Ani za ten ďas!
Prečo zaberajú všetko len pre poserkané mobily?? To fakt nemáme iných starostí, len všetko podriadiť mobilnému magorizmu, závislákom a neliečiteľne chorým mladým ľuďom, čo celé hodiny ani nespustia oči z mobilu.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Presne tak. Treba zachovať toto pásmo pre TV a ich neliečiteľne chorým závislákom na vysoko kvalitnej produkcii SK a CZ staníc.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A kto píše, že musí pozerať SK telku? A myslím si, že český dabing je ďaleko počúvateľnejší než tie "naše" prehnane prespisovnelé umelé dialógy, a dabingom sa akčný film v slovenčine ani nedá nazvať.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

asi preto, ze DVB-T sluzi na sirenie lokalny TV stanic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A su tie pasma vobec potrebne. Niekedy staci nasadit lepsi kodek a nebude treba tolko pasiem. Tiez si myslim, ze data maju prednost pred TV.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Toto má byť čo??? Ak MO dostanú toto pásmo - TAK NECH MI POTOM PLATIA filtre na moje DVB-T/T2 antény!!! Ja si kupovať z vlastného NEBUDEM!!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Otázka: prečo je na DVB-T anténe potrebný LTE filter? A keď zapnú to pásmo, zhoršil by sa ti bez toho obraz? Veď prijímaš inú frekvenciu, či nie?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No filtre su potrebne koli vyzarovanym vykonom, ktore zahlcuju prijimacie obvody TV/STB tak velmi, ze uz nedokazu spracovat slabsi signal z inej frekvencie.
Trosku si problematiku dostuduj a pochopis.
Keby si nebol len donedavna cucal este cecok, pamatal by si si ako stare NMT a aj prve GSM mobily krasne bolo pocut, ked komunikovali, alebo prijimali/vysielali SMS na blizkych zosilnovacoch/reproduktoroch... Aj tam je predsa rozdiel stovky MHz, tak preco ti to asi tak zarusilo? ;) Uz chapes? :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze niekto vypne vysielac 50kw, pasmo pouzije na mobil s vykonom 6w a ty potrebujes filter, ktory predtym netrebalo. Tak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moje menežerske zlyhania sú priekazne vinou tých, čo mi nevravia, čo budú robiť v roku 2030.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Yep, T-Mobile USA má LTE a 5G NR na 600MHz a chodí to ďaleko od pobrežia aj na jachte.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cize je to len dalsie potvrdene smerovanie USA nas vzor.. :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

z takych hluposti sa este nikto nenajedol , je daleko viac problemov ako neake mobily. Kedysi sa mobil pouzival na podstatne veci teraz za pouziva a riesia cez mobil hluposti ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár