neprihlásený Piatok, 3. mája 2024, dnes má meniny Galina, Timea
Schválený štandard pre LiFi, bezdrôtové siete fungujúce cez svetlo

Značky: LiFi

DSL.sk, 13.7.2023


Organizácia IEEE schválila nový štandard pre bezdrôtové siete typu LiFi, ktoré využívajú namiesto frekvencií v rádiovom spektre ako je tomu u WiFi svetlo respektíve frekvencie blízke viditeľnému spektru.

Štandard má označenie IEEE 802.11bb.

Schválený bol v júni, aktuálne na jeho schválenie upozornili spoločnosti ponúkajúce LiFi produkty, pureLiFi a Fraunhofer HHI.

Štandard podľa informácií IEEE využíva žiarenie s vlnovou dĺžkou 800 nm až 1000 nm, teda žiarenie z oblasti blízkeho infračerveného spektra. Podporuje rýchlosti 10 Mbps až 9.6 Gbps.

LiFi produkty už v minulosti predstavilo viacero výrobcov. Technológia dáva zmysel v niektorých scenároch, je samozrejme ale otázne ako sa dokáže presadiť voči WiFi.

Používať sa môže na miestach, kde je buď priamo zakázaná alebo nevhodná komunikácia v rádiovom spektre, napríklad v nemocniciach, a užívateľmi, ktorí sa chcú vyhnúť komunikácii v rádiovom spektre kvôli jeho prenikaniu tkanivom respektíve z iných dôvodov.

Výhodou oproti WiFi má byť aj možnosť poskytovať garantovanú kapacitu sietí, keď neprichádza k rušeniu s inými sieťami, a LiFi má k dispozícii mnohonásobne širšie spektrum ako WiFi. Ďalšou avizovanou výhodou je aj bezpečnosť, keď signál neprechádza stenami.

Zároveň táto vlastnosť je na druhej strane aj veľkou nevýhodou oproti WiFi, keď je samozrejme potrebná priama viditeľnosť medzi zariadením a prístupovým bodom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy


Diskusia:
                               
 

A načo? To už fakt musíme byť všetkými smermi zmagorení a následne postihnutí? Tak ako vnímame elektromagnetické vlnenie, tak vnímame aj neviditeľné svetlo, najmä to v blízkosti viditeľného spektra. Tam zdravotné štúdie zasa nič nezistili? ako s mobilom na uchu?? A keď do toho niekto nakukne...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Takych ako si ty vykolaji aj ked sa na nich niekto na chodniku skaredo pozrie, netreba ani ziadne "neviditelne svetlo".
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Skeptici ešte budú zaskočený, keď to niekto v rámci tradičnej každoročnej hackerskej súťaže Pwn2Own konanej v rámci bezpečnostnej konferencie priekazne hekne sviečkou.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

..kdo do toho kukne,
toho gibon buchne!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

pri všetkých bežne používaných frekvenciách ide o neionizujúce žiarenie, čo už samo o sebe veľa napovie o (ne)škodlivosti takého žiarenia pre človeka (naštuduj si).
Niektorí radi poukazujú na to, že ešte nie je poriadne vyvrátená možná škodlivosť z dlhodobého pôsobenia takéhoto žiarenia, ale po desiatkach rokov nevedia sami takú škodlivosť vierohodne dokázať. Ľudí s rakovinou je v globálnom merítku stále podobný počet ako v minulosti, pričom dnes je v kontakte s týmto žiarením skoro polka ľudí na zemeguli.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Neionizujúce žiarenie je hoax, čím vyššia frekvencia tým vyššia pravdepodobnosť fyzického poškodenia bunky:
prof. Henry Lai:
Can Cell Phones Damage DNA and Cause Cancer? Dr. Henry Lai
youtu.be/JrBjQJhHfzk
Dr. Martin Blank:
"VŠETKY TYPY ELEKTROMAGNETICKÉHO ŽIARENIA MAJÚ NA ŽIVÉ ORGANIZMY PREUKÁZATEĽNÝ VPLYV.
https://dopice.sk/r58
Elektrotechnický inžinier Eric Dollard:
"Tak ako dnes ľudia používajú rádio (mobily, Wi-Fi a bezdr. tech.), na toto rádio nebolo určené!"
https://dopice.sk/og5
Zmeny na EEG v dôsledku používania mobilu a bezdr. techniky:
https://dopice.sk/nRt
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Debilko a čo povieš na viditelné svetlo? cca 430 - 750 THz áno terahertz. To je tiež elektromagnetické žiarenie. Ako veľmi ti musela úblížiť taká fajnová 100w žiarovka keď ti svietila z metra dvoch na hlavu. Ale očividne tebe ublížila riadne.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Človek je stvorený tým istým Stvoriteľom, Ktorý stvoril Zem, človeka i Slnko. Najprirodzenejšie svetlo je pre človeka žiarenie zo Slnka, ktoré môže v určitom čase liečiť a v inej dobe spáliť. Čo sa týka žiaroviek, sú subj. dosť podobné Slnku. Žiarovka na rozdiel of VF EM žiarenia neprežaruje 40 stien ani vedľa nej človek nespáva ako pri Wi-Fi a mobiloch. Problémom je aj nizkofrekvenčné EM žiarenie v okolí elektrických vedení a káblov. Existuje priama súvislosť detskej leukémie a nízkofrekvenčného EM žiarenia. Detská leukémia sa prakticky nevyskytovala do čias elektrifikácie. Teda je potrebné od všetkých zdrojov EM žiarenia (NF - vedenia, káble, el. prístroje a rovnako aj VF - mobily, Wi-Fi, bluetooh) zachovávať určitú vzdialenosť. Podľa týchto kritérií je obyčajný mobil vec absolútne nezlučiteľná so zdravím a tvrdia to aj lekári:
https://dopice.sk/rZ8
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nakoniec, výrobcovia to do tých návodov nepíšu na srandu:
"DRŽTE MOBIL NAJMENEJ 2,5cm OD TELA, KEĎ VYSIELA!"
https://dopice.sk/oAU
Čítal niekto návod od svojho mobilu? Výrobca hovorí, že aktívny mobil nemáte ani chytať do rúk, ani nosiť po vreckách a za žiadnych okolností si mobil človek nesmie dávať k hlave - toto je tvrdenie výrobcu! A existujú na to veľmi silné dôvody, pretože účinky VF EM žiarenia na ľudské bunky sú známe - v dôsledku VF EM žiarenia dochádza k poškodeniu DNA a zlomom na DNA, teda k poškodeniu buniek na fyzickej úrovni. Môžete si prečítať návod od svojho mobilu, dnes je zrejme v každom návode podobné varovanie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Len tak na okraj k tvojmu emocialnemu vybuchu - z neoniek a vybojok bezne ludom vypadavali vlasy (hlavne chlapom)a padali chlpy (aj zenam), preto ludia pracujuci pod takymto osvetlenim v urcitej blizkosti celkom bezne plesateli.

Taktiez UV svetlo poskodzuje zrak, preto sa maju pouzivat ochranne okuliare.

A ak IR svetlo podla vykonu a dlzky posobenia moze poskodit zrak, vdaka procesu "enzýmovej denaturácie", teda sietnica a sosovka dostane na frak.

Takze do buducnosti si dostuduj trosku a potom kric.

PS: Prave klasicke hoci aj 100W ziarovky najmenej poskodzovali zrak.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ako dopadne experiment s LED, resp. s ľuďm,i, ktorí si sami kôli mediálnej propagande vymenili žiarovky za LED svietidlá, to sa práve sleduje (modré svetlo, použité frekvencie)
Zaujímavý dokument:
t.ly/Dgymk
LED svietidlá majú dokonca závažné dopady aj na prírodu:
t.ly/PQPPR
Problémom neóniek a trubicových žiariviek je najčastejšie výparová ortuť, vlastne niečo také by v domácnosti a v blízkosti ľudí ani nemalo byť! (pretože to nemusí 100% tesniť a môže sa to uvoľňovať pri zahriatí a ešte sa to môže aj rozbiť, čo môže mať dosť vážne následky)
Tu sú dva vynikajúce dokumenty o svetle:
https://dopice.sk/rZa
Zaujímavý článok, kedy investor odmietol LED:
https://dopice.sk/rZb
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

"..môže sa to uvoľňovať pri zahriatí a ešte sa to môže aj rozbiť, čo môže mať dosť vážne následky.."
hej, aj u nás vo vchode, na partaji bol podobný prípad - 2.sused popíjal už od rána,
jeho žena upratovala, trochu presúvala aj nábytky, a pri tom nedopatrením zhodila a rozbila 1flašu, čo malo za následok manželov krik, scény, a kedže robil garazdu stále, tak si našiel 1noci zbalené kufre pred dverami bytu!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja o voze ty o koze nevadí. Skús nabudúce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze z neonky vlasy vypadali a zo ziarovky nie? A co bol dovod tohto rozdielu? Povedal jeden plesaty?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Popri rôznych výsostne technických faktoroch, ktoré je laikovi bez potrebného vzdelania možné najzrozumiteľnejšie popísať ako vodoo, je jedným z dôvodov napriklad stres z toho, či vôbec pri štartovaní priekazne na 4-5 pokus ako zvyčajne naskočí.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je potom jasne, len to je aj u menica pre ledky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno vlasy vypadali aj v dosledku otravy vyparovou ortutou... Mozno to nebolo len UV. Jedovate vypary sa z usporiek a trubicovych ziariviek mozu uvolnovat aj pri svieteni (!)
Oficialne pokyny pri rozbiti trubicovej ziarivky: "Otvorte vsetky okna, vypnite vsetky spotrebice minimalne na 15 minut evakuujte byt"
Su pripady, ked decku zliezli vlasy ked v izbe rozbilo tzv. uspornu ziarivku. Ale urcite sa netreba spoliehat na to, ze sa to pri svieteni neuvolnuje (zahriatie, zivotnost, vyrobne vady, moznosti poskodenia pri transporte a manipulacii atd.) Ked bol ten medialny poplach, akurat mame poriadnu zasobu klasickych ziaroviek (kym ostatni ucastnici neukoncia niekolko dekadovy experiment, nebude sa tu svietit ani LED ani usporkami, lebo take experimenty mozu vyjst draho!)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kolko je to v porovnani s ortutou z plomby, a kolko zo spalovania dreva? O co to zvysi prirodzenu expoziciu ortutou? Stare ziarovky sa uz nevratia, cinske zivotnost nic moc. Bordel z tmelu klasickej ziarovky obsahuje co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No koľko?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne mrte moc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidieť že ty vôbec ožarený nie si lebo vedci povedali. Tvoj tatko mobil vo vačku pred plodením určite nemal.
Nazri si do dát úmrtnosti a pôrodnosti pred 2019 a po.
Niektorí vinia očkovania, iný zas 5G. Nech si vyberieš akokoľvek, faktom je že pravdu podobnými hláškami a konšpiračnými teóriami ktoré tak vehementne propaguješ, nezakryješ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hurá, hurá... Vracajú sa staré fungujúce veci. Aj staré Nokie a PowerBooky mali infraport.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

RONJA...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zeby som oprasil niekde staru DEC alebo SMC sietovku s AUI portom a pouzil ju na opticky prepoj? heh.. nie zly napad ;)

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ten nemocničný usecase teda musel dať zabrať. Len neviem, či k tomu netreba štandardizovať ešte plastový chip, nakoľko na magnetickú rezonanciu treba ešte aj ščot priekazne upgradnuť z drótikov na mokrý špagát.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Mne obcas ziarovky v dome blikaju aj vez LIFI
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ZSE tu technologiu asi teda uz davno testuje, len si ju nedali patentovat, hnupi!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vlada sa stazuje, policia vysetruje, ze ujo Jozef nocnou cestou z krcmy so spadnutymi nohavicami a baterkou hackol vladne LiFi
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Táto technológia je vhodná pre špecifické použitia, nie na doma. Rušenie samozrejme existuje, napr. v podaní slnečného žiarenia.

Napríklad v skladoch kde sú kovové stojany ktoré utlmujú wifi, by toto použitie dávalo väčší zmysel.
Zaujímavou kategóriou je aj Visible light communication, teda vo viditeľnom spektre.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze v skladoch mas aj kopec odrazovych ploch, ktore lamu svetlo, co je vlastne rusenie. ;)
A navyse netrapime dost uz skladnikov tymi LEDkovymi megasvetlami? Uz si niekedy skusil pozerat z vysokozdvizneho vozika smerom hore, aby si tam vylozil paletu na regal, ked nad nim nie je vybojka, ale LED osvetlenie? Toho paka, co to vymyslel by som posadil do miestnosti so 4 stenami na par hodin a nechal nech si uzije tie krasne ostre luce...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lom/Odraz/difrakcia svetla samozrejme predstavuje isté zhoršenie parametrov, ale to je pri týchto freknciách iba minimálne. Paradoxne pomáha dostať signál aj na miesta kde by sa bez odrazu nedostal, je to komplexná téma, ale rušenie wifi alebo iných rádiových sietí je podstatne významnejšie.

K druhému bodu, síce som neskúšal vykladať paletu, ale verím že ty si neskúšal vykládať paletu po tme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je ostry luc pri prude fotonov nejkej frekvencie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja navrhujem DyFi bezdrôtové siete fungujúce pomocou dymu len si predstavte to nasadenie a vyuzitie splodin
Odpovedať Hodnotiť:
 

indianovali sme si
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by nam gretka ihned zakazala, a zeleny aktivisti by sa hned lepili do ohna aby ho zahasili. :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sa zamyslím tak škodí fšecko!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj robota, aj nevhodná svokra...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obzvlášť ak sa zamyslíme ako to vlastne funguje s upload? Ani slovko. To akože budú mobili či iné bezdrát zariadenia bleskom spätne komunikovať so žiarovkami, ktoré budú mať po novom nejaké ultra citlivé foto prijmače? Neviem si predstaviť ten stroboskop efekt, hlavne ak by bolo v miestnosti zariadení 10 ba viac. To by žiarovka v proteste k ddos útokom jednoducho pukla. Plne sa stotožnujem s prvým komentom. To lifi len ak streamovacia stanica ale aj tam to nebude môcť byť na také to domáce žúvanie dokonalé. Ako vlastne chcú napájať svetlo tokom dát? Taký adaptér určite nebude lacný. Veď vzniklo 5G nie? Načo svetu obmedzená blbiba?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár