neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Ďalší Debian bude aj pre RISC-V, stala sa oficiálnou architektúrou

Značky: DebianRISC-V

DSL.sk, 24.7.2023


Nasledujúca hlavná verzia jednej z najstarších a stále najdôležitejších linuxových distribúcií Debian 13 bude k dispozícii aj pre v posledných rokoch populárnu novú procesorovú architektúru RISC-V.

64-bitová verzia architektúry RISC-V s označením riscv64 sa aktuálne stala oficiálne podporovanou architektúrou Debianu, oznámili tvorcovia.

Podpora RISC-V sa očakávala, keď takýto zámer tvorcovia Debianu avizovali krátko po júnovom vydaní novej hlavnej verzie Debian 12. Teraz oznámili riscv64 ako novú oficiálnu architektúru krátko po vydaní prvej opravnej verzie Debian 12.1.

Architektúra je už podporovaná v repozitároch pre verzie sid a experimental, podľa oznámenia sú repozitáre pre túto architektúru ale takmer prázdne a tvorcovia ešte len idú sprístupňovať minimálnu množinu približne 90 balíčkov.

Pri posledných dvoch hlavných verziách Debianu je podporovaných deväť architektúr, i386, amd64, ppc64el, mipsel, mips64el, s390x, armel, armhf a arm64. V prípade 32-bitovej x86 architektúry i386 sa v Debiane 12 zvýšili minimálne požiadavky na generáciu procesora a vyžadovaným je minimálne procesor podporujúci i686, procesory i586 už podporované nie sú.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

Myslel som, že podpora CPU závisí od Kernelu a či ten podporuje starší alebo novší procesor. Trochu tomu nerozumiem. Debian si teda upravuje vlastný Kernel alebo podpora CPU nezávisí od jadra? Napríklad ArchLinux taktiež nemá oficiálne porty pre ARM a Risc-V tuším. Majú svoje x86-64 a komunitný fork vlastne robí ArchLinux pre ARM aby mohol ísť napr. na RPi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ešte nič! Jeden, čo myslel, vymyslel fúrik a musel ho tlačiť! V podstate ten, kto vymyslel porno, cez sharing best practices zo všetkými priekazne poriadne vyjebal.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Po dlhodobom úplne bezproblémovom používaní Debianu 11, 12 (Plasma) sa skúsila nová Fedora 38 s default GNOME. Pre väčšinu zákazníkov je Fedora s GNOME ideálna voľba.
S novým kernelom si Fedora 38 našla všetky ovládače a niektoré ovládače (napr. od lokálnej atramentovej tlačiarne sú pre Fedoru oveľa lepšie, tlačí ostrejšie)
Tento Fedora GNOME je taký jednoduchý, prehľadný, Plasma sa skúšala aj s Fedorou 38, ale akosi k tomu nejde...
Celkovo, Fedora je subj. viac orientované na používateľa, že máte aj pocit, že niekto na Vás myslí. Debian je taký neotesaný hardcore, ale za dva roky po stovkách updatov a stovkách inštall/uninstall sa ani nespomalil - proste Debian je systém perfektný! A zákazník, ktorý má takýto linux, nepotrebuje nič! Ak bude mať Fedora takú istú stabilitu po stovkách updatov tak má to ešte navrch od Debianu. Fedora je akoby viac user-friendly. Fedora 38 je zatiaľ top linux!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podpora na urovni distra znamena ze kompiliju vsetky binarky pre danu architekturu a teda kazdy .deb balicek musia pripravit. Nestaci len kernel, teda ak nechces len ten a vsetko ostatne si nevykompilujes sam ako pravy Gentooman ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Že kompiliju vsetky binarky pre danu architekturu by sa ešte prežiť dalo, ale tie pribundlované serepetičky typu .sudo_as_admin_successful priekazne i určité zmeny pôvodných zdrojových kódov naznačujú.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Hladas program - balicek pre svoj OS, stiahnes, a ked ho budes instalovat, napiste ti hlasenie o nepodporovanej architekture.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Homer Simpson at Work: Do Not Disturb
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár