neprihlásený Štvrtok, 30. novembra 2023, dnes má meniny Andrej, Ondrej
Najvyšší model Apple M3 má mať 32 jadier

Značky: AppleCPUARM

DSL.sk, 14.8.2023


Najvyšší model novej generácie ARM procesorov pre osobné počítače od Apple s označením M3 Ultra má mať 32 procesorových jadier.

Avizuje to Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý pravidelne zverejňuje pomerne presné informácie o plánoch Apple.

Po predchádzajúcich čiastkových informáciách o parametroch jednotlivých modelov Apple M3 aktuálne Gurman avizuje počet jadier jednotlivých typov pre všetky očakávané verzie M3, pričom upravil informácie o počte jadier M3 Max spred týždňa.

Podobne ako pri predchádzajúcich generáciách majú byť k dispozícii modely M3, M3 Pro, M3 Max a M3 Ultra, ktorý zrejme vznikne spojením dvoch čipov M3 Max.

Základný model Apple M3 má mať 8 CPU jadier, z toho 4 výkonné a 4 efektívne, a 10 GPU jadier. Apple M3 Pro má byť v dvoch verziách, s 12 CPU jadrami, z toho 6 výkonnými, a 18 GPU jadrami a so 14 CPU jadrami, z toho 8 výkonnými, a 20 GPU jadrami.

Apple M3 Max má byť k dispozícii tiež v dvoch verziách, obe budú mať 16 CPU jadier, z toho 12 výkonných a 4 efektívne. Nižšia konfigurácia bude mať 32 GPU jadier a vyššia 40 GPU jadier.

Následne M3 Ultra bude mať 32 CPU jadier, z toho 24 výkonných, v nižšej konfigurácii 64 GPU jadier a vo vyššej 80 GPU jadier.

U novej generácie procesorov M3 budú k dispozícii zrejme aj iné kapacity integrovanej pamäte, keď v súčasnosti sa podľa informácií Gurmana testujú MacBooky Pro s týmito procesorov a s 36 GB a 48 GB pamäte. Takéto množstvo pamäte doteraz nebolo k dispozícii, procesory M2 až M2 Max a MacBooky Pro s týmito procesormi môžu mať 8 GB, 16 GB, 24 GB, 32 GB, 64 GB alebo 96 GB pamäte. Apple M2 Ultra môže mať integrovaných maximálne 192 GB pamäte.

Procesory Apple M3 sú vyrábané 3-nm procesom spoločnosti TSMC, pričom podľa informácií TSMC výrobný proces N3 oproti doterajšiemu procesu N5 umožňuje vyrábať čipy s výrazne lepšími parametrami. Hustota prvkov na čipe je pri novom procese 1.6-násobná, N3 umožňuje oproti N5 zvýšiť výkon čipov o 10% až 15% a pri rovnakej rýchlosti umožňuje znížiť spotrebu o 30% až 35%.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla podpora predĺženia výdrže na batériu
Štátne aplikácie pre koronavírus na konci roka skončia
Dátové centrá Google sú napájané elektrinou z nového typu geotermálnej elektrárne
Skylink zrušil jednu stanicu, do internetovej TV pridáva nové stanice
Aj v prípade Antiku dosiahla Markíza v prípade nových zákazníkov svoje požiadavky
Amazon si vyvinul nový ARM procesor a akcelerátor AI
Telekom má pre predplatené karty 100 GB balíček za 4 eurá
Projekt tabletov pre seniorov má ďalší problém, štát zverejnil ich osobné údaje
Serverov sa predá výrazne menej, sú ale drahšie a častejšie majú akcelerátory


Diskusia:
                               
 

Jadierok ako v tekvici
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi zmenia aj logo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len pán Ježiš sa svojou obeťou aspoň čiastočne priblížil ku blahoslavenému zanieteniu, s akým Apple vytrvalo neobnažuje plný potenciál možností svojich produktov, len aby za sebou nenechal kounkurenciu o dve konské dĺžky priekazne v prachu stratiť tvár.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

pokiaľ nás neuvedie do pokušenia, všetko vporádečku
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mit niiisz ottt
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak chce apple robiť machra, nech urobí výkonné quad nanájvyš octa core. To kde sme, v priekazne retardovanom arm home server centre? Akože chápeme že apple chce naďalej ohúrovať ale toto je skôr trápne a mali nad týmto radšej držať nda. Doposiaľ má ničím apple neprekvapuje, cenníkom všetkého nevynímajúc.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Apple tie CPU tailoruje presne na svoj operačný systém, takže je pre špičkových externých konzultantou výhrou priekazne už príliš sa nestrápniť.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Teraz je loptička na strane Ming-Chi Kua, musí prísť s nejakým veľkým únikom aby držal krok s Gurmanom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gurman je gurmán.
Odpovedať Hodnotiť:
 

32 ? tak už hádam 64 v treťom tisícročí
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár