neprihlásený Štvrtok, 30. novembra 2023, dnes má meniny Andrej, Ondrej
NASA otestuje ďalšiu laserovú komunikáciu vo vesmíre

Značky: NASAlaseryvesmír

DSL.sk, 31.8.2023


Americká vesmírna agentúra NASA otestuje ďalšiu technológiu laserovej komunikácie vo vesmíre, v rámci snahy nahradiť komunikáciu v rádiovom spektre rýchlejšou laserovou komunikáciou.

Zariadenie pre tento test s označením ILLUMA-T, Integrated LCRD Low Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal, bude tento rok vynesený na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, informovala aktuálne NASA.

ILLUMA-T bude laserovou komunikáciou v infračervenom spektre z ISS komunikovať s geostacionárnym satelitom LCRD, Laser Communications Relay Demonstration, ktorý bol vypustený na konci roka 2021. Ten bude dáta následne preposielať na pozemné stanice.

ILLUMA-T bude dáta na satelit posielať rýchlosťou 1.244 Gbps, v opačnom smere bude rýchlosť prenosu 52 Mbps. NASA už otestovala vo vesmíre aj výrazne vyššie rýchlosti laserovej komunikácie, pri tomto teste ale pôjde o komunikáciu na výrazne väčšiu vzdialenosť ako pri doterajšom rekorde, keď ISS sa nachádza na orbite približne 400 km a geostacionárny satelit LCRD na orbite 35.8-tisíc km.

V apríli už NASA dosiahla vo vesmíre rýchlosť laserovej komunikácie až 200 Gbps, keď takouto rýchlosťou posielala dáta zariadením TBIRD, TeraByte InfraRed Delivery, z malého testovacieho satelitu na povrch Zeme. Satelit sa ale nachádzal na nízkej orbite 530 km.

Test ILLUMA-T bude ďalším z viacerých testov laserovej komunikácie v poslednej dobe, v tomto prípade pôjde podľa NASA o jej prvú obojsmernú laserovú komunikáciu s využitím prepojovacieho satelitu na preposielanie dát.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA optickú komunikáciu už nielen testuje v rámci testovacích misií a používa ju už aj v niektorých svojich vesmírnych misiách, okrem iného bude používaná pripravovanou sondou Psyche. Kedy ju začne využívať bežne vo svojich misiách nie je zatiaľ ale jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla podpora predĺženia výdrže na batériu
Štátne aplikácie pre koronavírus na konci roka skončia
Dátové centrá Google sú napájané elektrinou z nového typu geotermálnej elektrárne
Skylink zrušil jednu stanicu, do internetovej TV pridáva nové stanice
Aj v prípade Antiku dosiahla Markíza v prípade nových zákazníkov svoje požiadavky
Amazon si vyvinul nový ARM procesor a akcelerátor AI
Telekom má pre predplatené karty 100 GB balíček za 4 eurá
Projekt tabletov pre seniorov má ďalší problém, štát zverejnil ich osobné údaje


Diskusia:
                               
 

Posielam foton!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nezabudaj na to, ze musi byt v infra spektre....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Však toto, slnko im to spojenie hneď v troposfére zruší, komunikovať sa bude priekazne po tme, to je naša nasa č 2023. Onú to lasere už aj robia, počul si o dew nie? Všetky záhadné požiare vznikajú po nociach. A žeby sa nepovedalo, pár zaplatených podpalačov wef pošle aj cez deň.
Ale keby dačo, pssst je doba globálneho varu. Wef je vážne banda tupých imbecilov, vrátane tej grétky retardky. https://www.bbc.com/news/uk-66612781
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

otestuju pre ISS, a kedy to bude pre domacnosti?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hneď ako bude zásah laserom pokrývať bežné úrazové poistenie. S tým už NASA nič nemá, nakoľko ide priekazne o dosiahnutie dohody medzi zdravotnými poisťovňami.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Každý by sa mal pripoistiť na dedičný hriech!
Odpovedať Hodnotiť:
 

buduci rok v máji
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na laser je treba priamu viditeľnosť, takže nikdy.
Dnes sa na priamu viditeľnosť používa Li-fi 802.11bb (9.6 Gb/s) alebo Wifi na pásme 60 GHz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pridavam novy vektor utoku spyware instalovany do iPhonov - utoci na aplikaciu SMS, poskodzuje/znefunkcnuke Search bar.

pegasus, finfisher, ... alebo iny vladny spyware


Odpovedať Hodnotiť:
 

po pridani prispevku vyssie padol 1x stream a mobil sa zrychlil o 1/3
Odpovedať Hodnotiť:
 

tha co, amici si dosli na vychod rozebau vlastnu techniku
Odpovedať Hodnotiť:
 

oštepy o strelecké veže T, sieťka nepomáha, veža letí 25m, mobíci za krížnikom moskva
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto chlastal? chcel som sa zasmiat ale tento huste paranoidne kodovany prispevok som nepochopil
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani kvapku, kodovany windows-1250 alebo utf-8
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaaaj uz som na to prisiel ... myslis hadzat telefony cez sietkovy plot ako ti hlupi madarski novinari , ktorych spehovali ?
- na to existuje lepsie riesenie, ale hlupi slovaci radsej budu robosit za 100 eur a hadat sa kto bude sefovat dedinskemu vyboru namiesto toho, aby si sli pre melony do zahrady
Odpovedať Hodnotiť:
 

slovaci su uz tak ohlupnuty narod, ze prvy advokat neveril, ze mu dam 200000 EUR tak druhemu som pre istotu slubil iba 10tisic a pripad vyriesil.

to je ako s cikanmi, ktorym das dobru robotu za 50/den a budu vymyslat, ale v noci ti pojdu vykopavat medene kable jak terminatori a zarobia na tom 2 eur

vlastne ani neviem, ci slovaci nesu cikani. v pomere to vychadza pomaly 1:1 , vlada SR viditelne spravanie na d-g-sa, aj policajti cigania jak hnoj ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem ako mi v bývalej robote pálili šnúry od starších el. prístrojov, odstrihali koncovky a mali z toho holý prd tej medi. Pritom som mal v šuplíku odložených niekoľko ks krásnych keramických i386/387 v peknom zlatom prevedení...!
Rovnako tak nové žiarivkové svietidlá - keby ich rúbali celé len po 2 eurá, ale nyje, oni si z nich vyrabovali a poničili tlmivky a z nich medi za drobných...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

aj vo vláde kradli a kradnú ako degeši a kradnút budú
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď načo by im asi bola taká priekazne politická imunita. Sviňe sú to, pliaga sa zvykla páliť, dnes sa uctieva platenou kontrolou opozíciou aka vlastizradci, a boti. A cocoti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nehovoriac o tom, ze uz ani SiS-karom sa nechce do terenu, uz si najimaju degesov aby za nich behali po meste a nahanali predajcov marisky
Odpovedať Hodnotiť:
 

..s tými lasermi vo vesmíre by som bol opatrnejší..


Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedy bola nasa opatrná? Všetko doserú a vymýšľajú tie najinfantilnejšie výhovorky zároveň. Koniec koncov not a space agency vôbec nič neriskuje keďže vo vesmíre nikdy nebola a za druhé, ľudia im zožerú aj vadné cgi či bublinky vo vesmíre tak prečo nerozšíriť hoax okrem tesly vesmírom priekazne laserami?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár