neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Predstavené výkonnejšie RISC-V jadro

Značky: RISC-V

DSL.sk, 12.10.2023


Spoločnosť SiFive, ktorá navrhuje jadrá a SoC pomerne novej procesorovej architektúry RISC-V, aktuálne oznámila nové jadro SiFive Performance P870.

Nové jadro je podľa spoločnosti opäť výrazne výkonnejšie ako predchádzajúca generácia jadra od SiFive, keď má o 50% vyšší výkon jedného vlákna v SPECint2006. Jadrami predchádzajúcej generácie sú jadrá Performance P650 a P670.

Nové jadro umožňuje SoC procesory s maximálne až 32 jadrami.

Okrem RISC-V jadra pre všeobecné procesory spoločnosť predstavila aj Intelligence X390, nový NPU pre akceleráciu výpočtov v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie. X390 navyše podporuje pridanie ďalšieho akceleračného hardvéru tvorcami SoC.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednej dobe bolo uvedených už napríklad aj viacero RISC-V minipočítačov konkurujúcich ARM minipočítačom, v segmente výkonnejších zariadení ale zatiaľ RISC-V ostatným procesorovým architektúram nekonkuruje.

V oznámení nového jadra SiFive ale avizuje, že nové predstavené produkty spĺňajú požiadavky pre riešenia s vysokým výkonom a okrem iného avizuje splnenie požiadaviek Google pre Android na RISC-V. Spoločnosť Google ohlásila pridávanie podpory architektúry RISC-V do Androidu na konci minulého roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

Uf, ešteže si nedali tú robotu, navrhnúť ho tak výkonné hneď od začiatku. By ich zákazníci priekazne toľko nepotrebovali, takže by sa ich predalo menej a nebolo by z čoho financovať vývoj ďalších generácií.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Naveť, ale keď sa priekazne zamyslime, tak teraz sa to začne diať? Keď arm so svojím patrónom softbank vstúpil do akcioviek? Práve teraz? Niekto tu spomínal že tam arm dĺho slávu žať nebude. Nepamätám si jeho nick no ale týmto mu posélám kvjetyny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

si nepostrehol tú časť s open source? kľudne sa zapoj do vývoja nech si aspoň trochu užitočný.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akého vývoja? Šak RISC je už hotový dávno. Tieto zúfalé pokusy o deploy priekazne non-arm alternatívneho riešenia sú vývojárom len na smiech.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V slede vývoja je tak aj decko v posraných plienkach á.k.á bukakke priekazne na smiech na druhú, tretiu, tzv. kubickú, nech je to na pravej miere fyzikálnych zákonov a hnačkoidných javov.
Inu, všetko má srandovné začiatky, aj tvoja súlož bola, či ešte len bude tak hádam chápaš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RISC-V nie je procesorova architektura.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieme vieme, to je na tom rovnako ako všetky tie čipíky, ssd od Samsung, pamäte, m.2. Všetky by som ich inštrukčnou sadou najradšej zakázal. Od kedy je ta ťechnyka mobilná, a vo veľkých kancloch sa bezdrôtovo beží pre hotový papier, ták je všetko s nami ľuďami priekazne nahovno.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár