neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Predstavené výkonnejšie RISC-V jadro

Značky: RISC-V

DSL.sk, 12.10.2023


Spoločnosť SiFive, ktorá navrhuje jadrá a SoC pomerne novej procesorovej architektúry RISC-V, aktuálne oznámila nové jadro SiFive Performance P870.

Nové jadro je podľa spoločnosti opäť výrazne výkonnejšie ako predchádzajúca generácia jadra od SiFive, keď má o 50% vyšší výkon jedného vlákna v SPECint2006. Jadrami predchádzajúcej generácie sú jadrá Performance P650 a P670.

Nové jadro umožňuje SoC procesory s maximálne až 32 jadrami.

Okrem RISC-V jadra pre všeobecné procesory spoločnosť predstavila aj Intelligence X390, nový NPU pre akceleráciu výpočtov v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie. X390 navyše podporuje pridanie ďalšieho akceleračného hardvéru tvorcami SoC.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednej dobe bolo uvedených už napríklad aj viacero RISC-V minipočítačov konkurujúcich ARM minipočítačom, v segmente výkonnejších zariadení ale zatiaľ RISC-V ostatným procesorovým architektúram nekonkuruje.

V oznámení nového jadra SiFive ale avizuje, že nové predstavené produkty spĺňajú požiadavky pre riešenia s vysokým výkonom a okrem iného avizuje splnenie požiadaviek Google pre Android na RISC-V. Spoločnosť Google ohlásila pridávanie podpory architektúry RISC-V do Androidu na konci minulého roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


Diskusia:
                               
 

Uf, ešteže si nedali tú robotu, navrhnúť ho tak výkonné hneď od začiatku. By ich zákazníci priekazne toľko nepotrebovali, takže by sa ich predalo menej a nebolo by z čoho financovať vývoj ďalších generácií.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Naveť, ale keď sa priekazne zamyslime, tak teraz sa to začne diať? Keď arm so svojím patrónom softbank vstúpil do akcioviek? Práve teraz? Niekto tu spomínal že tam arm dĺho slávu žať nebude. Nepamätám si jeho nick no ale týmto mu posélám kvjetyny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

si nepostrehol tú časť s open source? kľudne sa zapoj do vývoja nech si aspoň trochu užitočný.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akého vývoja? Šak RISC je už hotový dávno. Tieto zúfalé pokusy o deploy priekazne non-arm alternatívneho riešenia sú vývojárom len na smiech.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V slede vývoja je tak aj decko v posraných plienkach á.k.á bukakke priekazne na smiech na druhú, tretiu, tzv. kubickú, nech je to na pravej miere fyzikálnych zákonov a hnačkoidných javov.
Inu, všetko má srandovné začiatky, aj tvoja súlož bola, či ešte len bude tak hádam chápaš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RISC-V nie je procesorova architektura.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieme vieme, to je na tom rovnako ako všetky tie čipíky, ssd od Samsung, pamäte, m.2. Všetky by som ich inštrukčnou sadou najradšej zakázal. Od kedy je ta ťechnyka mobilná, a vo veľkých kancloch sa bezdrôtovo beží pre hotový papier, ták je všetko s nami ľuďami priekazne nahovno.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár