neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Vydaná prvá aktualizácia nového operačného systému pre routery OpenWrt 23.05, opravuje viaceré problémy

Značky: OpenWrtrouteryWi-Fi

DSL.sk, 21.11.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt minulý týždeň oznámili vydanie prvej aktualizovanej verzie OpenWrt 23.05.2 novej hlavnej verzie 23.05.

Hoci ide o prvú aktualizáciu, má označenie 23.05.2. Vývojári najskôr označili a vytvorili novú verziu s označením 23.05.1, v nej ale našli vážnu chybu, samozrejme ju nevydali a o niekoľko dní vytvorili novú verziu 23.05.2.

Nová verzia opravuje niekoľkok vážnejších problémov s podporou na viacerých zariadeniach, na ktorých sa v novej verzii 23.05 vyskytli vážne problémy. Pridaná bola podpora aj niekoľkých nových zariadení.

Opravených bolo viacero chýb v použitých softvéroch a viacero dôležitých základných softvérov bolo aktualizovaných na nové verzie.

Nová hlavná verzia 23.05 neobsahuje oproti 22.03 veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

Pribudla podpora balíčkov softvéru v programovacom jazyku Rust a hneď aj viacero balíčkov v Ruste.

Nová verzia oproti OpenWrt 22.03 pridala pri vydaní podporu viac ako 200 zariadení a podporovala celkovo viac ako 1790 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudli aj nové platformy ipq807x pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x a sifiveu pre RISC-V dosky od spoločnosti SiFive.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI, u niektorých zariadení pribudla podpora pre WiFi 6E.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Táto zmena je ale pomerne kontroverzná, keď prináša aj jednu podstatnú nevýhodu. Podľa oznámenia totiž použitá verzia mbedtls 2.28 nepodporuje najnovšiu verziu protokolu TLS 1.3, ktorá výrazne zvýšila bezpečnosť.

Inštalačné obrazy novej verzie OpenWrt 23.05.2 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Užívatelia by si mali prečítať oznámenie o vydaní novej hlavnej verzie, keď v prípade niektorých zariadení nie sú podporované niektoré funkcie a u ďalších je pri upgrade potrebné uskutočniť niektoré kroky navyše. Celkovo minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Predchádzajúca verzia 22.03 je po vydaní verzie 23.05 naďalej podporovaná, podpora verzie 21.02 bola ukončená v máji.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí


inzerciaDiskusia:
                               
 

opkg list-upgradable | cut -f 1 -d ' ' | xargs -r opkg upgrade
Odpovedať Hodnotiť:
 

Works on non-x86 platforms ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kernel si updatnes ako?
Odpovedať Hodnotiť:
 

cez sysupgrade!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár