neprihlásený Piatok, 13. decembra 2024, dnes má meniny Lucia
NASA testuje ďalšiu generáciu helikoptéry pre Mars, využíva aj testy na Marse

Značky: NASAMars

DSL.sk, 24.11.2023


Americká vesmírna agentúra NASA v súčasnosti už testuje pohon pre ďalšiu generáciu helikoptéry určenú pre lietanie na Marse.

NASA o tom informovala v tomto oznámení.

S robotickým vozidlom Perseverance priletel na Mars dron Ingenuity, ktorý už na povrchu Marsu uskutočnil 66 letov. Aby dron mohol lietať v podmienkach s riedkou atmosférou, má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ otáčajúcich sa vysokou rýchlosťou viac ako 2500 otáčok za minútu. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron má len 1.8 kg.

Najskôr dron podľa informácií NASA používal rýchlosť otáčania vrtúľ 2537 otáčok za minútu, s rednúcou atmosférou bola rýchlosť zvýšená na 2700 otáčok za minútu a podľa aktuálnych informácií najvyššia použitá rýchlosť zrejme dosahovala 2750 RPM.

Hoci zamestnanci NASA v minulosti avizovali do budúcnosti plány na oveľa väčšiu helikoptéru s vrtuľami dĺžky 3.5 metrov, ktorá bude schopná odniesť 1 až 2 kg nákladu, aktuálne vyvíjaná nová generácia je iba miernym vylepšením Ingenuity.


Septembrové testovanie novej generácie rotora pre drony na Marse (video: NASA / JPL-Caltech)



NASA už testovala novú generáciu rotora a vrtúľ v priestoroch s podmienkami podobnými na Marse. Nová generácia má tiež dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, sú z uhlíkových vlákien, majú byť pevnejšie, majú iný dizajn a sú iba o viac ako 10 cm dlhšie ako na Ingenuity.

NASA výrazne zvýšila ale ich rýchlosť otáčania a testovala rýchlosť až 3500 RPM.

Aké zlepšenie letových parametrov by mala nová generácia priniesť oznámenie NASA neinformuje.

Popri testoch na Zemi pri vývoji NASA využíva aj testy realizované Ingenuity na Marse. Za týmto účelom dron uskutočňuje lety vo vyššej výške, vyššou letovou rýchlosťou a naopak pristávanie pri pomalšej rýchlosti. Získané dáta budú podľa NASA užitočné pre doladenie aeromechanických modelov helikoptéry pre podmienky Marsu.

Dron Ingenuity má na Marse aktuálne prestávku v letoch, keď dva týždne nie je možné plnohodnotná rádiová komunikácia s Marsom pre rušenie Slnkom nachádzajúcim sa na spojnici Zeme a Marsu. Prerušenie komunikácie podľa skorších informácií NASA trvá od 11. do 25. novembra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Sonda NASA sa na Vianoce dostane najbližšie k Slnku
K dispozícii beta Linux Mint 22.1
Ďalší významný výrobca končí s Blu-ray prehrávačmi
Google zlepšil v Androide ochranu proti sledovaniu Bluetooth značkami
NASA má vysvetlenie havárie helikoptéry na Marse, naďalej komunikuje


inzercia



Diskusia:
                               
 

Snad v Nasa precitaju tento prispevok a dozvedia sa a energeticke efektivite virniku. Vzlieta uz na kratsich vzletovych drahach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, naposledy čo som prejavil záujem tak neil de grasse mal problém s homofóbmi, eric dubay aj celý vesmír ho asi začali nudiť tak bolo nutné priekazne preladiť a vzrusovať sa ako nekontrolovateľný diabol keď mu cez zoomcall oponovali dvaja heterosexuali, lól. Možno by sa nasa mala obrátiť na grétka saroša.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžeme si povšimnúť, ako celý vesmírny program NASA ustrnul vo fáze uspokojovania potrieb latentných homosexuálov, obmedzením sa na poskytovanie príležítostí k nadšenému neviazanému objímaniu pri každej príležitosti, keď bársjaká pičovina priekazne aspoň čiastočne funguje.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Prosím, zdržme sa ohovárania pána Brežneva.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kde sú tie úspešné časy a SATURN V?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nepredbiehaj! To sa ešte len pretestuje, a potom sa pretestovaný test opäť otestuje. Potom ešte raz na zemi a potom tam, atď, atď. Jáj a ešte sa to medzitým zopár razy priekazne odloží či nezúspešní, a strata kontaktu a opätovné spojenie a hurá juchuchú, a to len zopár krát, aby sa nepovedalo že príbeh nemá závrtok. No a potom čakaj ďalšie testy a neotvoriteľné nádoby, nefunkčné padáky. Je tam toho, vocogo? Celá nasa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Barsjaka to nebude. Predsa len maju podmienky na inej planete.
Ak by si vytvoril roboticke vozidlo a poslal ho na Mesiac, s technologiou vyvinutou na Zemi pre pozemske vozidla, velke dialky by si na Mesiaci neuzil. Taky kyslik ma velky vplyv na spravanie sa kovov (potreba siecialnych lubrikantov neodparujucich sa v prostredi bez atmosfery a roznych teplotach, braniac efektu studeneho zvarania kovov) a prach tvoreny len ostrymi casticami ma tiez svoj prispevok k dizajnu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To teda priekazne čumím. Asi preto je tak zložité získať späť tú stratenú technológiu ktorá nás dostala na mesiac už v polovici min. storočia. To ti musí byť tech tak šialený že ho stvoril sám zázrak a nie človek. Studené zvary kovov, lmao, to je aj akože bežné zváranie hodné čo i len pozemského použitia? Asi hej, asi sa to volá že, REAL GOOD ENGINEERING lól! Nasa approves! Gtfo.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

vse @ Suenee youtb, - niekolko dlhých video-prednášok, / prezentácíi na téma Americký USA- Mesíc, a jako to je, a bolo s tými pristániami, / misiami na Mesiac, - a s Piramidami, Velkými Piramidami v Gíyze

tak ono to s tými letmi na Mesiac, bolo, a je, (a ešte nejaký ten pátek-sobotu bude..), ešte kus inak..

totiž, oni, tí 3ja, najprv tí prví 3 astronauti, a potom všechny posádky, všech misí Apolla 1 - ajž Apolla 17, všetci astronauti, / kozmonauti, well. tam teda priekazne, reku, jako aj boli, ale, - jako, reku ?

to už je, reku, priekazne, tá úplne iná, a pálčivo - ostrá otázka!

nj, - tá známá, a už legendárná, tiskovka, tých prvých 3, chvílku po ich návrate, všetci 3 za 1 stolom, tlačová konferencia, brífíng, novinári, - a všetci 3 strašne napatí, nervozní, jako by ich mali íst vešat,

Odpovedať Hodnotiť:
 

resp.- strašne si dávali pozor, aby sa nejak nepreriekli, aby im neco, nedopatrením, nevyklouzlo, a aby nepovedali neco, chran Ahura Mazda, a Aštarot Ptaah!, čo sa "von", na "res publica", na verejnost, dos sveta, v žiadnom prípade nemá ešte najbližších 300 - 800 rokov dostat von, co není určeno pre prostí lid, masszy..
proč taký nervozní, napatí stress ?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Príjemne napísané, priekazne chytro k veci detajlú so zábavným podtónom irónie. Imho máš talent hochu, Ltď. Čili len tak ďalej.
Vím presne o kerý konferencií je reč, miesto radosti sa tam opravovali a hlavne soudruh vedúci, strong árm naprávať chybičky co se jim orálne vloudili. A kto natáčal kamerú smerom nahor jak ten lunokapsúl vzlietal het od mesiac? Ferko ufó, či neviďiťelná šňúrka? Aňi pri pristátí nebol písek od turbo trysék porušený, a oni to ešte nechtiac chtiac, natočili filmovou kamerou, v kozme plunom všemožnej radijácije. Real good enžinéring, ríl rýl gúd, na jó, je to tak, bez debát.
Odpovedať Hodnotiť:
 


Zatia čo V momentálne prázdnej, aktuálne nevyužívanej časti leteckého hangára sa poriadal brífing, tlačová konferencia s prvými 3 americkými kozmonautmi, práve sa navrátivšími z prvej, úspešnej misii na Mesiac, a vôbec 1.úspešnom LIDSKOM prv úspešnom lete na Mesiac a s5,
tak na tisíc mil vzdálenom míste, zvolenom tak aby bolo úplne nenápadne, vačší stavebný pozemok, rozostavané velké haly a budovy 1fabriky, práve vykladal 1chlapík- taheen, bytost s ptačí-/jašteričou hlavou, zopár zabudnutých vecí, po nejakých usa "kozmonautoch", ktorých predvčerom viezol, len úplne kratučký, bleskový prelet k 1.obežnici tejto planéty, let netrval ani 15 - 20 minut,
z paluby svého "Vimienn, se sigulem černé ruže, a Cčerveného Oka (Krimson King) a podával ich mužovi v uniforme usaaf, ktorý zachvílu odišiel džípom,
takisto jako aj taheen, len čo si vychutnal svoju cígu, vošiel do své lodky ("člunu"), a za pár sekúnd sa neslyšne a bleskov sa vzniesol asi kilometer do výšky, kde zmizol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lól ci priekazne pýjču, ale rozmazal si me víziu. Ďakujem zároveň posélam kvjety. Člunúm zdar soudruhu taheene, haha!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár