neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Android zlepšuje informácie o stave batérie

Značky: Androidbatérie

DSL.sk, 22.12.2023


V tohtoročnej novej verzii mobilného operačného systému Android 14 prichádza k výraznému vylepšeniu informácii o stave batérie, ktoré môžu byť užitočné pri rozhodovaní o potrebe výmene batérie.

Informácie o zlepšeniach nezverejnil Google, detailne ich popisuje Android Authority.

Android 14 bol oficiálne vydaný na začiatku októbra zároveň s dostupnosťou pre smartfóny Google Pixel, pričom ďalší výrobcovia postupne pripravujú a sprístupňujú upgrade na novú verziu.

Podľa informácií Android Authority v Androide 14 boli pridané nové API sprístupňujúce nové informácie o stave batérie. Napríklad aplikácia Settings na Pixel 8 po decembrovej aktualizácii začala zobrazovať prvé detailnejšie informácie pomocou tohto API, dátum výroby batérie a počet nabíjacích cyklov.

API umožňuje poskytovať ale aj ďalšie informácie a k dispozícii je napríklad aj dátum prvého použitia batérie a najmä stav zdravia batérie, ktorý vyjadruje koľko percent z pôvodnej maximálnej kapacity batérie v novom stave dosahuje aktuálna maximálna kapacita batérie. S používaním sa totiž táto kapacita znižuje, smartfón tak samozrejme vydrží aj po plnom nabití kratšie a väčšie zníženie signalizuje už celkovú výraznú degradáciu batérie.

Podobné informácie sa snažili už aj doteraz poskytovať rozličné aplikácie pre Android, ich presnosť môže byť ale obmedzená. Operačný systém môže poskytovať presnejšie informácie, okrem iného ak vie získať dodatočné informácie z batérie alebo riadiacej elektroniky a tiež vďaka sledovaniu stavu batérie za celú dobu jej používania.

Podľa Android Authority nové API pre svoju funkčnosť vyžadujú ďalší softvérový komponent, ktorý zabezpečuje prístup Androidu k týmto dátam na konkrétnej hardvérovej platforme a musí byť implementovaný v časti firmvéru zabezpečovaného výrobcom. Bližšie informácie o stave batérie tak nebudú zatiaľ poskytovať automaticky všetky smartfóny s Androidom 14, bude to závisieť na podpore výrobcu.

Samotný Google na svojich smartfónoch Pixel v novej pripravovanej aktualizácii Android 14 QPR2 na základe podoby jej druhej beta verzie rozširuje zobrazované informácie o stave batérie, ktoré budú k dispozícii v aplikácii Settings Services. Táto aplikácia zrejme bude zobrazovať aj spomínaný stav zdravia batérie, keď podpora zobrazovania tejto informácie je už v aplikácii prítomná v druhej beta verzii Android 14 QPR2 ale v tejto verzii sa ešte nezobrazuje.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na iPhonoch sa začali objavovať staré zmazané fotky, podľa Apple to spôsobilo poškodenie databázy
Windows 11 pridal podporu vytvárania 7-Zip a ďalších formátov archívov
ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb


Diskusia:
                               
 

Malý krok pre človeka, malý krok pre ľudstvo.
Veľký skok pre baterky.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pokiaľ vláda deklaruje zámer znižovania počtu absolventov humanitno-vedných odborov, z pohľadu efektívneho vynakladania prostriekov štátneho rozpočtu stále lepšie nič nie je. Už nehľadiac na to, že pri niektorých filozofických smeroch ide pre študentov zároveň priekazne o jediný spôsob získania Summa cum laude.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Buďte pozorný k baterkám môžu Vám vybuchnúť.
Buďte pozorný k bláznom môžu Vám nechať vybuchnúť baterku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

studovanych treba znizovat su drahy a nic nerobia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte že ty nie si študovaný, ty tomu rozumieš!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie info o batérií má aj Pixel 6, avšak je to v Informácie o telefóne→Informacie o batérií. Info o dátume výroby a počte nabíjacích cyklov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

za praktiky gugla mierene proti ludom by mali uz davno vlady potrestat, a to poriadne, aby uz nikdy nemali peniaze na dokoncenie svojho kvantoveho pocitaca, ktory tiez pouziju proti ludom
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hlavne by mohol zobrazovať aktuálnu spotrebu vo wattoch.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A naco ti to bude?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Napríklad aby som vedel porovnať spotrebu pri nízkom a vysokom jase. či mi zníženie jasu pri danej činnosti predĺži výdrž batérie markantne alebo len kozmeticky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako chces porovnavat whodiny a waty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uznávam, že watt nie je jednotkou spotreby, tak sa opravím: keby mi Android zobrazoval aktuálny VÝKON vo wattoch, vedel by som si upraviť nastavenia a predĺžiť výdrž zariadenia, bez toho neviem, či mi zníženie z 50 % jasu na 20 % jasu zníži spotrebu o 5 % alebo o 70 %. Zaujíma ma, akú časť výkonu tvorí napr. jas, alebo nastavenie rôznych obmedzení fps v hrách atď...
Odpovedať Hodnotiť:
 

AccuBattery ti toto ukazuje. Ale tá hodnota stále kolíše takže neviem či zistíš to, čo chceš...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Me Android 12 ukazuje v nastaveni pod polozkou baterie ruzne moznosti co zmenit a o kolik minut to prodlouzi cas do vybiti baterie. Mj. treba prave snizeni frekvence obnovovani na 60Hz prinese nejvetsi usporu - v mem pripade pres 1h - a to vcetne informace, ze nizsi frekvence obnovovani funguje pro vetsinu scenaru.
Krome jiz standardniho(?) zebricku, kolik mAh a procent z aktualniho stavu baterie spotrebovala prislusna aplikace, pricemz u displeje je to vcetne celkove doby, kdy byl zapnuty.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi ako aktualana odhadovana spotreba motora automobilu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Každé zlepšovanie informácie by malo byť posudzované ako priekazne potenciálne zavádzanie zákazníka.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár