neprihlásený Nedeľa, 28. apríla 2024, dnes má meniny Jarmila
Tvorcovia prehliadačov sa nedohodli na podpore formátu JPEG XL

Značky: webový prehliadačJPEG

DSL.sk, 3.2.2024


Osud podpory nového formátu obrázkov JPEG XL zostáva nejasný, keď sa tvorcovia hlavných webových prehliadačov aktuálne v rámci projektu Interop 2024 nedohodli na dôležitosti jeho podpory.

Projekt Interop je iniciatívou tvorcov hlavných webových prehliadačov respektíve ich enginov, v rámci ktorej chcú docieliť čo najlepšiu interoperabilitu podpory rozličných webových technológií v jednotlivých prehliadačoch. Tvorcovia webov tak môžu vytvárať weby jednoduchšie, keď vyzerajú a fungujú v jednotlivých prehliadačoch v ideálnom prípade rovnako.

Posudzovanými prehliadačmi sú Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox a Apple Safari.

Projekt každý rok vyberie aktuálne kľúčové oblasti webových technológií, vytvorí potrebné testy interoperability a hodnotí skóre kompatibility jednotlivých prehliadačov so štandardarmi a zároveň skóre vzájomnej interoperability medzi prehliadačmi. Cieľom tvorcov prehliadačov je samozrejme následne postupne túto interoperabilitu čo najviac zlepšiť.

Projekt aktuálne oznámil vybrané oblasti pre tento rok, zároveň sú k dispozícii už aj príslušné testy a aktuálne počiatočné skóre prehliadačov. Vybraných bolo celkom 17 oblastí, 12 nových a 5 zaradených aj v minulom roku.

Interoperabilita prehliadačov v týchto testoch je zatiaľ slabá, testovacie verzie prehliadačov dosahujú interoperabilitu 65% a stabilné verzie 48%. Jednotlivé testovacie verzie prehliadačov dosahujú kompatibilitu 79% až 83% a stabilné verzie 58% až 75%.

Oblasti pre tento rok mohla od minulého roka navrhovať aj komunita a jasne najpopulárnejším návrhom podľa množstva aktivity v diskusii k návrhu sa stala podpora formátu JPEG XL, upozornil The Register. Projekt túto funkčnosť ale nezaradil medzi posudzované funkčnosti. Podľa stanoviska projektu neprišlo v otázke podpory JPEG XL k zhode.

JPEG XL je novým pôvodne perspektívnym formátom pre náhradu JPEG. Dokončený bol v posledných rokoch, ide o otvorený formát bez licenčných poplatkov a podľa tvrdení tvorcov mal byť až o 60% lepší ako JPEG.

S jeho podporou v prehliadačoch to najskôr vyzeralo sľubne a experimentálna podpora bola pridaná do Chrome a tým potenciálne aj ďalších prehliadačov postavených na Chromium aj do Firefoxu.

V roku 2022 ale Google oznámil úplné odstránenie podpory tohto formátu z Chrome. Podľa vyjadrení vývojárov Chrome neprináša JPEG XL dostatočné zlepšenie oproti existujúcim formátom a v celom ekosystéme nie je dostatok záujmu o pokračovanie experimentovania s JPEG XL. Následne Mozilla oznámila, že nemá v pláne pridať podporu JPEG XL do stabilných verzií Firefoxu, hoci v testovacích verziách zostáva.

V minulom roku ale spoločnosť Apple pridala podporu JPEG XL do novej verzie Safari 17. Následne vývojári Chrome naznačili možné prehodnocovanie svojho rozhodnutia.

Hoci projekt Interop aktuálne avizoval nedosiahnutie zhody v otázke zaradenia podpory JPEG XL medzi testované oblasti, neinformuje ktoré spoločnosti boli za zaradenie podpory JPEG XL a ktoré boli proti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

je obrovským šťastím, že tvorcovia prehliadačov investovali nepredestaviteľné úsilie do rozbehnutia spoločného projektu, nakoľko inak by sa možno na podpore priekazne ani nedohodli.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A neni tu toho dost ineho co je vyrazne bohatsie a lepsie ako blby JPEG spred vyse troch dekad?

PNG, WebP, HEIF, AVIF ... je toho malo? Treba vymyslat dalsie?

JPEG mal snahu uz pri JPEG 2000, neuspel, teraz zase JPEG XL ...


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Daj si fotku do PNG a uvidíš, ako trepeš. PNG nemôže byť náhradou za jpeg.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Celý koncept nahraditeľnosti je len zúfalý a priekazne nemenej dojemný pokus o glorifikáciu plánu B pri vnútornej rezignácii na realizáciu vlastných vízií.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to zalezi ako to ulozis ...
https://en.wikipedia.org/wiki/PNG#JPEG
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lepší v čom?
Jpeg je formát, ktorý si od určitej kompresie doslova vymýšľa!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hipsteri požadujú raw obrázky!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ja zasa GIFy!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A? Dnešné sú už nejaké moderné, nie len 256 farieb.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Staré dobré bmp, to je overená klasika!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google sa snažil presadiť WebP, neúspešne. Apple sa snaží o HEIC, neúspešne (aspoň na webe). JPEG XL by sa konečne mohol podariť keď sa na ňom dohodnú všetci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tieto nove formaty obsahuju v sebe casto sofistikovane backdoory. Je na mieste byt opatrný. Bez cost/benefit analyzy treba este pockat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je na mieste podotknúť, že podľa špecifikcie nejde o backdoory v klasickom zmysle slova, ale o možnosť zakódovať v obrázku popri hlavnej vizuálnej prezentácii priekazne i subliminálnu informáciu, ktorá môže priamo ovplyvňovať metaprogramy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ono je to o zisku z tej zmeny.
cely web pouziva jpg, naco pouzivat nieco ine, co neprinasa nejaku velky vyhodu?
Lepsia kompresia je sice dobra vyhoda, ale zaroven pri velkosti web stranok nikoho netrapi ci ma fotka 1MB alebo 200KB.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A ešte keď stránka načíta ďalších 10 MB z cudzích webov ako reklamy, analýzy, špehovaie a iné fajnoty.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár