neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
NASA konečne oznámila koľko vzorky priniesla z asteroidu Bennu

Značky: NASAasteroidy

DSL.sk, 16.2.2024


Americkej vesmírnej agentúre NASA sa konečne podarilo vybrať vzorku z návratovej kapsuli sondy OSIRIS-REx prinesenú z asteroidu Bennu a konečne tak oznámila, aké množstvo vzorky priniesla.

NASA tak spravila v tomto oznámení.

Návratová kapsula pristála už v septembri. V októbri ale NASA informovala, že má problém otvoriť hlavu mechanizmu TAGSAM uchovávajúceho vzorku, keď dva z 35 úchytov nešpecifikovaného typu sa nedali ani po viacerých pokusoch odstrániť.

Aby NASA predišla kontaminácii, so vzorkou manipuluje v uzavretom priehľadnom boxe s personálom používajúcim ruky v rukaviciach vsúvané cez otvory, boxe aké sa používajú napríklad v niektorých biologických laboratóriách. Box je naplnený dusíkom. V boxe môže používať len schválené nástroje a na uvoľnenie problematických úchytov si NASA musela navrhnúť a vyrobiť nové nástroje. Otvoriť hlavu TAGSAM sa jej podarilo v januári.

Už do času októbrového oznámenia sa NASA podarilo vybrať 70.3 gramu vzorky, keď vybrala vzorku nachádzajúcu sa mimo hlavy mechanizmu a čiastočne aj v nej vďaka čiastočnému odklopeniu časti hlavy.

Po kompletnom otvorení hlavy našla ďalších 51.2 gramu vzorky a celkovo tak sonda priniesla z asteroidu 121.6 gramu vzorky. Cieľom bolo priniesť minimálne 60 gramov. NASA pôvodne po odbere z asteroidu avizovala, že sonda by mohla niesť až 250 gramov vzorky.


Návratová kapsula po pristátí v Utahu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Keegan Barber)Asteroid Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Materiál je prvým materiálom, ktorý NASA prinesla z asteroidu, a zároveň má ísť o najväčšiu vzorku materiálu prinesenú z hlbokého vesmíru.

Sonda odštartovala v septembri 2016, pri asteroide Bennu bola od decembra 2018 a vzorku odobrala v októbri 2020. Od asteroidu odletela v máji 2021.

Vzorka vedcom podľa NASA pomôže lepšie pochopiť formovanie planét a pôvod organických látok a vody, zároveň naučiť sa viac o potenciálne nebezpečných asteroidoch.

Podľa aktuálneho oznámenia minimálne 70% zo vzorky zostane uchovaných v NASA pre skúmanie vedcami v budúcnosti. Zvyšná časť vzorky bude k dispozícii vedcom na skúmanie čoskoro, katalóg vzoriek na vyžiadanie plánuje NASA zverejniť na jar.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Večná škoda, že tú návratovú kapsulu pred začiatkom misie neodvážili. To by množstvo vzorky za použitia algoritmov AI zvážiť kuchynskou váhou i na dve desatinné miesta priekazne do troch mesiacov.
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

navratova kapsula ma ablacny tepelny stit, tzn. pri prelete atmosferou z neho odpadavaju male kusky. aj keby prisla kapsula prazdna, tak bude vazit menej ako ked ju tam vystrelili.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kohože by veru napadlo, že je nutné použiť záhadnú kapsulu od neznámeho darcu s priekazne tajomnou abláziou.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Takže by priekazne priniesli záporné množstvo materiálu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mislite ze bi tato kapsula sa dala na karicke odviest na zberny dvor a zarobit aspon na cigaretky a malu nula-nula-styrku? je to aspon z hliniku? robila som na ministerstve.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak potom neviem ako je mozne ze zlta nalepka na boku kapsule zostala.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ta nalepka bola samozrejme nalepena az po pristati a zakryva vetracie otvory. tu to mas aj na videu: https://youtu.be/Kdwyqctp908?t=5168
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako dobre, ze im to pristalo pekne na rovine a nie v tych skalach na pozadi, odkial by sa to zgulalo az na spodok. A ani v hentych kalerabikoch, ci co to tam maju posadene. Radost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pedstavte si ufo sondu, ako tu pristane nabere 3 lyzice hliny. Nasledne sa bude 500 rokov vracat, pristane doma. Ufonske FBI bude zoznam kamienkov drzat v prisnom informacnom embargu dalsich 10 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Načo by tu pristávali? Veď my im posielame vzorky priamo do vesmíru, stačí si pozbierať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár