neprihlásený Štvrtok, 30. mája 2024, dnes má meniny Ferdinand
Signal už nebude vyžadovať zdieľanie telefónneho čísla s ostatnými

Značky: komunikáciašifrovanie

DSL.sk, 21.2.2024


Populárna komunikačná aplikácia a služba Signal uskutočňuje výraznú zmenu a užívatelia už nebudú musieť zdieľať ich mobilné telefónne číslo s inými užívateľmi.

Signal si svoju popularitu získal podporou end-to-end šifrovania správ. End-to-end šifrovania správ znamená, že správy odosielané odosielateľom nedokáže dešifrovať nikto iný okrem príjemcu, ani prevádzkovateľ služby. V poslednej dobe end-to-end šifrovanie podporujú respektíve naň štandardne prechádzajú mnohé komunikačné služby a aplikácie.

V Signale bol doteraz užívateľ identifikovaný jeho mobilným telefónnym číslom. To umožňuje jednoduché odštartovanie komunikácie cez Signal s užívateľmi, na ktorých má užívateľ klasický telefónny kontakt.

Teraz služba ale zavádza aj možnosť identifikovania podľa zvoleného používateľského mena. Služba o tom informuje v tomto oznámení.

Užívatelia si teraz budú môcť vytvoriť používateľské meno a následne bude možné začať s nimi komunikovať po zadaní tohto mena bez znalosti ich telefónneho čísla. V novom štandardnom nastavení sa telefónne číslo druhému užívateľovi nezobrazí ani po začatí komunikácie, pričom pri tomto nastavení sa bude zobrazovať len užívateľom majúcim toto telefónne číslo už v zozname kontaktov na svojom zariadení.

Užívateľ zároveň bude môcť zakázať jeho vyhľadanie na základe jeho telefónneho čísla.

Užívatelia budú stále registrovaní v Signale na základe svojho telefónneho čísla, novinky iba umožňujú aby ho nesprístupňovali iným užívateľom nemajúcim ich číslo.

Používateľské meno sa bude dať meniť, zdieľať sa bude dať aj pomocou QR kódu alebo URL. Bude sa dať zrušiť a užívateľ si ho vôbec nemusí vytvoriť a využívať. Zároveň si bude môcť zvoliť nastavenia ako doteraz, zobrazovanie telefónneho čísla všetkým užívateľom aj možnosť jeho vyhľadania podľa telefónneho čísla.

Novinky sú už zahrnuté v beta verzii, podľa oznámenia všetkým užívateľom budú sprístupnené v nasledujúcich týždňoch. Pre ich využívanie bude potrebná nová verzia aplikácie a napríklad telefónne číslo sa prestane zobrazovať ostatným užívateľom keď tiež prejdú na novú verziu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V Nemecku budú povinne na benzínkach rýchlonabíjačky na elektromobily
Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá
Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom
Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice


Diskusia:
                               
 

stacilo by to mat ako kedysi ICQ, vygenerovane cislo...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Údajne naozaj existuje niekoľko tabuliek z obdobia Džemdetnasrskej kultúry, na ktorých vrypy vzdialene pripomínajú písmená ICQ, ktoré až doposiaľ výskumníkov priekazne miatli.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zial uz aj ICQ zaviedlo moznost prihlasenia telefonom, alebo menom a nielen UIN. Ale nastastie stare UIN stale funguju a vratane kontaktov uz vyse 25 rokov zatial spolahlivo funguje :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pri Signale by sa dalo použiť jednorazové číslo registrované na inú osobu, no problémom je skôr to, že Signal minimálne na Androide vyžaduje GMS/Play Services... Session / Session F-Droid zas nikto nepoužíva, a ako píše niekto nižšie, rovnako tak aj napríklad Tox, prípadne Briar.
A čo sa týka ICQ, nie je dobre zabezpečené, a odkedy odstrihli QIP, Trillian a podobne, je to skôr nepoužiteľné... Tým pádom sa opäť dostávame k Threeme, ktorú ale ľudia majú spojenú s Mariánom a odmietajú zaplatiť za licenciu, ktorú je možné mimochodom zakúpiť celkom anonymne...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Teraz ponúknu túto možnosť keď už všetky telefónne čísla majú…
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Signal je nedoveryhodny od uplneho pociatku, kedze natvrdo bez inej moznosti si tvrdi vynucoval telefonne cislo na svoj bez.

Milion krat lepsie je pouzit Threemu, Element, Session alebo Briar a nie spehovacie sracky, ktore si vynucuju od ludi telefonne cisla.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

... Wire, Jami, TeleGuard, Tox, atď, atď... a človek si tam môže akurát tak sám pohonkávať, lebo väčšina známych pozná akurát tak Messenger alebo Voccap... osobne používam Element na vlastnom Dendrite homeserveri, ale stále mi to môže byť prd platné, keď druhá strana (homeserver alebo klient) môže byť kompromitovaná... najlepší komunikátor je Štyrioči...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Na Telegram si zabudol.. Je to ta tiez priekazne o telefonnom cisle - myslim.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nezabudol. Reagoval som na komunikátory, ktoré si nevyžadujú telefónne číslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by sa ale potom priekazne patrilo spomenúť i tie, čo bežia na fyzickej vrstve ako octanivia či rescalerix a nie iba samé reprotokolované z aplikačnej.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Telegram sa da oficialne pouzivat aj bez sukromneho telefonneho cisla, samozrejme nie zadarmo
https://fragment.com/numbers
Neoficialne sa da bez vlastneho/sukromneho telefonneho cisla pouzivat aj Signal. Su sluzby, ktore poskytnu cislo (aj zadarmo - TextNow), problem je s dostupnostou v EU (spomenuty TextNow)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky je problem s dostupnostou TextNow v EU? nie su cisla s EU predvolbami alebo sluzba ako taka nejde v EU (geoblocking)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To druhe, aplikacia je blokovana pre nas region. Ale APK+VPN som neskusal
Odpovedať Hodnotiť:
 

google RCS a no problemo nie nejake spehujuce apps od developerov kdesi z onlyfans
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja nedokazem pochopit, ako sa moze Signal prezentovat ako sluzba zamerana na sukromie a zaroven vyzadovat telefonne cislo na registraciu a pouzivanie...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Lebo je rozdiel medzi sukromim (iba ja a ty vies o com si piseme) a paranoiou (bobek nevie, ze cislo 113987 som ja. Teda pokial ho s nim nezdielam. A on ho neda tretej osobe. Potom ti je zrazu tato pseudo-anonymita na prd.)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

vypada to tak ze ty tiez netusis aky je rozdiel medzi sukromim a paranoiou
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tak zacni pouzivat postoveho holuby a zrusil si mobil

takito kvazi muddrlanti su klasici, proste dumb slovakia, teda vivaaaaat slovakia
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár