neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia

Značky: digitálne rádioT-DAB / T-DAB+Slovensko

DSL.sk, 19.4.2024


Spoločnosť Towercom vysielajúca celoštátny multiplex digitálneho rozhlasového vysielania štandardom T-DAB+ spustí v najbližších dňoch nový vysielač tohto multiplexu v lokalite Banská Bystrica - Suchá hora.

Aktuálne to oznámila RTVS, pričom cieľom spustenia vysielača má byť zlepšiť príjem rádií RTVS počas rekonštrukčných prác na tomto vysielači majúcich vplyv na doterajšie analógové vysielanie staníc Rádio Slovensko a Rádio Regina Stred.

Práce podľa oznámenia začnú 29. apríla, koľko dní alebo týždňov budú trvať nie je jasné. Aj počas rekonštrukčných prác bude pokračovať analógové vysielanie týchto staníc ale s nižším výkonom, zároveň v regióne je aj niekoľko ďalších analógových vysielačov týchto dvoch rádií.

Towercom na zlepšenie signálu zapne v tejto lokalite aj digitálny T-DAB+ vysielač svojho multiplexu s výkonom 5 kW. Towercom má pre vysielač Banská Bystrica - Suchá hora dve povolenia pre vysielanie digitálneho rádia, na kanáli 11C s maximálnym výkonom 5 kW a kanáli 12A s maximálnym výkonom 15 kW. Zatiaľ z tohto vysielača nevysiela, na ktorom kanáli začne vysielať oznámenie RTVS neuvádza.

Multiplex digitálneho rádia Towercomu sa už vysiela aj z iného vysielača v Banskej Bystrici, vysielača Laskomer s výkonom 3 kW na kanáli 12A.

Tento rok spoločnosť Towercom podľa dostupných informácií plánuje spustiť vysielanie aj z troch iných vysielačov Ružomberok - Úložisko, Poprad - Hranovnica a Spišské Podhradie - TVP Spišské Podhradie.

Digitálne T-DAB+ vysielanie umožňuje využívať spektrum efektívnejšie ako pri analógovom vysielaní a na jednom kanáli o šírke 1.7 MHz je možné vysielať typicky viac ako desiatku staníc najmä v efektívnom kompresnom štandarde HE-AAC.

Multiplex Towercomu sa v súčasnosti vysiela z jedenástich vysielačov, v Bratislave, Borskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Považskej Bystrici, Žiline, Prievidzi, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote a dvoch v Košiciach.

V multiplexe sa vysiela dvanásť staníc, deväť staníc RTVS, Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio_FM, Rádio Patria, Radio Slovak International, Rádio Junior, Rádio Litera, Rádio Pyramída a Rádio Regina, a tri stanice komerčných vysielateľov, Rádio Lumen, Rádio Mária Slovensko a Rádio Rock.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


inzerciaDiskusia:
                               
 

Čo z toho, keď v ponuke sú tie isté stanice.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vráťte nám rozhlas po drôte s možnosťou v každej zásuvke iné rádio!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pripravte si alobaly na hlavy...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A kto nemáte alobal, funguje to rovnako dobre priekazne i s papierom na pečenie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Alobal má každý! Ale tu je treba ten silný...ten na grilovanie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

za mna fip.fr
Odpovedať Hodnotiť:
 

a vcil sla pre penaaaze!!!
vcil ked najvacsmi jebe
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na SK to aj niekto reálne počúva? Veď na 99% územia to nefunguje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"funguje" - namiesto zasumenia komplet vypadne kym si to radio znovu chyti, v aute nepocuvatelne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na kerú pitschu toto?! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby si si mohol kupit nove auto ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rádiový signál potrebuje v každom okamihu nejakú úroveň, aby ho lacný vstup nejakého prijímača(receiveru) vedel spracovať a mal teda dostatočnú úroveň na dekódovanie. Je jedno či sa to vysiela terestriálne alebo zo satelitu alebo ako, v každom mieste môže byť iná intenzita signálu a v pohybujúcom sa objekte(aute) obzvlášť. Navyše rôzne značky majú rôznu citlivosť, napr. tunery majú nižšiu citlivosť pre Nemecko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešteže sa autá nedajú jesť, takže nejde o dvojakú kvalitu, čo umožňuje každému občanovi bývalého východného bloku priekazne slobodne držať pysk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby len dvojakú...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár