neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá

Značky: ARMCPUGPUumelá inteligencia

DSL.sk, 30.5.2024


Spoločnosť Arm stojaca za rovnomennou procesorovou architektúrou, ktorá zároveň vyvíja CPU jadrá tejto architektúry a GPU a licencuje ich výrobcom SoC CPU, aktuálne predstavila novú tohtoročnú generáciu svojich produktov.

V prípade CPU aj GPU avizuje veľmi veľké zvýšenie výkonu oproti minuloročnej generácii.

Pri súčasnom trende intenzívne rozširovať počítačové zariadenia o funkčnosti postavené na metódach umelej inteligencie a strojového učenia Arm opakovane pri novej generácii poukazuje na výrazne zvýšený výkon pre umelú inteligenciu, strojové učenie a počítačové videnie. Arm ale zatiaľ neuviedla vlastný výkonný NPU akcelerátor pre akceleráciu neurónových sietí konkurujúci výkonným NPU uvádzaným od minulého roka inými výrobcami a zvýšený výkon pre umelú inteligenciu majú jej CPU jadrá a GPU. Výkon CPU a GPU pre túto oblasť je ale typicky nižší ako výkon špecializovaných NPU akcelerátorov, pričom Arm neuvádza konkrétny AI výkon v teraops / s.

Arm síce má v ponuke NPU akcelerátory Ethos, tie ale nemajú výkon porovnateľný s novými NPU pre klientské zariadenia s výkonom od 40 teraops / s a najvyšší model má v maximálnej konfigurácii výkon 10 teraops / s, ostatné ešte nižší.

V prípade nových ARM CPU jadier je dosiahnutý vyšší výkon aj vďaka určeniu pre nový 3-nm výrobný proces umožňujúci vyššie takty respektíve efektívnejší pomer výkonu a spotreby.

Nové najvýkonnejšie jadro od Arm pre klientské zariadenia má označenie Cortex-X925 a podľa Arm dosahuje o 36% vyšší maximálny jednovláknový výkon a o 46% vyšší AI výkon ako Cortex-X4. Jadro to okrem vylepšeného výrobného procesu, ktorý umožňuje dosiahnuť takt 3.8 GHz, dosahuje aj novou mikroarchitektúrou a použitím väčšej 3 MB L2 cache.

Kým jadro Cortex-X925 je určené pre najvyšší maximálny výkon po potenciálne kratšiu dobu, ďalšie nové jadro Cortex-A725 je určené pre dobrý výkon a efektivitu pri trvalej záťaži. Oproti predchádzajúcej generácii Cortex-A720 dosahuje podľa Arm o 35% lepšiu efektívnosť výkonu a o 25% lepšiu efektívnosť spotreby. Opäť to dosahuje aj vďaka lepšiemu výrobnému procesu ale tiež pre zlepšenia mikroarchitektúry.

Arm tiež predstavila novú verziu jadra Cortex-A520, ktorá má oproti minuloročnej verzii Cortex-A520 vďaka lepšiemu výrobnému procesu o 15% lepšiu efektívnosť spotreby.

Spoločnosť tiež predstavila tri nové GPU, najvýkonnejšiu Immortalis-G925 a tiež Mali-G725 a Mali-G625. Immortalis-G925 má o 37% vyšší grafický výkon ako Immortalis-G9720 a pri rovnakom výkone má o 30% nižšiu spotrebu, pre AI má o 34% vyšší výkon.

Nové CPU jadrá a GPU budú použité v prvých SoC CPU už tento rok, napríklad najväčší výrobca ARM procesorov pre smartfóny MediaTek avizuje na tento rok uvedenie Dimensity 9400 s Cortex-X925 a Immortalis-G925.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Vsetko len na dementne AI....
Ziadny poriadny narast vykonu.
Som zvedavy ked AI bublina splaskne jak .com bublina
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

AI ťa doopatruje. Každá bublina spľaskne, keď zarobí jašterom na náklady.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

.com bublina vyprodukovala google, amazon a kopu dalsich firiem.
Ai bude presne ten isty pripad. Najprv boom a potom sa trh rozdeli medzi par hracov a bude to obrovsky trh.
Ale tak aj pri .com bubline sa nasli ludia co hovorili ze to nema zmysel a internetnetove obchody a sluzby su hlupost.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Prezny opak. Na uapesnych firmach ziskalo mnoho ludi dojem, ze aj oni mozu zbohatnut. Staci kupit e-knihu a peniaze sa sypu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis,konecne zacinas chapat problem slovenska. Mnoho schopnych ludi ziskalo dojem, ze tu na slovensku nemozu zbohatnut. Ze zbohatnes iba ako primator bozik z partizanskeho, ktory trcal z prdele meciarovi pripadne blaha ktory trci robovi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je smerodajným indikátorom výkonnosti AI akcelerátora rýchlosť nepresného výpočtu, tak jednoznačne vedie na rámčeku monitora nalepený papierik, na ktorom je napísané ďeveď, nakoľko je hotový priekazne ešte pred zapnutím počítača.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár