neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Raspberry Pi vstupuje na burzu s hodnotou 640 miliónov

Značky: Raspberry PiITbiznis

DSL.sk, 11.6.2024


Akcie spoločnosti Raspberry Pi stojacej za rovnomenným populárnym ARM minipočítačom sa v obmedzenom režime začínajú obchodovať na Londýnskej burze cenných papierov dnes a voľne sa začnú obchodovať v piatok 14. júna. Uvádzacia cena akcií ohodnocuje celú spoločnosť na 541.6 milióna libier, v prepočte 639.8 milióna eur.

Informuje o tom oznámenie spoločnosti na stránkach burzy, ktoré tak potvrdzuje skoršie neoficiálne informácie.

Na burzu bude uvedených 30.7% akcií spoločnosti a v prípade väčšieho záujmu o akcie 33%, uvádzacia cena je 2.8 libry za akciu. Veľkú väčšinu uvádzaných akcií, 45.9 milióna z 59.3 milióna, predáva súčasný väčšinový vlastník, dcérska spoločnosť nadácie Raspberry Pi Foundation. Spoločnosť Raspberry Pi predáva 11.2 milióna nových akcií, vďaka čomu získa približne 31.4 milióna libier.

Podľa skôr oznámených dohôd z ponúkaných akcií nezanedbateľnú časť kupujú iní existujúci akcionári. Spoločnosť Arm kupuje akcie za ďalších 35 miliónov dolárov a spoločnosť Lansdowne Partners akcie za maximálne 20 miliónov dolárov.

Dnes začína obmedzené obchodovanie investormi, ktorí prejavili záujem a získali akcie v počiatočnej ponuke. Voľné obchodovanie má začať v piatok.

Spoločnosť podľa informácií z predchádzajúceho oznámenia o pripravovanom vstupe na burzu doteraz predala viac ako 60 miliónov minipočítačov vrátane modelov formátu Compute Module, pričom v minulom roku to bolo 7.4 milióna. 72% kusov bolo v minulom roku predaných na priemyselné použitie a použitie v rozličných zariadeniach a 28% na iné použitia, nadšencom a na účely vzdelávania.

Spoločnosť v minulom roku výrazne zlepšila svoje finančné výsledky, príjmy jej narástli zo 187.9 milióna dolárov v roku 2022 na 265.8 milióna dolárov a prevádzkový zisk narástol z 20.1 na 37.5 milióna dolárov. Spoločnosť podľa oznámenia odhaduje, že celý trh minipočítačov mal v minulom roku veľkosť 21.2 miliardy dolárov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


Diskusia:
                               
 

From Wikipedia, the free encyclopedia
Raspberry Pi Foundation

The Raspberry Pi Foundation is a registered charity in England and Wales, as well as an England and Wales company limited by guarantee. [3] It was founded in 2009 to promote the study of computer science. It is part of a group that comprises legal entities in India, Ireland, and the United States, which carry out educational activities in those jurisdictions; and Raspberry Pi Ltd, a commercial subsidiary that develops Raspberry Pi computers and other hardware. The foundation’s charitable activities are funded through a combination of Gift Aid from the profits of Raspberry Pi Ltd, contracts for the delivery of educational services e.g. professional development for teachers, and donations from individuals, foundations, and other organisations.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vidim tam slovo ind, india, -= dalej uz necitam, ani ma ta dana vec uz dalej vubec nezaujima, BA si este aj oci vyplachnem!
a vubec cely, lebo zrovna v pripade tej indie, tam vubec vsechno smrdi, jak furt tymi palickami posuvaju tie ..hovinka v jarku, a rypu sa, v tych rygoloch, a vubec vsetko vylievaju, vykydavaju do rieky (nielen) Gangy, a gangy tam znasilnuju!
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Kde končia naše peniaze z II.piliera? Hádajte...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Klbko a motuzik, taky som zvedavy, ved uz niekto napiste kde koncia... Haaaadajte, haaaaaaaadajte...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri učiteľoch už nad tým odborná verejnosť zlomila palicu a berie to ako chorobu z povolania, ale aby sa po tom fiasku Martinka Klingáča niekto priekazne až tak opustil v tunajšej diskusii...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V penziách terajších dôchodcov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak vidite, este na tom aj hned a zaraz a okamzite zarobili 10 milionov $

tii indovia!

tak ted, ked sa kdyztak ted nekdy pojdu podivat nas5, do ich rodnej ..osady, medzi tie ..rygole, vymole, tak - uz nebudu musiet len drevennou palickou tie vykaly posuvat, - uz si budu moct dovolit ~
(..spoiler, SPOILER Alert!!!..)..aj hlinikovu! palicku, kovovu, abo z duraplastu, zufanku!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja by som nejake akcie kupil ak slubia, ze v najblizsom oznameni spomenu “AI” aspon 50x alebo sa premenuju na “Raspberry AI”.

To je totiz garancia, ze akcie raketovo vystrelia hore bez ohladu na to co spolocnost robi alebo ake ma vysledky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár