neprihlásený Piatok, 12. júla 2024, dnes má meniny Nina
Linuxový notebook s novým výkonným ARM procesorom by mohol byť dostupný pred Vianocami

Značky: ARMLinuxPCnotebooky

DSL.sk, 11.6.2024


Notebook postavený na novom výkonnom ARM procesore od Qualcommu Snapdragon X Elite, ktorý razantne vstupuje do PC, s dobrou podporou Linuxu a s predinštalovaným týmto operačným systémom by mohol byť dostupný na predvianočnom trhu v tomto roku.

Takýto termín zatiaľ ako predstaviteľný termín avizuje minimálne menší nemecký výrobca Tuxedo Computers, ktorý prototyp takéhoto notebooku predstavil minulý týždeň na veľtrhu Computex.

Snapdragon X Elite je postavený na nových vlastných jadrách Qualcommu s označením Oryon, ide o prvý ARM procesor okrem procesorov Apple s dostatočnými parametrami výkonu a efektivity schopný dostatočne konkurovať x86 konkurencii v osobných počítačoch a notebooky postavené na tomto procesore predstavili v máji prakticky všetci najväčší výrobcovia notebookov, samozrejme okrem Apple. Prvé z nich budú dostupné od budúceho týždňa.

Hoci zatiaľ predstavené modely sú primárne notebookmi s Windows a absolútna väčšina bežných užívateľov ich bude využívať s týmto operačným systémom, samotný Qualcomm deklaroval intenzívnu podporu aj pre využívanie Linuxu na notebookoch tejto platformy a pre časť užívateľov môže ísť o zaujímavé počítače aj pre využívanie niektorej z linuxových distribúcií.

Linux by sa mal dať používať aj na týchto notebookoch predávaných s Windows, výhodou notebookov ako od Tuxedo s predinštalovaným Linuxom je samozrejme zabezpečenie dostatočnej podpory a kompatibility s Linuxom samotným výrobcom.

Prototyp od Tuxedo Computers predstavený na Computexe je postavený na 12-jadrovom procesore Qualcomm Snapdragon X Elite so základným taktom 3.8 GHz, maximálnym taktom 4.6 GHz dosahovaným na dvoch jadrách súčasne a s TDP 20 Wattov. Notebook má 32 GB LPDDR5X pamäte a 14" LCD IPS displej s rozlíšením 2560 x 1600 a jasom 400 nitov. Batéria má kapacitu 50 Wh, notebook má telo z hliníka a jeho hmotnosť dosahuje 1.36 kg.

Spoločnosť v oznámení uvádza len niekoľko nových informácií. Avizuje, že na prototype pracuje už nejaký aj keď bližšie nešpecifikovaný čas. Aj jej merania potvrdzujú, že procesor nielen dobehol konkurenciu ale jasne prekonáva napríklad Apple M2 a má vysokú efektívnosť spotreby.

Spoločnosť avizuje, že pre notebook pripravuje ARM verziu svojho operačného systému Tuxedo OS predinštalovávaného na iné počítače spoločnosti predávané s Linuxom. Tento OS je na doterajších Tuxedo notebookoch platformy x86 postavený na upravenej verzii Ubuntu s desktopovým prostredím KDE Plasma.

Vývoj je podľa spoločnosti ale ešte len v alfa fáze a niektoré ovládače stále chýbajú, mohli by byť ale ako avizoval skôr Qualcomm pridané v dvoch nasledujúcich verziách oficiálneho linuxového jadra.

Na stanovenie termínu dostupnosti podľa výrobcu nie sú doriešené okrem softvéru ešte aj niektoré otázky v oblasti hardvéru a dodávok a výrobca tak neavizuje plánovaný termín uvedenia, termín dostupnosti na predvianočnom trhu zatiaľ označuje len ako predstaviteľný respektíve možný.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

A bude sa tam dat nainstalovat aj Debian? :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

qualcomm ohlasil plnu podporu instalacie debianu a bubuntu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno sa pýta, že či i len samotný Debian, nakoľko ohlasenie plnej podpory instalacie debianu a bubuntu pôsobí ako keď pri 'fool me once shame on you fool me twice shame on me' ich dostáva ponúkané priekazne zgrcnuté dokopy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tuxedo je postaveny na Ubuntu a Ubuntu na Debiane.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár