neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora

Značky: Debianbezpečnosť

DSL.sk, 17.6.2024


Tvorcovia populárnej a dôležitej linuxovej distribúcie Debian k 30. júnu ukončia dlhodobú LTS podporu verzie Debian 10 Buster, informuje projekt v tomto oznámení.

Debian 10 bol vydaný 6. júla 2019. V poslednom období majú jednotlivé hlavné verzie trojročnú štandardnú podporu, ktorá trvala do septembra 2022 a počas ktorej boli prípadne opravované aj iné ako bezpečnostné problémy. Ďalšie takmer dva roky podporuje túto verziu LTS tím, pričom vydáva už iba bezpečnostné aktualizácie.

Pre Debian 10 bude k dispozícii podobne ako u predchádzajúcich verzií ešte pokračujúca neoficiálna rozšírená bezpečnostná podpora, tzv. Extended LTS. Tú nezabezpečuje projekt Debianu ale spoločnosť Freexian.

Podpora je financovaná z príspevkov sponzorov, k dispozícii je ale voľne všetkým záujemcom. Projekt nezabezpečuje ale podporu všetkých balíčkov, balíčky sú podporované na základe požiadaviek sponzorov. Podporované sú zároveň len hlavné architektúry, v prípade Debianu 10 to bude len amd64.

Podpora má trvať ďalších päť rokov do konca júna 2029.

Projekt podporuje ešte aj verziu Debian 8 Jessie, ktorú bude podporovať do konca júna 2025, a Debian 9 Stretch do konca júna 2027.

Projekt Debianu po konci podpory Debianu 10 bude ešte naďalej podporovať Debian 11 a samozrejme aktuálne poslednú verziu Debian 12. V aktuálnom oznámení avizuje aj plán s ďalšou podporou Debianu 11. Tomu tri roky po vydaní 14. augusta skončí štandardná podpora a začne dlhodobá LTS podpora. Táto verzia bude projektom podporovaná do konca augusta 2026, podporovanými architektúrami budú amd64, i386, arm64 a armhf.

Aj v prípade Debianu 11 a Debianu 12 následne plánuje Freexian po skončení podpory Debianom pokračovať v podpore ďalších päť rokov podobne ako u predchádzajúcich verzií.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


Diskusia:
                               
 

Treba meniť aj repozitare? Alebo tuto lts podporu budú mať aj v oficiálny
ch repozitaroch ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano podla upgrade manualu treba menit repozitare z buster na bullseye. pri security je to ale trochu inac. odporucam hladat na lubovolnom vyhladavaci "upgrade buster"
Odpovedať Hodnotiť:
 

dist-upgrade
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pohode. Zo skutočne dlhodobého hľadiska vôbec nekončí, nakoľko v kremíkovom očistci musia všetci tvorcovia operačných systémov i aplikácií dokódiť všetky verzie, ktorým ukončili podporu predtým, ako boli priekazne hotové.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Kto to ma furt upgradovat…
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár