neprihlásený Piatok, 2. januára 2026, dnes má meniny Alexandra, Karina
Ubuntu pracuje na podpore notebookov s novými Snapdragonmi X

Značky: UbuntuARM

DSL.sk, 17.9.2024


Vývojári linuxovej distribúcie Ubuntu už pracujú na podpore notebookov postavených na nových ARM procesoroch Snapdragon X Elite.

Vývojári to avizovali v minulotýždňovom zhrnutí aktuálne realizovaného vývoja, upozornil linuxový Phoronix.

Zatiaľ bolo konkrétne avizované začatie počiatočnej podpory týchto procesorov ale už aj riešenie problému s bootloaderom Grub na 64 GB verzii notebooku Lenovo T14s Gen6.

Notebooky so Snapdragonmi X sú dodávané štandardne s predinštalovaným Windows 11. Ako sme informovali v tomto článku, Qualcomm ešte pred spustením predaja prvých notebookov deklaroval ale intenzívnu podporu aj pre využívanie Linuxu na notebookoch tejto platformy. Qualcomm zabezpečuje najmä pridanie podpory SoC a ďalších komponentov platformy do oficiálneho linuxového jadra, čiastočná podpora už bola pridaná vo verziách jadra 6.8 až 6.11.

Qualcomm zároveň pracuje aj na širšej podpore Linuxu na týchto zariadeniach. Okrem iného v najbližších mesiacoch chce podľa svojich informácií zabezpečiť, aby v prehliadačoch Firefox a Chrome fungovalo hardvérové dekódovanie videa a boli k dispozícii inštalátory minimálne pre distribúcie Ubuntu a Debian. Nová platforma podporuje štandardné UEFI bootovanie a Qualcomm chce okrem iného tiež poskytovať bližšie nešpecifikovaný firmvér ako otvorený.

Či sa Qualcomm nejakým spôsobom podieľa na aktuálne avizovanej pripravovanej podpore v Ubuntu, nie je jasné. Najbližšia verzia Ubuntu 24.10 zrejme ale ešte nebude aspoň oficiálne podporovať zariadenia tejto platformy, keď jej vydanie je plánované už o menej ako mesiac.



Najnovšie články:

Šťastný nový rok 2026
Štátne IT začalo rok veľkým zlyhaním, exspiroval certifikát a prestali fungovať eDoklady
Renomované noviny dávajú odporúčania ako si ochrániť súkromie pri vstupe do USA
Predaj diaľničných známok bude mať na prelome rokov odstávku
NASA zvýšila orbitu ISS
Prvé notebooky so Snapdragonom X2 budú uvedené budúci týždeň
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 9 miliónov zákazníkov
Elektronizácia vytlačila listy, pošta v Dánsku dnes končí s ich doručovaním
V Číne tvoria elektromobily už viac ako polovicu nových áut
TSMC spustilo masovú výrobu 2-nm čipov


Diskusia:
                               
 

Fajn, kym rozchodia podporu v linuxe tak sa uz tie notebooky budu predavat za par supiek vo vypredajoch, kedze to nikto nekupuje. Alza je plna rozbalenych a zanovnych :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Len či zákazníci dovtedy pochopia výhody nových ARM procesorov Snapdragon X Elite a poňajú v celej hĺbke široké spektrum možností,ako z ich nasadenia priekazne proaktívne benefitovať.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Otázka znie prečo je to tak (alza je plna rozbalenych a zanovnych)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo si to ludia kupia na hry...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to tu uz nikto nic negarantuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo unpacking wannabe youtuberi
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár