neprihlásený Utorok, 8. júla 2025, dnes má meniny Ivan
Sonda NASA úspešne uskutočnila najväčšie priblíženie k Slnku

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 26.3.2025


Sonda Parker Solar Probe americkej vesmírnej agentúry NASA úspešne zopakovala doteraz najväčšie priblížnie k Slnku a je po ňom na základe zatiaľ dostupnej telemetrie v poriadku.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Aktuálny obeh Slnka je 23. v poradí, pričom k najväčšiemu priblíženiu prišlo v sobotu 22. marca o 23:42 nášho času. V čase veľkého priblíženia NASA so sondou nedokáže komunikovať a prvú informáciu o svojom stave sonda poslala v utorok, zatiaľ iba v podobe signalizačného tónu. Ten indikuje, že sonda je v poriadku a všetky systémy fungujú normálne.

Sonda je pri aktuálnom priblížení na rovnakej orbite ako pri predchádzajúcom obehu a zopakovala rekordné priblíženie z 24. decembra minulého roka. Od povrchu Slnka bola opäť vo vzdialenosti približne 6.1 milióna kilometrov a pri najväčšom priblížení letela rýchlosťou viac ako 692-tisíc km za hodinu.

Sonda odštartovala v auguste 2018, následne v októbri 2018 sa stala objektom vyrobeným človekom v najmenšej vzdialenosti od Slnka. Svoju najmenšiu vzdialenosť od Slnka sonda postupne zmenšovala, pri predchádzajúcich najväčších priblíženiach pred decembrom sa nachádzala 7.26 milióna km od povrchu Slnka.

Cez atmosféru Slnka, korónu, sonda prvýkrát preletela v apríli 2021 pri ôsmom priblížení k Slnku. Najbližšie k povrchu Slnka na tejto orbite bola 10.4 milióna km.

Aktuálna orbita je najbližšou k Slnku, na akej má sonda byť. Na tejto orbite by mala uskutočniť ešte minimálne jedno ďalšie priblíženie v júni tohto roka.

Sonda pri najväčšom priblížení k Slnku čelí vysokým teplotám. Prítomný ale riedky materiál v koróne má podľa NASA teplotu cca 2 milióny stupňov Celzia. Sondu tento materiál nemá ohroziť ale výrazne ju zahrieva intenzívne slnečné žiarenie, na ochranu proti ktorému používa špeciálny štít zložený z viacerých vrstiev. Základom štítu je uhlíková pena medzi dvomi vrstvami uhlíka a štít je potiahnutý bielou keramickou vrstvou za účelom vyžarovania akumulovanej energie.

Misiou sondy je pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc. Tieto informácie nám umožnia lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem a najmä satelity okolo Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Orange spúšťa pevné pripojenie cez 5G, s 300 Mbps a FUP 2 TB
Búrky a vietor na východe opäť spôsobili rozsiahle výpadky elektriny
Intel uvedie upgradované Arrow Lake procesory, s výkonnejším NPU
Zem zaznamená tri veľmi krátke dni, prvý v stredu
Predaj serverov narástol o 134%
Packeta pridala do aplikácie menšiu novinku pri vyzdvihovaní zo Z-Boxov
V Nemecku sa stále zvyšuje podiel fotovoltaiky a pribúda množstvo nových zdrojov
Predaj zariadení nositeľných na zápästí výrazne rastie
V Česku boli bez elektriny milióny ľudí, pretrhnutie 400 kV vedenia spôsobilo ďalšie udalosti
Používanosť Windows 11 sa údajne dotiahla na Windows 10


Diskusia:
                               
 

Tá asi problémy s nabitím baterky solárnymi panelmi nemá..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otázka na rádio Jerevan:
Je pravda, že Sovietski kozmonauti pristáli na Slnku?

Odpoveď:
Áno.

Otázka:
A nebolo im teplo?

Odpoveď:
Nie. Pristáli v noci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ej bisťu, tí ktorí stoja za NASA - NAZI A SPACE AGENCY, sú ale zvedaví, čo to tam lieta zo Slnka a do Slnka? Všakže? Aj preto, uzatvorili veľké hvezdárne - že vraj razia proti nelegálnemu pornu. Všakže? Hmm? Čo spravíte, keď sa Slnenční bohovia aj so svojimi korábmi ukážu? Hm? Ak robíte kokotiny, kokotiny sa stávajú. Toď vsujo!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár