neprihlásený Utorok, 6. mája 2025, dnes má meniny Hermína
Dokončený posledný modul magnetu medzinárodného fúzneho reaktora

Značky: elektrická energiaveda a výskum

DSL.sk, 5.5.2025


Medzinárodný projekt fúzneho termonukleárneho reaktora ITER dnes oznámil úspešné vyrobenie a otestovanie šiesteho modulu pre jeho centrálny supravodivý magnet.

Modul cylindrického tvaru je vysoký 4 metre a váži 110 ton, využíva supravodivý kábel z nióbu a cínu. Modul dodáva americká spoločnosť General Atomics, otestovaný bol v USA a do ITER vo Francúzsku bude prevezený v lete.

Centrálny supravodivý magnet bude najsilnejším magnetom reaktora ITER, skladať sa bude zo šiestich modulov a v súčasnosti sú tak už vyrobené všetky moduly umožňujúce magnet dokončiť. ITER si nechal ale vyrobiť ešte jeden siedmy záložný modul.

Projekt ITER, International Thermonuclear Experimental Reactor, je projektom experimentálneho fúzneho reaktora, ktorý má potvrdiť realizovateľnosť priemyselného generovania elektrickej energie fúznou reakciou. Stojí za ním konzorcium siedmich členov, EÚ, USA, Japonsko, Čína, Rusko, India a Južná Kórea, a reaktor sa buduje v južnom Francúzsku.

Pri fúznej termonukleárnej reakcii prebiehajúcej napríklad vo hviezdach sa spájajú jadrá prvkov za vytvárania vyšších prvkov a uvoľňovania veľkého množstva energie. Na rozdiel od súčasných jadrových elektrární, kde prichádza k štiepeniu väčších jadier na menšie, treba ale najskôr dodať výraznú energiu na odštartovanie fúznej reakcie vytvorením dostatočne zohriatej a energetickej plazmy, hustej zmesi atómov rozložených na ióny a elektróny.

ITER mal byť aspoň pôvodne prvým fúznym reaktorom, ktorý zrealizuje prvú praktickú kontrolovanú fúziu generujúcu dostatočné množstvo energie po nezanedbateľne krátky čas a pritom generujúcim viac energie ako spotrebováva. Konkrétne by mal reaktor generovať 500 MW energie, pričom na svoju prevádzku, tvorbu a udržiavanie plazmy bude potrebovať 50 MW. Fúzna reakcia by mala trvať 400 sekúnd.

ITER je reaktorom typu tokamak, v ktorom je plazma udržiavaná magnetickým poľom v komore tvaru deravej šišky. Vákuová komora ITER má objem 840 m3, naraz v nej bude ale maximálne niekoľko gramov plazmy.

Palivom bude deutérium a trícium, teda ťažké formy vodíka s jedným a dvomi neutrónmi v jadre. Pri fúzii vznikne hélium a vysokoenergetické neutróny, ktorých zachytávaním sa podobne ako v súčasných atómových elektrárňach bude zohrievať voda následne použiteľná na poháňanie parných turbín. Plazma sa bude zahrievať prechodom elektrického prúdu cez ňu, pričom teplota by mala dosiahnuť 150 miliónov stupňov.

Projekt ITER sa ale opakovane výrazne posúva. Úplne pôvodný plán pri štarte projektu v roku 2006 počítal s vytvorením prvej plazmy v roku 2016, neskôr bol tento termín posunutý na 2019 a v roku 2016 bol oficiálne posunutý na rok 2025. V polovici minulého roka bolo oznámené ďalšie výrazné posunutie a termín vytvorenia prvej plazmy bol posunutý až na rok 2034, pričom prvá fúzna reakcia by sa mala uskutočniť v roku 2039.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starlink v Európe spustil lacnejší program, aj na Slovensku
ZSE zmení Virtuálnu batériu, elektrina v rozličných hodinách bude mať odlišnú hodnotu
Dnes končí služba Skype, nahradzuje ju Teams
SpaceX si v Texase založila oficiálne mesto
Android smartfóny budú po pripojení monitora fungovať ako desktopové PC
Raspberry Pi zlacňuje populárne modely
TikTok dostal za nedostatočnú ochranu dát Európanov pokutu 530 miliónov eur
Populárna databáza Redis opäť mení licenciu, vracia sa k open source
Sonda Psyche má problém so svojim elektrickým pohonom
20% až 30% kódu Microsoftu generuje AI


Diskusia:
                               
 

Otazka je: kto vyhra, ci dialnica Bratislava - Kosice, alebo fuzny reaktor?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Majster nenapísal torus ale deravá šiška. Ľubozvučná slovenčina level 100
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vzniknutým héliom budú plniť balóny a predávať na vrátnici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhľadom na to, že výstavba diaľnice začala v 1972,tak som si istý, že reaktor bude postavený rýchlejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dialnica asi bude skor, lebo ked sa rozputa dalsia svetova vojna vdaka UA, zopar zatulanych vceliciek zlikviduje strategicke a hodnotne objekty vo viacero statoch...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

A aké bude clo ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď im to tam vybuchne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som na všetky subatomárne častice ktoré sa pohybujú a narážajú do seba uvalil transakčnú dať
Odpovedať Hodnotiť:
 

ITER = parkovisko pre fyzikov, ktorý nenašli uplatnenie pri hľadaní temnej hmoty.

Alebo naopak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

RIŤE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim si, ze ucel tohto fuzneho reaktora je zistit, ze potrebuju este vacsi fuzny reaktor. Nevadi, pockame si na vysledky ... a cakat budeme.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár