neprihlásený Štvrtok, 8. mája 2025, dnes má meniny Ingrida
Linux zrejme odstráni podporu pre 486-ky, súhlasí s tým aj Torvalds

Značky: linuxové jadrox86

DSL.sk, 7.5.2025


V oficiálnom linuxovom jadre zrejme bude v blízkej budúcnosti vypustená podpora ďalších starších 32-bitových procesorov architektúry x86, procesorov Intel 80486 respektíve i486 a kompatibilných a niektorých skorých i586 procesorov a kompatibilných, keď s touto zmenou súhlasí aj hlavný správca jadra Linus Torvalds.

Záplaty zdrojových kódov jadra odstraňujúce podporu týchto procesorov zverejnil v druhej polovici apríla významný dlhoročný vývojár jadra Ingo Molnar, upozornili sme na to v tomto článku.

Do aktuálne poslednej vydanej vývojovej verzie rc5 novej verzie jadra 6.15 zmenu Linus Torvalds zatiaľ nezahrnul, včera ale vyjadril podporu tejto zmene. Podľa jeho názoru je správnou cestou odstrániť podporu i486 z oficiálneho jadra a kto potrebuje podporu týchto procesorov, môže používať záplaty na oficiálne jadro.

V ktorej verzii jadra by podpora mala byť vypustená zatiaľ Torvalds ale neavizuje.

Torvalds pôvodne vyvinul Linux pre procesory Intel 80386 a kompatibilné, v súčasnosti linuxové jadro podporuje mnoho procesorových architektúr a rozličných procesorov.

Hoci viaceré linuxové distribúcie už v nedávnych verziách úplne ukončili podporu 32-bitovej architektúry x86, jadro ju ešte podporuje. Súčasné verzie jadra už ale nepodporujú procesory i386, poslednou verziou s podporou týchto procesorov bola verzia jadra 3.7 z decembra 2012. Od nasledujúcej verzie 3.8 už tieto procesory nie sú podporované a najstaršími podporovanými x86 procesormi sú procesory i486.

Zmeny navrhnuté Molnarom v prípade x86 procesorov vyžadujú podporu inštrukcií TSC, Time Stamp Counter, a CMPXCHG8B, ktorá procesorom i486 a niektorým skorým i586 procesorom chýba. Odstránenie podpory umožní jadro nezanedbateľne zjednodušiť, keď umožňuje odstrániť viac ako 14-tisíc riadkov zdrojových kódov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Intel veľmi výrazne zlacnil posledné výkonné desktopové CPU
Upgrade na Windows 11 24H2 je už dostupný pre všetkých
MS v hokeji budú na webe bezplatne ale nie voľne, potrebná je registrácia
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, znovu má výpadok
Pošta vydáva listy po vizuálnej kontrole eDokladov. Zrejme to nie je bezpečné
4ka oznámila veľké rozšírenie svojej 5G siete, stále výrazne zaostáva
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Dokončený posledný modul magnetu medzinárodného fúzneho reaktora
Starlink v Európe spustil lacnejší program, aj na Slovensku
ZSE zmení Virtuálnu batériu, elektrina v rozličných hodinách bude mať odlišnú hodnotu


Diskusia:
                               
 

Linux by mal byť zapísaný na zozname nehmotného dedičstva UNESCO a o takýchto zásadných zmenách by mala namiesto laickej verejnosti rozhodovať odborná komisia folkloristov a historikov v priekaznej spolupráci s pamiatkovými úradmi.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

ked sa povie, ze sa konci podpora, co to laicky znamena? prekomplilovanie tak, ze nebude mozne spustit kod na starsich cpu, alebo vypustenie podpory v pripade zaplat a oprav s tym, ze co funguje funguje a dozadu sa nepozerame?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sucasti kernelu uz nebudu prihliadat na to, ze moze byt pouzita dana architektura. Cize samotny Kernel sa ti moze podarit skompilovat, ale funkcnost nezarucena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odpoved na otazku je taka pol na pol. Okrem zvolenia architektury pri kompilacii kodu je tu aj zmena v castiach, kde miesto hrdze alebo ceciek sa pouzil assembler, takze niekde sa moze vyskytnut uz instrukcia, ktora na starej architekture neexistuje.
A kedze je celkom samozrejme doba, kedy sa nepozera vzad, tak tvorca daneho kodu nema chut, cas, bunky, alebo lenivost ho premohla, aby vytvoril dany kod aj pre povodnu platformu. Tymto nastupuje uz len moznost danu cast kodu si opatchovat vo vlastnej rezii, ale kedze vacsina mladych programatorov vyuziva AI a ma skusenosti na urovni sekretarky, tak to nespravia a seniori uz na to hodili bobek radsej, lebo ajtak ich kazdy oznacuje len hanlivymi privlastkami.
Hovori sa tomu progress a raz na to svet aj doplati.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kopec distribucii uz ani nevydava 32 bitove verzie. V tomto pripade to ale znamena ze proste to nepojde skompilovat aby to bezalo na 486. V praxi to zhavaruje na tom ze CPU vyhlasi ze nepozna danu instrukciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako tak pozeram Win11 (nejaky build)
www.techpowerup.com /forums/threads/ remove-popcnt-cpu-instruction-requirement.325261/

uz potrebuje POPCNT - cize odpisal Pentia prve generacie
Ak to pouziju v LinusovomBordeli tak ani netreba odstranit
skoncis na Illegal Instruction pri boote...
FF/Chrome to uz robi (nastastie existuje backport)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linus vraví, zbavme sa 486. Potom 586. Potom 686... Toto sa nikdy nezastavi!

Stopnime odstranovanie podpory, kazdy pouzivatel digitalneho pocitaca by mal pravo mat pouzivat Lunix, nezavisle na tom, if he owns 486 or 386...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež mám v tomto zariadení 486... Čo teras ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co moja oblubena 286 kde mi svojho casu po cca 20tich minutach nabehol spusteny windows 3.11?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na druhu stranu s tym by sa nedalo moc ist asi na net...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je to Torvalds?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár