
neprihlásený
|
Pondelok, 19. mája 2025, dnes má meniny Gertrúda |
|
V Česku spustia 500 Mbps DSL
Značky:
ČeskoDSL
DSL.sk, 19.5.2025
|
|
Prevádzkovateľ siete pevných liniek v Českej republike, spoločnosť Cetin, začne od júla poskytovať nový výrazne rýchlejší program pripojenia k Internetu technológiou DSL s rýchlosťou downloadu až 500 Mbps a uploadu 100 Mbps.
Na základe podoby novej veľkoobchodnej ponuky na to upozornil Lupa.cz.
Pre porovnanie na Slovensku je maximálnou rýchlosťou DSL pripojenia 100 Mbps / 10 Mbps, reálne dostupné rýchlosti sú väčšinou výrazne nižšie.
V Česku je aktuálne k dispozícii najrýchlejší program 250 Mbps / 50 Mbps. Budúce zrýchlenie na dvojnásobné rýchlosti Cetin už predbežne naznačoval v minulom roku.
Nový produkt bude poskytovaný pomocou prenosu dát po dvoch linkách s využitím technológie bondingu, k dispozícii bude pri maximálnej vzdialenosti od ústredne 500 metrov. Reálna rýchlosť pripojenia by nemala klesnúť pod 300 Mbps / 60 Mbps.
V Česku boli nasadzované lepšie technológie DSL pripojenia ako na Slovensku a už dlhšie je tu k dispozícii DSL s rýchlosťami 100 až 250 Mbps, vďaka nasadeniu rozšírenia VDSL2 označovaného Annex Q VPlus / 35b. To využíva frekvenčné pásmo široké až 35 MHz a umožňuje dosahovať maximálne rýchlosti na jednej linke až 350 Mbps.
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
skúsenosti
Od: PCmanik
|
Pridané:
19.5.2025 19:20
U nás idú stránky pripojené cez optiku Slovak Telekomu horšie ako keď boli pripojené cez dsl.
|
|
Re: skúsenosti
Od: maniake
|
Pridané:
19.5.2025 19:30
áno to sú ktoré?
|
|
Re: skúsenosti
Od: Bill Brány
|
Pridané:
19.5.2025 22:57
napríklad telekom.sk
|
|
Re: skúsenosti
Od: PCmanik
|
Pridané:
19.5.2025 23:15
Napríklad mnohé youtube videá a mnoho ďalších má buď dlhšiu odozvu, alebo videá sú trhané a pod.
|
|
Re: skúsenosti
Od: hulvat2
|
Pridané:
19.5.2025 19:33
To mas asi zle DNS
|
|
Re: skúsenosti
Od reg.: Lars Schotte
|
Pridané:
19.5.2025 20:55
To je teoreticky možné, lebo DSL prípojky sú zvyčajne 16/1. A keď zobereš, že na jednej optickej linke typu GPON je 64 ludi napojenych, tak je teoreticky možné, že keď ťahajú všetci rovnako, tak tam vychádza zas len tých 16 mbit. A samozrejme, aj keď je GPON, to neznamená, že backbone stíha. To ti je na hovno 1 Gbit/s GPON, keď je 100 GPON liniek následne napojených na 1 Gbit/s uplinku.
Pre porovnanie, ak by si mal jednu škatulu VDSL2 FTTN, kde sú tie rýchlosti až do 1Gbit/s na každú linku osobitne, tak by si potreboval 40 Gbit/s uplink iba z jednej škatule na ulici. Pre porovnanie, 40 Gbit/s je spojenie celého Slovenska do Internetu, čiže kapacita všetkých uplinkov von dokopy. To je infraštruktúra stará 25 rokov do ktorej sa neinvestovalo. Tak to vyzerá.
|
|
Re: skúsenosti
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
19.5.2025 22:00
podla mojich informacii medzicasom ten medzinarodny connect trosku stupol, ale nie su to stale nijako zvlast ohromujuce cisla.
A hlavne treba brat v uvahu, co vsetko tade tecie, t.j. pocnuc VoIP, pokracujuc streamami X stanic (uplinky i downlinky TV vysielatelov a retransmisia), pokracujuc roznymi tunelmi, az po vysledny connect pre nas beznych suflikantov.
Zvysit rychlost vhodnymi multiplexermi nie je problem, problem je skor v cene medzinarodneho connectu a teda pripojeni do uzlov.
|
|
Socialny kabel
Od: Socialista
|
Pridané:
19.5.2025 20:49
Nebolo by lacnejsie potiahnut optiku tam kde nieje namiesto nakupovat novu dsl techniku kazde 3 roky ? Toto je ako vylepsovat technologiu ciernobieleho televizora....
|
|
ultraradikálny empaticizmus
Od: syntaxterrorXXX, . Y
|
Pridané:
19.5.2025 21:30
Ono zas tých možností, ako zaúčtovať bonding do oprávnených nákladov na firmu priekazne až toľko nie je.
|
|
telekom sme niekolkokrat ziadali o rychlejsie dsl
Od: dsltelekom
|
Pridané:
19.5.2025 21:45
Telekom uz pre rokmi oznamil, ze do dsl neda ani cent. Bonding, vectoring, nic. Aby sme to mali nad 35 mbit, ponukli nam uzasne bezdrotove nieco s data limitom. Ale smiesnym. V meste, aj hlavnom, oblasti bez optiky.
Teraz to zaujimave. Starlink dava antenu zadarmo. Predtym bola v akcii za 249, neakciova za 349 a teraz s 12 mesacnou viazanostou je zadarmo. Rychlosti do 250 mbit. 50 eur. V ponuke je aj 35 eur program. Data neobmedzene, rychlosti okolo 100mbit. Znamy uz ma starlink, ja idem objednat len este 2 tyzdne pockam, ci bude ten 35 eur program dostupny.
Ked na SK nedokazu ponuknut ani normalne 5G, s vyhovorkou ze bezdrot nenahradza kabel, tak to urobi Musk so satelitmi. Starlink zatial funguje super! Telekom nechava dsl zhrdzaviet, zhnit, rozpadnut sa na prach. Naivne si myslia, ze kto im odide z dsl, si vezme od nich smiesny bezdrat. Starlink za 35 eur, niet o com.
|
|
Re: telekom sme niekolkokrat ziadali o rychlejsie dsl
Od: Frederick djoghin
|
Pridané:
19.5.2025 22:07
Ale Starling ide cez ruský server. Tam ta masjjú
|
|
Re: telekom sme niekolkokrat ziadali o rychlejsie dsl
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
19.5.2025 22:09
Telekom na direktivny prikaz tlacit vsetko do optiky a ostatne technologie tlacit postupne do zaniku, resp. nechat dobehnut. Preto aj rozsirili spolupracu s inymi majitelmi optik, aby ich mohli vyuzivat a nemuseli tahat vsade aj svoje kable, ako to bolo este par rokov dozadu.
Na mojej adrese pred 10 rokmi este bolo mozne zriadit adsl do 25mbit, teraz uz musi postacit 8mbit a ked by doslo k preruseniu sluzby, uz ju nepripoja vobec (vypadla takmer cela ulica uz z pokrytia). Optika je v nedohladne a 4G/5G si mozu strcit niekam... Ten kto sa doposial cez ADSL nepripojil, alebo nahodou chcel zmigrovat a ho uz nadobro odpojili, si mohol len nahodit O2, alebo antenu k nejakemu nedalekemu ISP suflikantovi.
|
|
starlink
Od: xfgj
|
Pridané:
19.5.2025 21:52
za 30 eur starlink lite sa oplati
|
|
Re: starlink
Od: Bill Brány
|
Pridané:
19.5.2025 23:01
To je bez cukru?
|
|
mokré špagáty
Od: Bill Brány
|
Pridané:
19.5.2025 23:05
u nás sa ťahá akurát mokrý špagát a kelímky
|
Pridať komentár
|
|
|
|