neprihlásený Piatok, 25. júla 2025, dnes má meniny Jakub
Štandardné bezdrôtové nabíjanie smartfónov zrýchľuje na 25 Wattov

Značky: smartfónynabíjanie

DSL.sk, 23.7.2025


Konzorcium Wireless Power Consortium stojace za štandardom bezdrôtového nabíjania mobilných zariadení Qi dnes ohlásilo príchod novej verzie štandardu Qi v2.2.1, ktorá prináša výrazne rýchlejšie nabíjanie s výkonom 25 Wattov.

Doterajšia verzia Qi2 podporuje 15 Wattov, nová verzia označená Qi v2.2.1 alebo Qi2 25W má teda o 66.7% vyšší maximálny výkon.

Podľa oznámenia minulý týždeň prešlo certifikáciou na novú verziu prvých 14 zariadení a na certifikáciu čakajú ďalšie stovky zariadení.

Technológia Qi pracujúca na princípe elektromagnetickej indukcie je postavená na vysielacej cievke a prijímacej cievke v nabíjanom zariadení.

Verzia 2.0 štandardu Qi podporujúca 15 Wattov prišla na konci roka 2023. Jej podstatnou novinkou bolo integrovanie technológie MagSafe od Apple, ktorá pomocou magnetov zarovná nabíjané zariadenie s nabíjačkou a nabíjanie je tak efektívnejšie.

Bezdrôtové nabíjanie štandardom Qi podporuje množstvo smartfónov. iPhony sú kompatibilné s Qi2 od uvedenia tejto verzie. Rozličné Android smartfóny už v súčasnosti podporujú pri nabíjaní vlastnými nabíjačkami aj vyšší maximálny výkon nabíjania cez technológiu Qi ako 15 Wattov, nemajú ale ani plnú podporu a certifikáciu Qi2.

S novou rýchlejšou verziou podľa oznámenia budú mať podporu a certifikáciu okrem iPhonov aj viaceré Android smartfóny a mali by teda umožňovať dosahovať vyšší výkon novej verzie pri nabíjaní z ľubovoľnej nabíjačky oficiálne podporujúcej novú verziu Qi2 25W.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starlink má plošný výpadok
Výdavky na IT majú tento rok narásť o 7.9%, na dátové centrá až o 42.4%
Mobilnú sieť SpaceX z vesmíru poskytuje viac ako 650 satelitov
Prehliadač Brave chráni proti kontroverznému Windows Recall
Telekom neodpovedá aké problémy hrozia pri vymieňanom adaptéri k jeho routeru
Špeciálna batéria robí zo Starlink Mini kompletne mobilné pripojenie
Kapacita dodaných magnetických pások sa výrazne zvýšila
Chrome pridá vertikálny zoznam kariet
NASA opravila radiačné poškodenie na sonde pri Jupiteri žíhaním
Google po únikoch predčasne ukázal Pixel 10


Diskusia:
                               
 

uz len drotove nabijanie ma iba cca 80% efektivitu kvoli konverziam a stratam na dvoch miestach (adapter v stene a potom aj elektronika pred bateriou v samotnom divajse) ... proste zo steny to taha 120W a do baterie ide pri znaaaaacnej davke optimizmu cca 90-95W (a aj to iba prve sekundy/desiatky sekund v blizkosti 0% stavu nabitia baterie, lebo potom nabijaci vykon klesa)

a bezdrotove nabijanie ma iba cca 50% efektivitu, tak smelo do toho, hor sa na 200W bezdrotove nabijanie, aby tych 100W slo do baterie mobilu (a aj to iba v blizkosti uplneho vybitia divajsu, potom nabijacia krivka klesa iba k jednotkam wattov pri 95%-100% nabiti) ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pripusťme že mala účinnosť 50%
Takže teraz pridala 66.7%
A teraz má 83,53%

:D


Tak to ani náhodou :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Účinnosť je možno stále... neviem to nájsť, a aj sa mi tak xce..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to absolútne bezpredmetná debata, efektivitu nabíjania pri mobilných zariadeniach nemá zmysel riešiť.
Ak s autom prejazdíš o 1km ročne menej, ak si raz ročne dáš namiesto teplej sprchy vlažnú, ak si jeden človek v paneláku kúpi úspornejšiu práčku, ak si raz ročne nenaleješ vodu po vrch hrnca, ale len koľko ti vážne treba, ak si pár krát nezohreješ jedlo v mikrovlnke na druhý deň, ale zješ ho rovno po uvarení, ak si raz neobjednáš donášku ale navaríš si sám, ak si jednu vec za rok neobjednáš z internetu, ak sa mesiac nebudeš pýtať ChatuGPT nepodstatné veci - to všetko má väčší energetický vplyv ako to, či budeš nabíjať káblom alebo bezdrôtovo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a ešte by som dodal - bezdrôtové nabíjanie najviac stráca na efektivite, ak nie sú cievky správne vycentrované, tj. ak položíš telefón na nabíjačku nepatrne vedľa.
To práve rieši Qi2 - magnety vycentrujú telefón a maximalizujú tým efektivitu. Pri Qi2 je efektivita okolo 70% (káblom okolo 90%), pri Qi1 podľa toho ako položíš, môže ísť aj na 10%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani nie. Ročne to spraví možno 5 kWh. To je asi 25 km autom, alebo zovretie 54 l vody. Ktovieako veľa to nie je, ale ani nula nie.

Viac ma trápi, že celé bezdrôtové nabíjanie je len zbytočné riešenie zúfalo hľadajúce problém, ktorý by bolo treba riešiť. Aj keby malo účinnosť 100%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odkedy mam telefon s Qi (2019?), tak uz telefon bez Qi ani nechem vidiet... nie, ze by kabel bol nepredstavitelny problem, sam ho pouzivam docela casto, ale technologie by mali zivot ulahcovat a o tom to je. Ak si mam vybrat, ci v aute alebo na moto len zasuniem telefon do nabijacky alebo sa budem mordovat zakazdym s kablikmi, tak za mna Qi vyhrava na plnej ciare. Druha vec - sukromny telefon mam Android usb-c, pracovny Apple Lightning, ale kedze oba podporuju Qi, tak nemusim riesit, ci mam zrovna spravny kablik pri sebe, resp. nemusim mat v aute natahane kable jak v Bangladesi. A v neposlednom rade - ak mas Qi, tak uz podvedome polozis telefon na nabijacku a mas telefon vacsinu casu nabity. Kabel podvedome do telefonu nepichnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jo, aj ja pichám kábel do telefónu úplne vedome. Tých pár sekúnd raz za tri-štyri dni si akosi ani nevšímam. ALe je pravda, že som neprišiel na chuť asi žiadnej z týchto moderných blbôstok, resp. nenapadlo by mi za to platiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V blbostiach sa nejaká komisia ženie za neviem akou spotrebou, ale účinnosť tejto sprostosti je im nejak ukradnutá...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak pri tom ako sa to hreje a polka energie ide do tepla, si budem pomaly môcť na nabíjačke aj ohriať polievku alebo už môžeme používať na nabíjanie mobilu indukčnú varnú dosku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konzorciá by si mali uvedomiť, že už by to chcelo vrátiť certifikátom nejakú váhu a nie že na každú prkotinu vyhlásovať priekazne bezvýznamný štandard.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto bude chladiť tie telefóny ? Ešte že v autách už na to myslia, GPS + WIFI CARPLAY + QI = teplota rastie do plafónu. Teda nie nereastie, telefón sa prestane nabíjať, odpojí sa CARPLAY a až vychladne o pár stupňov na potrebný treshold tak to skúsi opäť. A kolem dokola že jo
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár