neprihlásený Streda, 1. mája 2024, dnes je Sviatok práce
DivX predstavilo H.264 dekóder

DSL.sk, 15.5.2008


Spoločnosť DivX stojaca za pred niekoľkými rokmi na Internete jasne najpopulárnejším rovnomenným kódekom DivX oznámila vývoj dekódera komprimačného videoštandardu H.264.

DivX doteraz presadzovala výlučne svoj kódek DivX odvodený od štandardu MPEG-4 Part 2, ktorého popularitu ale na Internete už pred niekoľkými rokmi prekonal XviD rovnako postavený na MPEG-4 Part 2.

U kódekov štandardu MPEG-4 Part 2 nevládne plná kompatibilita, keď napríklad DivX definuje a podporuje iné profily ako samotný štandard. U novšieho H.264, označovaného oficiálne MPEG-4 Part 10, sa DivX u dekódera samozrejme pridržiava špecifikácie a podporuje oficiálne profily Main, High, High 10 a High 4:2:2.

H.264 vďaka podpore novších komprimačných techník dosahuje vyššiu kvalitu ako MPEG-4 Part 2 pri rovnakom bitrate respektíve nižší bitrate pri rovnakej kvalite a používaný je najmä u HD rozlíšení.

H.264 dekóder od DivX podporuje paralelizáciu až na osem jadier, podľa zverejnených testov spoločnosti je vo väčšine prípadov výkonnejší ako konkurenčné dekódery CoreAVC a FFDShow-tryouts.

Test realizovala spoločnosť na Core 2 Extreme X6800 a 1080p videu zakódovanom x264 v dvoch verziách, s 15 Mbps a 45 Mbps. Pri použití jedného jadra dosahoval DivX dekóder FPS 39.3, CoreAVC 38.57 a FFDShow-tryouts 34.18 u 15 Mbps videa a 23.35, 22.81 respektíve 21.12 FPS u 45 Mbps videa.

Pri využití dvoch jadier a 15 Mbps videu viedol už CoreAVC so 74.01 FPS oproti 72.99 FPS, u 45 Mbps videa ale zase DivX H.264 so 44.99 FPS oproti 44.57 FPS u CoreAVC.

DivX H.264 dekóder a CoreAVC boli testované aj s maximálnym počtom podporovaných threadov na dvojprocesorovom stroji so štvorjadrovými Xeon X5355. Keďže CoreAVC podporuje len štyri a DivX H.264 dokáže efektívne využiť až osem threadov, v tomto teste jasne viedol DivX H.264 dekóder.

Dekóder je zatiaľ v privátnej beta verzii a poskytovaný je na vyžiadanie. Spoločnosť DivX o ňom informovala tu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2


Diskusia:
                               
 

ze aky vykonny je ked rozidiel je v radoch chyb merania .:D tj. kupne moj dekoder, je rychlejsi o 0,5fps (!!) pri zachovani rovnakych podmienkach ..:D

ale samozrejme ze paralelizacia na viac jadier je super, co je asi jediny klad tohoto tu .:D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vzdy je dobre mat ako alternativu SW dekoder na HD video, ale preco sa nezameriavaju aj na dekodovanie pomocou GK? Jediny player, o ktorom viem, ze to zvladne je MPC Home Cinema (sice to zvlada aj PowerDVD a WinDVD, ale tie MKV defaultne nepodporuju a su za $).
Vcera som poskladal PC (Phenom 9550, 2GB RAM, 780G s HD3200, Vista 32bit) a bol som veeelmi milo prekvapeny, ked mi vsetky testovane 720p filmy (MKV) pri prehravani v MPC HC vytazovali CPU na 3-5%, kdezto pri dekodovani pomocou SW dekodera (KMPlayer, ffdshow, CoreAVC) sa vytazenie procesora pohybovalo na urovni 25-35%.
Co ma este viac zarazilo je, ze u kamarata sa mi nieco podobne na tych istych filmoch zatial nepodarilo (C2D6750, 2GB RAM, GF8800 (G92), Vista 32bit). Proste jeho CPU je pri prehravani vzdy vytazene na 25-35% bez ohladu na to, aky dekoder sa pouziva.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

hm mne ide notebook vzdy na 90-100percent :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak pomaz virusy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vcera som instaloval vistu na athlonXP 1700+, 768ram (majitel chcel, tak ma) a pri prehravani obycajnych divx filmov, dajme tomu 640x390 vo vstavanom MP11 ale aj napr v VLC procesor 100% a video sekalo. Bs player no problem, 30-40%. Tak a teraz mi to vysvetli :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trosku nechapem. K comu je realne dobre rozlozenie na viac jadier? Je mi uplne volne, ci mi dekoder berie 45% jedneho jadra, alebo 2x 23% na oboch. Nevidim v tom (ako bezny uzivatel) ziaden rozdiel. Niekto moze namietat, ze u slabsich CPU toto moze byt vyhoda - ja tvrdim, ze akykolvek dnes predavany model "viacjadroveho" cpu je dostatocne vykonny na to, aby operaciu dekodovania nemusel rozkladat na viac jadier. Takze rad si necham vysvetlit vyznam tohto.

Podstatne zaujimavejsia by bola tato vlastnost u enkoderu. Enkodovat video na 4CPU (myslim realne vyuzitie, nie nejake beta-podpory) by bolo uz o niecom.

Ale na druhej strane, kto by taky enkoder pouzival? Aj tak je DivX na torrent scene zakazany a v podstate je mrtvy... A zmena FourCC moc problem neriesi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta uvaha 45% a 2x23% nie je dobra, treba si uvedomit, ze na viacerych jadrach/CPU mozu bezat rozne ulohy paralelne, kym na jednom jadre idu sekvencne za sebou, aj ked sa to deje tak rychlo, ze sa to javi, akoby bezali naraz. Napr. ak sa audio a video dekoduje nezavisle na dvoch jadrach, vysledok mas skor (a zvysny cas moze CPU venovat niecomu inemu..). Pri dekodovani videa su aj dalsie moznosti ako to rozlozit (nielen audio, video stream). Samozrejme uplne nezavisle to v skutocnosti nie je, vzdy je nejaka rezia navyse, niekedy aj dost velka, zalezi na tom ako dobre/zle je konkretna aplikacia navrhnuta a optimalizovana pre dany system.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si to cele nepochopil od zakladu. Testovalo sa 1080p videu zakódovanom x264 v dvoch verziách, s 15 Mbps a 45 Mbps na nie prave pomalom/lacnom cpu c2d extreme 2,93Ghz. Pri pouziti 1 jadra uz tento procesor nestihal kodovat: 23.35, 22.81 respektíve 21.12 FPS u 45 Mbps videa. Predpokladam ze to video malo 25fps a teda tento brutalny procesor s 1 jadrom to nestihal v realnom case. A ked sa pustilo aj druhe jadro uz to bolo 45fps a teda to stihalo v realnom case. Este nieco potrebujes vysvetlit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1080p moze mat framerate az 60fps podla normy. Takze hard to say, aky to bol test. Neviem, ja som teraz na shitnom Atholne X2 6000 s WinXP SP2. Cez CoreAVC som pustil 1080p verziu Planet Earth (25fps) a ani jedno jadro nemalo zataz cez 40% (neviem, na ktorom to bezalo a nechcelo sa mi to zistovat cez pevne priradovanie). Kazdopadne, pre dnesne pocitace mi 1080p take brutalne nepride. A uz vobec nechapem, ako taky BRUTALNY procesor nestihal v realtime dekodovat. Zvlastne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Je mi uplne volne, ci mi dekoder berie 45% jedneho jadra, alebo 2x 23% na oboch."
Volne ti to prestane byt, ked ti dekoder zacne brat 2x51% na oboch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne ako pise TheHacker, este s mensim dodatkom, ze Ti to prestane byt volne uz ked to bude brat 90%, lebo na tom compe uz neurobis ani velke hovno, a ked na to budes musiet cakat 2 hodiny a comp zahlteny dekodovanim, tak si mozes akurat hlavu o stenu buchat, aj to surfovanie na nete o ktore sa marne budes pokusat bude pomalsie ako dial-up kedysi - kdezto keby bezali 2 jadra na 45%, tak sa s tym da relativne v pohode zit, nehovoriac o 8 jadrach na 11,25%. Verim ze sme Tvoju otazku zodpovedali a uz sa podobnu hlupost pytat nebudes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... ja tvrdim, ze akykolvek dnes predavany model "viacjadroveho" cpu je dostatocne vykonny na to, aby operaciu dekodovania nemusel rozkladat na viac jadier ... ano mas pravdu ale ALE NA DEKODOVANIE ...

Na KODOVANIE treba riadne silne zelezo a palalelizaciu. Uz si skusal na novej TV karte nahravat real-time v rozliseni 720x576 do MPEG4 DivX 6.8 na maximalne nastavenej kvalite kodeku? Ja hej ... Potreboval by som cca 4x vykon ako mam teraz (Intel PentiumD 930, t.j. dve jadra P4 na 3 GHz) ... Core 2 Duo E8500 (dve jadra na 3,16 GHz) by to mohol stihat ... a vykon je cca 4x vyssi ako mam teraz ... Stastie ze to isti menej narocny MPEG2 s datovym tokom 7 Mbps (DVD ma 4,5 Mbps)... tam to stiha LEN TAK TAK ... nekomprimovany film v takom rozliseni by zaberal 200 GB ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ho natahni nekomprimovany a po ulozeni ho daj do toho kontajneru
Odpovedať Hodnotiť:
 

V NEKOMPRIMOVANEJ podobe by sa na 1 TB HDD zmestilo 10-12 hodin videa 720x576, 25 fps, 24 bit ... takze pred nekomprimovanym videom mam respekt a nie je s nim ziadna sranda. Tam sa jedna o stovky gigabajtov ... a datovy tok do 150-200 Mbps ...

Ten kto nenahraval NEKOMPRIMOVANE videjko z TV karty v rozliseni 320x240 a hodina mala 30 GB nepochopi ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je prípad pre komisára rexa.
A neexistuje nejaky buffer ze sa ti to uklada a to ulozene sa v tom istom case koduje ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved ano, a co? Clanok hovori o dekoderi, tak co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic v zlom, ale Apple uz ma od Aprila 2005 (uvedenie QT7) H.264 priamo v QuickTime, takze tento kodek nepovazujem za nejaky extra prinos...
Mimochodom uz rok dozadu vsetky vlastne videa okrem povodneho formatu DV kodujem do H.264.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty o com tocis preboha. Kto to hovori o kodeku? Ak si nepotrehol, bavime sa o DEKODERI H.264 s paralelizaciou. Co to ma spolocne s Tvojim kodovanim DV do H.264???

A tak na okraj: Pre SDTV je x.264 NEVHODNE. Spravte si test... Dobre nastaveny XviD pri dvoch prechodoch kvalitativne prekonava x.264 - ten je vhodny predovsetkym pre HD obsah!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, hovori sa o dekoderi, cize je to polovicny kodek (kodek = KOder-DEKoder)... akurat ze ma paralelizaciu... pod MacOS skoro vsetky programy (az na drobne utility) uz davno maju podporu na viac jadier... DivX vynasiel iba vlaznu vodu, a pre Windowsakov je to dobre... To kodovanie DV do H.264 som iba spomenul len tak na margo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"MacOS skoro vsetky programy (az na drobne utility) uz davno maju podporu na viac jadier"
.
netrep picoviny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, ma pravdu! Laskavo drz hubu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Principialna otazka na redakciu DSL: testovalo sa kodovanie alebo dekodovanie z/do H264? Pod kodovanim rozumiem ripovanie (t.j. napr. MPEG2 DVD video format do DivX/XviD MPEG4 a vytvorenie prislusneho suboru, napr. v AVI kontajneri) ... a na to treba patricne silne zelezo. Pod dekodovanim rozumiem len pozeranie takto kodovaneho (komprimaciou vytvoreneho) videa a na ciste pozeranie ripov staci aj jednojadrove 2 GHz P4.

Ved aj nazov CODEC je spojenie niektorych pismen v slovach COder & DECoder, pricom COder nam dovoluje videa vytvarat a DECoder pozerat ...

Predpokladam ale ze islo o komprimaciu do H264, t.j. vlastne o kodovanie a nie dekodovanie!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokazes si precitat nadpis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pietro trosku zabrzdeny :X
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár