neprihlásený Nedeľa, 5. mája 2024, dnes má meniny Lesana
MontaVista oznámila hard real-time Linux

Spoločnosť MontaVista Software, výrobca Linuxu pre embedded zariadenia najmä pre telekomunikačný priemysel dnes informovala, že vyvinula hard real-time modifikáciu linuxového jadra. Táto umožní vyvíjať aplikácie s real-time charakteristikami lacnejšie a s bohatšími funkciami ako doteraz.

DSL.sk, 2.8.2005


Spoločnosť MontaVista Software, výrobca Linuxu pre embedded zariadenia najmä pre telekomunikačný priemysel dnes informovala, že vyvinula hard real-time modifikáciu linuxového jadra.

V októbri 2004 MontaVista založila Open Source Real-Time Linux Project, ktorému poskytla svoju aktuálnu verziu modifikovaného jadra. Súčasná verzia, ktorú MontaVista prezentuje, je založená práve na kóde vzniknutom v tomto open source projekte.

Aktuálna implementácia hard real-time Linuxu od spoločnosti MontaVista dosahuje maximálnu latenciu 98 mikrosekúnd pri ošetrovaní prerušení. Podľa spoločnosti MontaVista je táto doba 100 krát lepšia ako je tomu u bežného Linuxu 2.6.10. MontaVista tiež porovnávala celkové real-time charakteristiky benchmarkami Fast Real-time Domain, v ktorých dosahuje kernel od MontaVisty 30x lepšie výsledky ako vanilla 2.6.12.3 kernel.

Real-time operačné systémy umožňujú písať aplikácie, ktoré reagujú na prerušenia (signál z klávesnice, myši, externých zariadení ako napríklad rôzne meracie prístroje, prístroje monitorujúce životné funkcie u ľudí, atď) vždy v ohraničenom maximálnom čase, ktoré je dostatočne malý - napríklad niekoľko desiatok, maximálne stoviek mikrosekúnd.

Takáto maximálna definovaná reakčná doba je vyžadovaná napr. pri ovládaní rozličných prístrojov a robotov v priemysle, v medicíne pri monitorovaní životných funkcií ale tiež pri ovládaní rozličných medicínskych prístrojov, pri prenose hlasu v telekomunikačnom priemysle, pri spotrebnej elektronike ako napríklad DVD a DivX prehrávačoch, v automobiloch, lietadlách a v iných oblastiach. Vo všetkých týchto prípadoch oneskorenie čo i len v jednom prípade je nežiadúce alebo môže mať dokonca tragické následky, preto sú v týchto aplikáciách vyžadované real-time operačné systémy (RTOS).

V súčasnosti existujú špecializované RTOS, ako napríklad VRTX alebo VxWorks, písať aplikácie pre takéto OS je ale podstatne nákladnejšie ako pre bežné OS pre ich úzku špecializáciu. Moderné viacúčelové OS ako Windows, Linux a ostatné BSD a všeobecne UNIX systémy majú akceptovateľnú priemernú odozvu, ale negarantujú najhoršiu odozvu.

MontaVista chce v ďaľšom kroku zlepšiť práve priemernú dobu odozvy u svojho real-time Linuxu, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 16 až 34 mikrosekúnd. Priemerná doba odozvy u VxWorks je napríklad 8 až 13 mikrosedúnd.

Dostupnosť real-time linuxu umožní vyvíjať aplikácie s real-time charakteristikami lacnejšie a s bohatšími funkciami ako doteraz. Umožní to napríklad aj rýchlejšie a lacnejšie inovácie v segmente spotrebnej elektroniky.


      Zdieľaj na Twitteri


Čo je podľa Vašich skúseností v súčasnosti najslabšou stránkou desktopových OS? (hlasov: 203)

Doba trvania štartu      12%
Doba trvania ukončenia      10%
Efektivita práce      10%
Odozva pri práci      12%
Rýchlosť      18%
Výkon      9%
Výzor      10%
Iné      19%


Najnovšie články:

Nový trailer ďalšieho nového Star Wars seriálu
Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt


Diskusia:
                               
 

Nejak ste zabudli spomenut QNX.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v ankete zjavne chýba stabilitaaaaaaaa

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár