neprihlásený Utorok, 14. mája 2024, dnes má meniny Bonifác
Kazaa musí v Austrálii zabrániť zdieľaniu chráneného obsahu

Federálny súd v Austrálii rozhodol tento týždeň v prípade žaloby nahrávacích spoločností proti prevádzkovateľovi P2P siete Kazaa spoločnosti Sharman Networks. Ide o jedno z najtvrdších rozhodnutí v histórii proti veľkým P2P sieťam, hoci sudca neuznal spoločnosť Sharman Networks priamo vinnú z porušovania copyrightových práv.

DSL.sk, 7.9.2005


Austrálsky federálny sudca Murray Wilcox tento týždeň rozhodol v prípade žaloby nahrávacích spoločností proti prevádzkovateľovi P2P siete Kazaa spoločnosti Sharman Networks.

Medzi žalujúcimi nahrávacími spoločnosťami boli napríklad Universal Music, Sony BMG, EMI Group a Warner Music.

Rozhodnutie sudcu je možné rozdeliť do viacerých bodov, obe protistrany mediálne interpretujú niektoré body ako svoje veľké víťazstvo, hoci rozhodnutie bude mať pravdepodobne veľmi veľký dopad na používanosť siete Kazaa.

Sudca rozhodol, že užívatelia siete Kazaa podľa austrálskych zákonov nezpochybniteľné porušujú copyrightové práva u zdieľaných chránených diel a prevádzkovateľ siete Kazaa si toho bol a je vedomý.

Sudca rozhodol, že spoločnosť Sharman Networks, ako prevádzkovateľ P2P siete Kazaa sama priamo copyrightové práva prevádzkovaním tejto služby neporušuje.

Sudca ďalej rozhodol, že Sharman Networks nepriamo navádzala svojich užívateľov na využívanie siete na nelegálne zdieľanie chráneného materiálu. Hoci na stránkach Kazaa a v samotnom softwari takéto výzvy explicitne nie sú, na stránkach kampane Kazaa "Join the Revolution" spoločnosť kritizovala nahrávacie spoločnosti za ich boj proti zdieľaniu hudby, čoho cieľom malo podľa sudcu byť v mladých ľuďoch zvyčajne využívajúcich P2P siete vzbudiť dojem, že používanie siete Kazaa je "cool".

Najzávažnejším rozhodnutím ale je, že prevádzkovateľ siete Kazaa má technický dosah a možnosti na to, aby zabránil zdieľaniu copyrightom chráneného materiálu a sudca spoločnosti Sharman Networks nariadil, že do dvoch mesiacov má modifikovať svoj software tak, aby blokoval zdieľanie a sťahovanie copyrightom chráneného obsahu.

Sudca tak rozhodol napriek argumentom Sharman Networks, že sieť je decentralizovaná a používa ju až približne 100 miliónov užívateľov a tak obmedzenia nie je možné zabezpečiť.

Technicky najrealizovateľnejšou ochranou aplikovateľnou na software Kazaa, ktorá je pravdepodobne akceptovateľná hudobným priemyslom, je blokovanie vyhľadávaní názvov diel chránených copyrightom. Podobnú ochranu v súčasnosti používa napríklad centralizovaný BitTorrent hub TorrentSpy.com, keď hľadania obsahujúce názvy diel chránených copyrightovými právami, o blokovanie ktorých požiadali majitelia práv, sú blokované.

Zástupcovia Sharman Networks sa vyjadrili, že sa proti rozhodnutiu odvolajú.

Aktuálne rozhodnutie je jedným z najtvrdších proti decentralizovaným P2P sieťam určeným na zdieľanie súborov. V USA v júni Najvyšší súd rozhodol, že prevádzkovatelia P2P sietí môžu byť zodpovední za porušovanie copyrightových práv svojimi užívateľmi, ak svojich užívateľov na takéto využívanie lákajú.

Doteraz ale tento rozsudok nebol aplikovaný na potrestanie žiadneho konkrétneho prevádzkovateľa P2P siete.

Zástupcovia prevádzkovateľov P2P sietí a rovnako zástupcovia hudobného priemyslu sú toho názoru, že postihy a boj proti konkrétnym P2P sieťam v súčasnosti väčšinou spôsobia len presun užívateľov k iným P2P službám. Stalo sa tak napríklad v prospech samotnej Kazy po zatvorení Napsteru, v prípade BitTorrentu pri boji hudobného priemyslu s Kazou, Gnutellou a ostatnými staršími sieťami v predchádzajúcich rokoch a v súčasnosti po tlaku na BitTorrent huby je zase identifikovateľný prechod užívateľov najmä k sieti eDonkey.

V súčasnosti sa ale na rozdiel od pomalšieho štartu v minulých rokoch už výrazne začínajú presadzovať aj legálne služby predaja hudby na Internete, ako napríklad iTunes, Yahoo Music, Rhapsody. Najväčší podiel má na tom spoločnosť Apple so svojou veľmi úspešnou službou iTunes, ktorá v súčasnosti predáva už takmer 100 miliónov skladieb za mesiac.

Software Kazaa bol od jeho uvedenia v roku 2001 stiahnutý už viac ako 317 miliónov krát. V prvých rokoch svojej existencie bola Kazaa dominantnou P2P sieťou. Pôvodnú verziu Kazy vyvinuli Niklas Zennström a Janus Friis, zakladatelia spoločnosti Skype Technologies prevádzkujúcej VoIP službu Skype.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko P2P sietí (vrátane BitTorrentu) ste doteraz intenzívne používali? (hlasov: 204)

Zatiaľ žiadnu      12%
1      17%
2      25%
3      17%
4 až 5      14%
Viac ako 5      14%


Najnovšie články:

Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9
O mesiac skončí podpora predposlednej verzie Windows 10, aktualizuje sa na poslednú
ARM procesory pre PC uvedie podľa Arm viacero výrobcov
Zem zasiahli najsilnejšie geomagnetické búrky za 20 rokov, postihli aj GPS a Starlink
Telekom sa snaží znížiť oneskorenie pri vysielaní hokeja v Magiu, spustil špeciálny kanál
Nvidia s veľkým náskokom najväčším tvorcom čipov nevyrábajúcim čipy
Android zrejme začne čoskoro lokalizovať nepripojené a vypnuté smartfóny aj v Európe
4ka spustila 5G sieť vo viacerých mestách


Diskusia:
                               
 

Dneska Kazaa, kto bude zajtra? Kurvy nenazrane!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez bittorent som u stiahol plno filmov, programov a nespocetne vela hier. :)
Vsetky hry v mojom XFire profile, okrem freeware samozrejme, som stiahol cez bittorent:
http://www.xfire.com/xf/modules.php?name=XFire&file=profile&uname=aktom1982
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze vidim ako moc zabranili tahat chranene veci v torrentspy,, skuste napisat trebars 50 cent a uvidite kolko toho najde,, :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no skus si tam napr. star wars

no hadam si nemyslis, ze vsetky skupiny, pesnicky a filmy zablokuju sami od seba. to by rovno mohli tie stranky vypnut.

ono to funguje tak, ze ked sa im ozve nejake nahravacie studio alebo filmove studio, ze nech zablokuju tento ich obsah, tak az vtedy ho zablokuju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach už aj Kazaa, onedlho aj Imesh a potom čo? hmm potom asi už nebudem mať net ved bez P2P je net skoro oničom
Odpovedať Hodnotiť:
 

netreba ani kazuu ani ine P2P staci
http://www.security-portal.cz/clanky/google-hacking-profesionalne.html a trochen porozmyslat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak ako hovoriš
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne. Ja som si zatial vzdy stiahol to co som chcel aj bez P2P. Treba hladat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak zakazu kazuu, ludia si daju, dc++, ak zakazu aj to, vymysli sa iny soft.. toto nezastavia nikdy..
Odpovedať Hodnotiť:
 

P2P sú super hlavne na mp3, video a hry. Ich nevýhodov je, že môžete mať akékoľvek rýchle pripojenie a aj tak sa často stáva, že sťahujete skoro ako z dial upom. Programy a hry je lepšie vyhladávať cez stránky ako sú napr: katz.ws phazeddl.com satanwarez.com atď. Takýchto stránok je veľmi veľa a dosť často majú v adrese slovo warez alebo ddl. Podstata týchto stránok je založená na tom, že ludia tam posielajú linky, odkial sa dá program, hra stiahnuť. Väčšinou z niekoľkých odkazov, odkiaľ sa dá program stiahnuť funguje už iba jeden, dva, ale to stačí - ná ne :)Spôsobov, ktorými sa odtialto sťahuje je veľa: 1. odkaz priamo na nejaký mirror a sťahovanie inhneď frčí.
2. odkaz na stránku, kde musíte počkať 30 až 50 sekúnd a sťahovanie sa spustí po uplinutí tohto času
3. odkat na sťahovanie zo stránky obmedzenej napr: za 1 hod možno stiahnuť iba jeden zbalený súbor
4. odkaz na ftp server z ktorého pomocou ftp klienta si program stiahnete
Výhodou takéhoto sťahovania je, že sťahujete maximálnou rýchlosťou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to tu chces vysvetlovat podstatu rapida ? lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemachruj aky si ty velky guru a zmlkni !
Odpovedať Hodnotiť:
 

To kde si na to prisiel, ze cez P2P stahujes ako s dial-upom? Pokial mas spravny program, ktory podporuje segmentove stahovanie, nemas problem fachat cely cas na plnej rychlosti(samozrejme, pokial sa najde viacero uzivatelov s tym istym suborom, ale to problem vascinou nie je).
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz ma tieto kecy nudia.Prosim vas, kto uz dnes pouziva kaazu alebi toho žida imeša ?akurat tak nooby z australie.vzdy ked sa nieco akoze zrusi opakom je tu nieci ine a lepsie.Takze sa vsetci strcte do ****, si budem stahovat kolko chcem a co chcem. POSPOLITOST
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Strašne by ma zaujimalo aky P2P soft použivaš
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa pýtaš Anonyma888 tak soráč, ale ja používam Bitlorda v. 1.1 Mňa by zaujímalo, aký soft používa Anonym888, keď mu to sťahuje naplno,lebo o sťahovaní maximálnou rýchlosťou cez P2P torrent sa mne môže iba zdať. Napríklad teraz sťahujem Dungeon Siege 2 a priemerná rýchlosť sťahovania je iba 8 kbps a peerov a seedov sú tam stovky. Rozmýšlam vyskúšať Bitcomet, lebo na internete som vydel naň accelerátor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja prevazne pouzivam StrongDC++, sem-tam pouzijem BitComet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co tu zase vypisujes picoviny? Si kupil nejaku knihu
z dunaj.sk alebo martinus.sk ako tahat z netu?
Sa zobud a nepis tu pribehy. Nikoho nezaujima tvoja
demencia!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký si mi ty len múúúdry, kua, čo nenecháš Jana, nech poradí ? Ty si nepovedal nič, len že si ....trtko.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

trtko je tvoja mater
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze uz vsetci chodte do #### aj s takymi trapnymi programami ako je kazaa ci imesh alebo bearshare ci limeware; dajme tomu ze winmx este ako tak ujde ale taky bitlord alebo strongdc++ pripadne wiretront je dobry. ale ak mozem odporucit kazdemu nech /ak ma moznost/ fici cez siete gnuttely (alebo gnutelly? ani neviem teraz) ktore boli su a vzdy aj budu pretoze su free a nie je potrebne ich licencovat. tak. ale nechapem potom preco rusia bearshare /ked fical cez gnuttelu/. ja som si aj tak vzdy nakoniec nasiel to co som chcel hry, mp3 /!!aj ogg/, filmy a to mi staci a pritom mam len obycajnu hlupu mikrovlnku ale zato s rychlostou az okolo 6-7 Mbps. ked prsi alebo je sneh mraz len asi 2,5-3-4-5 ale za tych 450sk/mesiac mi to vyhovuje prave na shareovanie peer-2-peer. PORUCAM SA
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozme sa na taketo blbosti rovno vykaslat pretoze aj ked nam nieco povoli tak si nas hned najdu. A chcel by som autora poprosit aby tu dal nejake tie spravy o CZDC++ Dakujem
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár