neprihlásený Sobota, 22. februára 2020, dnes má meniny Etela   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
16. septembra sa uskutočnil v sieti Orange Slovensko prvý UMTS hovor

Spoločnosť Orange Slovensko dnes informovala, že 16. septembra uskutočnila prvý hovor vo svojej pripravovanej UMTS sieti. Orange v týchto dňoch štartuje testovaciu prevádzku svojej UMTS siete, 3G služby zatiaľ zákazníkom k dispozícii ale nebudú. Ich spustenie pre zákazníkov sa očakáva v budúcom roku. Na oznámenie Orangu reagoval T-Mobile tlačovou správou, v ktorej avizuje spustenie nových broadband služieb.

DSL.sk, 20.9.2005


Spoločnosť Orange Slovensko dnes informovala, že v piatok 16. septembra sa v jej sieti uskutočnil prvý UMTS hovor. UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) je technológia GSM siete tretej generácie (3G) založená na CDMA technológii označovaná tiež WCDMA (Wide CDMA).

Orange pri brífingu, na ktorom informoval o spustení testovacej prevádzky UMTS siete, prezentoval na živo videohovor, čo by okrem rýchlejších dátových prenosov mala byť hlavná výhoda UMTS siete.

Základná UMTS technológia pracuje na princípe frekvenčne deleného duplexu (FDD) s komunikačným kanálom o šírke 5 MHz so symetrickými rýchlosťami downloadu a uploadu, čo ju predurčuje ako ideálnu napríklad pre videohovory. Aktuálne dostupné plne mobilné zariadenia umožňujú rýchlosti do 384 Kb/s, teoretické maximá štandardu sú 1,920 Kb/s pre stacionárne zariadenia. Odozva u UMTS je menej ako polovičná oproti odozve u GPRS/EDGE, približne 300 ms. U GPRS/EDGE sa odozva pohybuje približne na úrovni 700 až 800 ms.

V súčasnosti existujú ale viaceré rozšírenia štandardu UMTS, ktoré v niektorých prípadoch umožňujú nesymetrické rýchlosti a posúvajú ich na úroveň viacerých Mb/s. Podľa dostupných informácii Orange pre rozšírenie UMTS uvažuje o technológii High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) s teoretickými maximami až 14.4 Mb/s, oficiálne toto ale ešte nebolo potvrdené.

Keďže dochádza postupne ku konvergencii poskytovania hlasových a dátových služieb, viacero mobilných operátorov považuje poskytovanie dátových služieb za svoju veľkú prioritu. Výnosy z poskytovania dátových služieb už v súčasnosti v niektorých krajinách dosahujú aj u mobilných operátorov významné podiely v podobe viacerých desiatok percent.

Orange má zatiaľ inštalovaných iba niekoľko BTS staníc s podporou UMTS, všetky v Bratislave. Do konca roka by počet BTS s podporou UMTS mal zvýšiť a mali by pribudnúť aj v iných mestách.

Komerčnú prevádzku UMTS by Orange mal spustiť ešte v prvom štvrťroku 2006, ako ho k tomu viažu aj podmienky UMTS licencie.

O podmienkach, cenách, plánovanom presnejšom pokrytí a dostupnosti akciových UMTS zariadení Orange zatiaľ neinformoval. Predpokladá ale, že ponuka UMTS zariadení bude značne rozšírená po veľtrhoch spotrebnej elektroniky na začiatku roku 2006, ktoré prinesú nové modely a zlacnia existujúce modely.

Pokrytie UMTS nebude tak rozsiahle, ako je to v prípade napríklad rozšírenia EDGE, ktorým Orange pokrýva viac ako 160 miest. Dôvodom je najmä dosah UMTS vysielača, ktorý sa pohybuje na úrovni 600 až 1,000 metrov ale tiež vysoké investičné náklady.

Dodávateľom technológie základňových staníc a vysielačov pre Orange je Nortel Networks, dodávateľmi jadra siete Nokia a Alcatel.

Prvá UMTS sieť bola vo svete spustená do prevádzky už v roku 2001 japonským operátorom NTT DoCoMo. Orange má v súčasnosti spustenú UMTS sieť vo Veľkej Británii a Francúzsku.

Na oznámenie Orangu reagoval T-Mobile tlačovou správou, v ktorej generálny riaditeľ T-Mobile Slovensko Robert Chvátal uvádza: "Hovoriť o technológiách či službách, ktoré ešte de facto neexistujú je nezodpovedné a pre zákazníka irelevantné. Nie je to štýl T-Mobilu. Preto môžeme s potešením oznámiť, že v najbližších týždňoch T-Mobile Slovensko predstaví novú, revolučnú technológiu, ktorá prinesie broadband nielen do centier Bratislavy či Košíc, ale významnejšiemu počtu zákazníkov na celom Slovensku. Širokopásmový prístup na internet bude mať totiž ďalšiu alternatívu s konkrétnym pokrytím, konkrétnymi cenami a konkrétmymi mobilnými zariadeniami."


      Zdieľaj na Twitteri


Aký je Váš postoj k mobilnému prístupu k informáciám, dátam a nehlasovej komunikácii? (Prístup k emailom, internetovej komunikácii, www a wap stránkam z mobilného telefónu, komunikátora, PDA.) (hlasov: 644)

Mobilný prístup je pre mňa veľmi dôležitý      15%
Mobilný prístup používam intenzívne      16%
Mobilný prístup používam občas      14%
Mobilný prístup by som používal, keby bol cenovo dostupnejší      26%
Mobilný prístup v súčasnosti nepotrebujem      15%
Myslím si, že mobilný prístup nebudem nikdy potrebovať      14%


Najnovšie články:

Samsung čiastočne vysvetlil incident so zvláštnymi notifikáciami
Bezos prisľúbil 10 miliárd na boj s klimatickou zmenou
Trailer tretej série sci-fi Westworld o získaní vedomia robotmi
Japonci donesú materiál z Phobosu
Nový nástupca JPEG-u má byť postavený na umelej inteligencii
Prieskum zistil koľko času zabíjajú Slováci na smartfónoch
Samsung vystrašil užívateľov zvláštnou notifikáciou
Antik spúšťa zdieľanie externých batérií pre mobily - aktualizácia 1
Sprístupnená prvá verzia Androidu 11
Všetky Star Wars filmy v marci na 4K Blu-ray


Diskusia:
                               
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

som zvedavy ako orange bude klamat ludi ked im ponukne sluzbu zahrnajucu UMTS. Pri EDGE pouziva technologiu riadenej agregacie a to nie je upravene v legislative. Malo to byt spomenute v zmluve o pripojeni a nie je. Tato informacia je
v samotnej spolocnosti dost doverna.
Co na to poviete pani z vedenia Orange?
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

Nič
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

no vidim ze kto mlci ten svedci
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

No to ?? ?? ??? KOKO*i
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

V madarsku uz maju 3G od 1. septembra a do konca roka mozu bezplatne vyuzivat video-telefon, ci prenos data v 3G. A to vsetko u T-Mobile...zaujímavé.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Aj ja prestupujem k T-Mobilu, Orange sa o mna nestara a nedava mi ziadne vyhody, napriek tomu, ze som u nich dlhe roky a faktury nie su zrovna male. Orange ma sklamal.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Aj ja koncim s ORANGE, akonahle mi skonci pausal,, platim tam 3 telefony a oni seru na mna ako na zakaznika.... Seriem im aj take drahe akcie ,, za tie roky uz maly davat vsetky tel za 1 korunu.

Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

v madarsku u t-mobile je take nieco ze platinova/zlatá -karta takze ked si napriklad uz 5-6 rokov u firmy, tak vsetky telefony mozes kupit za smiesnu cenu...teraz pockam, lebo u orange bude 3220 a k tomu mp3 player. Ze odkial viem? :DDD pracujem v Orange :)))))
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

FOR ORDER AND GENERAL INQUIRY PLEASE CONTACT:

MAIL TO:cellcomltd2008@gmail.com
TALK TO SALES MANAGER:cellcomltd2008@yahoo.com
CHAT ID:cellcomltd2008@hotmail.com
Skype Chat:tropicbrand


Apple iPhone 3G 16Gb Unlocked @200usd
Apple iPhone 4G 32GB Unlocked@370usd
APPLE IPHONE 3GS 16GB Unlocked @250usd
APPLE IPHONE 3GS 32GB Unlocked 300usd
Apple IPad Tablet/Wifi 16gb @250usd
Apple IPad Tablet/Wifi 32GB @290usd
Apple IPad Tablet/Wifi 64GB @320usd


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár