neprihlásený Nedeľa, 25. februára 2024, dnes má meniny Frederik, Frederika
Nový Xen 4.5 zvyšuje výkon a zlepšuje podporu ARM

Značky: Xenvirtualizácia

DSL.sk, 30.1.2015


Tvorcovia virtualizačného riešenia Xen tento mesiac vydali novú verziu 4.5, ktorá podľa autorov prináša najviac výrazných noviniek v celej histórii Xenu.

Na Intel procesoroch prichádza k výraznému zvýšeniu výkonu, keď prvý virtuálny stroj dom0 s Linuxom podporuje beh v novom PVH móde. PVH mód je kombinovaným módom využívajúcim pri bootovaní a I/O operáciách paravirtualizované ovládače a inak akcelerovanú HW virtualizáciu. PVH režim tak kombinuje podľa tvorcov najväčšie výhody doterajších režimov.

K výrazným zlepšeniam prišlo aj v podpore architektúry ARM. Pribudla podpora virtuálnych strojov s pamäťou až do 1 TB a znížila sa réžia virtualizácie. Na ARM tiež pribudla podpora pre bootovanie z UEFI firmvéru a podpora viacerých nových ARM platforiem a procesorov vrátane 64-bitových ARM procesorov Seattle od AMD.

Novou je podpora Intel technológie Cache Monitoring Technology, CMT, ktorá umožňuje monitorovať využívanie cache pamäte jednotlivými VM a tak detekovať VM spomaľujúce ostatné VM na rovnakom serveri permanentným obsadzovaním cache pamäte.

S novou verziou prišlo aj k vyčisteniu a optimalizácii zdrojových kódov hypervízora Xenu, do ktorého pribudlo 78 tisíc nových riadkov kódu ale ubudlo 141 tisíc.

Kompletný zoznam noviniek je možné nájsť v tomto oznámení.

Vývoj Xenu, ktorý používa okrem iného najväčšia cloudová služba prenájmu virtualizovaných serverov Amazon EC2, od roku 2013 zastrešuje konzorcium Linux Foundation. Na vývoj dohliada pracovná skupina zložená z viacerých významných IT a internetových spoločností.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti
Počet elektronických podaní cez Slovensko.sk sa výrazne zvýšil, rozhodnutí ale znížil
Hodnota Nvidie sa priblížila dvom biliónom
Do Windows 11 pridaná podpora WiFi 7
AI čipy Microsoftu bude vyrábať Intel
Apple iMessage nasadzuje šifrovanie odolné kvantovým počítačom
Orange dokončil vypnutie 3G siete
Microsoft začína Windows 11 automaticky upgradovať na poslednú verziu


Diskusia:
                               
 

By ma zaujimalo, kolko developrov a aky cas zhruba spravilo tie zmeny... Je to sialeny pocet riadkov. Ohdadol by som, ze nejaka cast je generovana a nie pisana rucne... Ale ktohovie. Amazon asi vynasa dost.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

tak tak. a potom kolko ludi a kolko rozneho hw sa podielalo na testovani...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

70 tisic pribudlo, 140 zmizlo, no len aby to nebolo tak ze len textovym procesorom spojili kazde dva riadky do jedneho :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zjavne si nepracoval ako koder v Amerike, ze? Tam sa na rozdiel od nas musi makat. Bezny koder tam da bezne par stoviek riadkov za den. Vynasob si to 200 pracovnymi dnami, a si na niecom okolo 10.000 riadkov za rok na 1 kodera. A na Xene zdaleko nemaka len 1 clovek.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

to mi akosi nevychadza.

200dni x par(2+)*100 je 40 000+ ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tod riesite hovadiny, lebo kvalita softwaru nezavisi az tak od teho, ze kolko riadkov to je. a vobec, v linux jadre celkom normalne sa vystrieda milion radkov, len tak z jednej verzie na druhu, lebo tam aj vela ludi na tom robi. no a? aj tak to nie je lepsie ako BSD, LOL!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár