neprihlásený Piatok, 10. mája 2024, dnes má meniny Viktória
Windows 10 výrazne zlepšil odozvu na Intel Skylake procesoroch

Značky: Windows 10SkylakeIntel

DSL.sk, 18.11.2015


Nová aktualizovaná verzia operačného systému Windows 10, uvoľnená minulý štvrtok ako prvá väčšia aktualizácia tohto operačného systému, výrazne zlepšila odozvu operačného systému a softvéru na počítačoch s novou generáciou procesorov Intel Skylake.

K zlepšeniu prišlo vďaka pridaniu podpory novej technológie Speed Shift podporovanej v Skylake procesoroch, pričom reálne zlepšenie potvrdil testami PC Perspective.

Intel Speed Shift

Moderné procesory dokážu fungovať na viacerých rozličných frekvenciách, pričom s vyššou frekvenciou majú vyšší výkon ale vďaka potrebnému vyššiemu pracovnému napätiu aj vyššiu spotrebu. Za účelom poskytnutia dostatočného výkonu v prípade potreby ale zároveň efektívnej spotreby mimo zaťaženia sa pracovná frekvencia dynamicky mení.

V Intel procesoroch túto zmenu doteraz riadil operačný systém nastavovaním tzv. energeticko-výkonových stavov procesora P0 až Pn, pričom frekvencia sa dynamicky mení od niekoľkých stoviek MHz po maximálnu frekvenciu typicky sa pohybujúcu od 1 GHz po viac ako 4 GHz.

Technológia Intel Speed Shift umožňuje operačnému systému preniesť riadenie týchto stavov na procesor. Podľa Intelu to umožní v prvom rade rýchlejšiu zmenu stavu a frekvencie procesora podľa potreby, zároveň môže procesor detailne poznajúci svoje vyťaženie a stav meniť stavy vhodnejšie ako operačný systém.

Zlepšenie

Konkrétne medzi jednotlivými frekvenciami môže pri Speed Shift meniť procesor takt za 1 ms, pri kontrole cez OS to býva typicky za 20 až 30 ms. V prípade kontroly cez OS môže zmena stavu procesora z úsporného režimu na maximálny takt trvať rádovo až 100 ms.

Výrazné zrýchlenie prepínania môže priniesť najmä zlepšenie odozvy reakcie na vstupy ale tiež vnímané zlepšenie výkonu u činností s premenlivými požiadavkami na výkon, napríklad pri browsovaní.

Namerané zlepšenie

To svojimi testami potvrdil aj PC Perspective. Ten na notebookoch so Skylake procesormi, Surface Book, Pro 4 a Lenovo Yoga 900, testoval odozvu respektíve výkon verzie Windows 10 zostavenie 10420 a Windows 10 po štvrtkovej veľkej aktualizácii, teda Windows 10 zostavenie 10586.

V prvom rade syntetický test využívajúci aplikáciu Intelu okamžite vyťažujúcu procesor a merajúcu aktuálny takt ukázal, že v novej verzii s podporou Speed Shift sa takt z minimálneho na maximálny zvýšil za len 6 až 13 ms. So staršou verziou to bolo za 50 až 60 ms.

Vďaka tomu s novou verziou prehliadače Chrome a Edge dosiahli na Surface Pro 4 a Yoga 900 lepší výkon v benchmarkoch webových prehliadačov. Konkrétne v SunSpider sa výkon zlepšil o 4% až 7%, vo WebXPRT o 12% až 34%.


Namerané zlepšenie odozvy pri posune stránky dotykovým gestom, kliknite pre zväčšenie (graf: PC Perspective)



PC Perspective uskutočnil aj jeden test odrážajúci úplne reálne používanie, keď na Surface Booku meral pomocou natočenia na 240 FPS kameru oneskorenie reálneho posunu webovej stránky po dotykovom geste potiahnutia na displeji notebooku. Pri tomto teste sa zrejme kumuluje zrýchlenie odozvy a efektívne demonštruje dosahované zrýchlenie.

Na druhej strane už ide o pomerne komplexnú činnosť a zrýchlenie by pri nej pozitívne mohli ovplyvniť aj iné prípadné zmeny vo Windows 10. Či je tak namerané zlepšenie celé zapríčinené len pridaním podpory Speed Shift alebo čiastočne spôsobené aj inými zmenami nie je samotným testom potvrdené.

V každom prípade namerané zlepšenie je veľmi výrazné a podľa webu a prehliadača sa pohybovalo od 16% po 42%.

Kedy Microsoft pridá podporu pre Speed Shift do predchádzajúcich verzií Windows neoznámil. Čo sa týka ostatných operačných systémov, v linuxovom jadre sa už objavila čiastočná podpora Skylake procesorov, či plne podporuje technológiu Speed Shift nie je ale jasné. Rovnako nie je známy stav podpory technológie v Mac OS X.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AMD výraznejšie zvýšila podiel v CPU pre desktopy
K dispozícii nová Fedora 40 pre Macy s ARM procesormi
Detailný pohľad na nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Vesmírny Boeing poletí najskôr o viac ako týždeň
Odštartoval ďalší sci-fi seriál od Apple
Apple prekvapivo predstavila nový procesor M4 pre PC, prvýkrát ho použila v iPade Pro
Podpora RISC-V v Androide sa komplikuje, Google ju odstránil zo spoločného jadra
V Česku bude plošne dostupná gigabitová symetrická optika
Vesmírny Boeing znovu neodštartoval, problém ale teraz nebol v lodi
Avizované 150 TB a 300 TB flashové SSD


Diskusia:
                               
 

Intel speed shift -> windows quick shit...
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

velice inteligentny vtip...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

*Igelitentny

Otazka je.. Je to skutocne poznat? Uz teraz sa mi vsetko otvara instantne ked to mam na SSD. Aj browsovanie je takmer instantne.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Ani sa nejdem pytat, co si dnes obedoval.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Stavim svoje dedicstvo, ze to bol VIFON.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

co mas proti vifonke
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Šecko.
Snáď by si nejedol ten čínsky humus?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zeleninovy vifon - stlacenim obalu rozdrvime, vysypeme do misky, vysypeme prilozene korenie, ukrojime jeden pasik papriky a nakrajame na drobne kosticky, pridame jeden trojuholnik rozmliazdeneho/nakrajaneho taveneho syra. Zalejeme horucou vodou (+50ml naviac) a asi minutu miesame, aby sa rozpustil syr a pridame cerstvej petrzlenovej vnati.

Rajcinovy - 2 mesiaciky rajciny najemno a kecup (podla chuti ostry/sladky), zastruhame tvrdym syrom

Kuraci (masovy) - pridame trochu vegety, kusok masla, na jemno nakrajany kusok parku.

Pikantny - obmeny: paliva papriku nakrajat najemno, ostry kecup, pripadne chili papricka, kari korenie,...

Vyhoda je, ze ingrediencie stacia na cely tyzden a staci po jednom kuse :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Instantnu vodu. Stacilo zaliat vrenou vodou a hotovo. Nema sice vysoku vyzivnu hodnotu ale aspon instantne preberie cloveka.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ako CPU zisti, ze ma zmenit frekvenciu? Mna napada zistovanie, ako dlho bezal idle thread, ale ten je treba nejak oznacit alebo poznat (aj ked JMP na seba by asi stacil - to sa bude zase CPU podtaktovavat "iba tak"). Tam sa da nahnat cas na reakciu OS, aj ked je vazne divnych uz tych 20ms.

Podla benchmarkov sa mi zda, ze je problem este trochu sirsi (co robi tych 100ms) - totiz Windows nenahodi pri zatazeni hned plnu frekvenciu, ale zvysuje ju postupne. Povedane jazykom Linuxu, ako keby pouzivali conservative governora namiesto ondemand.

Naviac to prinasa par problemov - nie je problem v takom stave spocitat aktualny cas cez CPUID RDTSC/RDTSCP?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

pocitat cas cez rdtsc je kravina uz odkedy maju cpu dynamicku frekvenciu, t.j. niekedy od doby pentium M.
CPU vie kedy ma zvysit frekvenciu podla toho, ci ma co robit...uz je to velmi davno, kedy cpu v idle nerobi nic, nejdu tam ani nejake prazdne cykle...v idle je prakticky cele jadro vypnute a stav je ulozeny tak maximalne v L3 cache

a do starsich windowsov to ms neprida nikdy, nebudte smiesni :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

RDTSC(P) nie je taka kravina - bolo to rozbite, ked OS (!) skaloval frekvenciu, ale neskor to Intel opravil. Dnes sa to pouziva dost casto ako hlavny clocksource v Linuxe, lebo ine sposoby zistovania casu su pomalsie a/alebo nepresnejsie. Samozrejme bez clocksource vlastnosti CLOCK_SOURCE_SUSPEND_NONSTOP (u Intelu X86_FEATURE_NONSTOP_TSC_S3) je to docela nanic; tiez sa testuje spolahlivost.

Akurat to, ci ma CPU co robit, to musi oznamit OS (ako by to vedel CPU sam od seba?). A tam je prave ten problem s oznamenim, ktory tu riesili a na ktory sa pytam. Procesor sam nemoze vypnut jadro a poslat ho ani do S1, lebo odtial trva prebudenie docela dlho a system ho moze potrebovat uz za par mikrosekund.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

*je to nanic - myslim ako samostatny clocksource. Inak je to rychle a presne, pricom staci spravne nacitat stav po hibernacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze CPU vie, ze nema co robit: http://dopice.sk/fs7

Z tohto ho zobudi timer, ktory scheduluje iny thread (ktory necaka na I/O).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mam trochu OT otazku, uz davnejsie som sa chcel opytat, no zabudol som pri vhodnejsom clanku:

Preco, ked vyjde nova velka verzia win, tak nepasuju stare ovladace? Stale sa to riesi, ze ktory hw pojde na wxp, ktory na 7 a na 10 a ze na 8 to ide a na 10 uz nie... Nezda sa mi, ze by to tak bolo aj na linuxe (v dobrom, !flamewar), alebo hej?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no ved preto, aby si si mohol k novym windows kupit novy HW :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stará pravda je, že INTEL a ďalší výrobcovia hardvéru sosť spolupracujú napr. s Microsoftom. No lebo peniaze.
Tak sa nad tým už nevzrušujme, priateľky sú viac hodny ako nejaký Win 10 alebo nejaké Skylake.
:-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vy si môžete robiť, čo chcete. Pre mňa je porovnávanie ich hodnôt neakceptovateľné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano lezie to do penazenky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Windows riesi len genericke ovladace, tie nativne su vecou vyrobcu HW, ktory ich musi vydat pre novsiu verziu Windows, aj ked casto funguju aj tie pre starsie verzie (niekedy je potrebna instalacia cez compatibility mode). Teda ovladace su vecou vyrobcu HW a jeho pristupu, bud vyda ovladac pre novsi Windows alebo jebe nato.

No v linuxe je praveze mnozstvo generickych, ktore casto funguju (aj ked napr. obmedzene) aj s novsou verziou, ale tiez plati, ze aj pre novsi linux sa vydavaju novsie ovladace, pri linuxe je dost haluz, ze mnohe ovladace podporuju len konkretne kernely, cize neexistuje ani spatna ani buduca komplatibilita, len ta s konkretnym kernelom. Z tohto pohladu to ma linux este komplikovanejsie ako windows.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aj preto tučniaky veľa ľudí nemusí a tak to aj zostane. Celá filozofia lunexových distribúcií je aj o tom, aby tomu bežný "user" nikdy neprišiel na chuť.
:-)

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A pritom na Linuxe som nikdy nemusel inštalovať žiadne ovládače. Všetko funguje hneť po čistej inštalácii...
A čo sa stane keď nainštalujem čistý win? Hladám cez iný PC ovládače na sieť (občas aj ostatné) na internete :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrovna tak aj na Windows.
A čo riešiš?
Ak chceš aby to chodilo poriadne, treba na každý OS ovládače od výrobcu daného hardvéru...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zvacsa je to preto ze ked vyrobca vyrobi rocne 50 nových model HW suciastok na kazdu potrebuje specificky ovladac ktory naprogramuje v case vyroby pre OS existujuci v danom case

po roku dvoch (HW stale nie je stary) vyda MS novy OS tak výrobca nie vzdy aktualizuje ovladace aj na stary HW (lebo su to peniaze a cas programatorov ktore moze sustredit inde - vyvoj anoveho HW) a preto niektore kusky nefunguju

linux ma trosku vyhodu lebo ovladace casto spravuje komunita/správca jadra a nie vyrobca a teda sa aktualizuju na vacsie mnozstvo HW (avsak nie vzdy - casto je opak pravdou - vid ovladace grafickych kariet - napr. optimus pri ich zavedeni)

a dalsia vec je stary HW je niekedy jednoducho "slaby" aby stihal s novým OS
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tá posledná veta je veľmi zvláštna...
To ako si myslel?
A čo také 2 roky hardvér dnes nestíha?
Alebo 10-ročný?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nieje HW ako HW. Aj medzi dnesnym HW sa najdu kusky, ktore ani prd nestihaju, namatkovo uzasne celerony/pentia zalozene na atom baytrail = vsetky notebooky do 400€ su cista nepouzitelna katastrofa. Nebolo to vzdy tak.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To uz prehanas. Nove Atomy s tymi starymi, ktore maju ludia zafixovane nemaju nic spolocne a su uplne inde. Na vsetko podstatne s prehladom stacia, bonus je nizka spotreba. Jasne, ze nemozes porovnavat 4 jadrovy Atom s i5, ale bezne pouzite zvladne hravo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo mi stačí na maličkom starom noťasi eee ATOM a 1GB RAM s W7? No lepší soft na tom nespustím kvôli rozlíšeniu a na filmy, mastenie webov a nejaké písanie a drobnú tvorbu mi to zatiaľ stačí...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Časť príspevku bola zmazaná pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah, je dostatočnou a súčasne i relevantnou odpoveďou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lenze v poslednej dobe atom presiel mensou zmenou...
intel vybrakoval xeony a natrepal z nich tech do atomu :o)

teda, novsi atom je nieco medzi atomom, xeonom a core :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A P4 a Zeleronom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

do linuxoveho kernelu sa to dostane o 10 rokov..
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

tam to uz davno je kamo
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Commit som nepostrehol v mailing liste a zaujima ma, ako to funguje (preto sa pytam vyssie). Mozes poslat sha commit id?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

sha commit id
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to je nejaky kvet ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/fsk
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dajte tomu človeku kvety!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

+This driver provides an interface to control the P state selection for
+SandyBridge+ Intel processors.

lol, linux komunita je tak skvela, ze predikuje funkcie novej architektury, nakodi ju rok pred vydanim cpu, a este aj pridava tuto hw funkcnost do 4 generacie starych procakov :D
bozie :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si ale kus kreténa... Ja som si myslel že je fajn keď dokážeš najmodernejší softvér spustiť optimalizovane aj na staršom železe... Ale ty si asi jeden z podporovateľov kurvítiek a starší počítač ako 3 roky by si nezapol čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale no, kokotenko...
>myslel?
nebud smiesny...

keby si myslel, tak si urrcite vsimnes dve veci:
1, jedna sa spristupnenie intel speed step (zavisleho od pstate) od druhej generacii core (sandy bridge) aj napriek tomu, ze speed step je tu od cias pIII.

2, clanok je o speed shift (ktory jebe na pstate). ktory vysiel iba na skylake. ktory vysiel rok po tom commite.

a keby si nebol uplny kokot, tak si vsimnes, ze linux dostal speedstep support do jadra 2.6 (cca 15 rokov od zavedenia), kym vsetci ostatni sme si ho uzivali uz od windows 2000 a xp :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ach ty novy navrhovy vzor jeblington

je zname ze intel svoje nove featurky testuje na linuxoch
prave preto ten patch je este pred oficialnym uvedenim na trh
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

samozrejme, cestuju v case a donesu kusok hw 10 rokov spat. potom dlho pisu ovladace, aby boli najodladenie. cital som to na diit, takze to musi byt pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po tomto update som Win 10 vymazal a dal si 8.1
ma to tak nasralo.
Spomalené reakcie, rozhasené prednastavené programy, uplne nefunkcné Geforce Exerience a Shadow Play, teplota grafickej karty o 10 stupnov viac ako predtým...
Ostávam na win 8.1
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Naaaa, aby od tej ryychlosci zrazu neulecel!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to je sice pekne, ze v redmonde implementovali do windows 10 lepsiu podporu pre skylake. Co z toho, ked po update na treshold 2 je pocitovo windows pomalsi ako bez neho (hlavne pri boote, co je paradox, pretoze prave tento problem mal odstranit). Nehovoriac o tom akym sposobom sa ta aktualizacia instalovala (neda sa hovorit o aktualizacii ale o instalacii celeho os), pricom vytrela nastavenia v "settings".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez som bol prekvapeny ked mi to zaplo location service, hlavne ked napisali ze osobne data a nastavenia menit nebudu.

Najhorsie dopadol windows explorer, po spusteni stale nieco nacitava a neukaze obsah compu. Ked rucne zadam meno HD tak funguje, ale aby sam odseba ukazal ake mam HD tak to nie. Hlavne ze mi odinstaloval CPU-Z ze nie je kopatibilny. Tento update je cisty fail.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár