neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Sondy GRACE-FO prvýkrát zmerali gravitáciu pomocou laseru

Značky: NASAZem

DSL.sk, 9.7.2018


Sondy GRACE-FO, Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On, americkej vesmírnej agentúry NASA a nemeckého Inštitútu Maxa Plancka prvýkrát zmerali zmenu ich vzájomnej vzdialenosti pomocou presnejšieho laseru.

Uplynulý týždeň o tom informovala NASA, k prvému testu laserov prišlo už v polovici júna.

Satelity GRACE-FO sú zaujímavým vedeckým projektom nadväzujúcim na pôvodné satelity GRACE a ich úlohou je veľmi presne merať lokálnu úroveň gravitácie a tým napríklad umožniť monitorovať zmeny vo výške oceánov a ľadovcov.

GRACE-FO letia za sebou vo výške 490 kilometrov a približne 220 km od seba. Pri lokálnej zmene úrovne gravitácie sa mierne mení aj vzdialenosť medzi satelitmi, ktorá je presne meraná a umožňuje tak detekovať veľmi presne úroveň gravitácie.


Odmeraná zmena vzdialeností medzi dvomi sondami a výška povrchu pod sondami, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



Kým pôvodné sondy GRACE merali vzájomnú vzdialenosť pomocou mikrovlnného žiarenia, GRACE-FO pridali aj meranie laserom. GRACE dokázali svoju vzdialenosť podľa dostupných informácií merať s presnosťou na 10 mikrometrov, teda stotinu milimetra. Laser pre menšiu vlnovú dĺžku použitého elektromagnetického žiarenia umožní oveľa presnejšie meranie, podľa NASA 10-krát presnejšie. To umožní predovšetkým zisťovať úroveň gravitácie s lepším rozlíšením čo sa týka lokality na Zemi, keď umožní vyhodnocovať úroveň gravitácie pre územia s polomerom menším ako 300 km.

Či bude takáto presnosť dosiahnutá hneď aj u GRACE-FO nie je jasné, keď NASA hovorí o dosiahnutí výrazne väčšej presnosti vďaka laseru najmä v súvislosti s ďalšími misiami.


Ilustrácia GRACE-FO využívajúcich lasery, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



U merania vzdialenosti pomocou laseru, inštrumentom LRI, Laser Ranging Interferometer, je problémom aj zameranie, keď lasere musia byť nasmerované na pozíciu na druhom satelite s veľkosťou mince.

To sa podarilo na GRACE-FO hneď pri prvom pokuse po výpočte parametrov na základe prvotného skenu so smerovaním laseru v špirálovitých vzoroch. Merania pomocou LRI zodpovedali podľa NASA meraniam pomocou mikrovĺn, akú mali presnosť prvé merania laserom respektíve či ju NASA bola schopná vyhodnotiť neinformuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Z vedeckeho hladiska super, ale z praktickeho? Na poloch mame 9,832 m/s^2, na 45st sirky 9,8067 m/s^2 a na rovniku 9,832 m/s^2. Budu zmeny v rozsahu 300 km vacsie ako 0,01 m/s^2 ????
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

oprava: na rovniku 9,780 m/s^2
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A nezavisi gravitacne zrychlenie skor od nadmorskej ako zemepisnej vysky? Predsa ked pendlovky otocim na bok,hned stoja.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Účelom nie je len merať gravitáciu ale ako je uvádzané v článku, napríklad monitorovať zmenu výšky hladiny oceánov a zmeny v ľadovcoch.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo ako pri takychto presnych meraniach vplyva tlak - ze ci to vyrazne neovplyvni "vysku hladiny mora" :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vo vyske 500km?
Odpovedať Hodnotiť:
 

...z praktického: „... ich úlohou je veľmi presne merať lokálnu úroveň gravitácie a tým napríklad umožniť monitorovať zmeny vo výške oceánov a ľadovcov.“
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Výšky oceNov sú rôzne následkom gravitácie , ktorá je na zemi rôzna .. skôr sa dá zistiť ,ktoré oblasti zeme majú hustejšiu a ktoré redsiu štruktúru resp hrúbku zemského plasta.. tým sledovať buduci vývoj tektonickych posuvov litosferickych dosiek...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Takze takto sa bude hladat tunelovavie :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak je to urcite uzitocne hlavne ked budeme osidlovat ine planety takto si pred tym odmeriame gravitaciu a potom podla toho nastavime pristavacie trysky nasich clnov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne s 50% šancou áno.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V labaku nam merali g na tusim 6 desatinnych miest a posledne cifry poskakovali, ked isiel niekto po vonku. Takze sa v zavislosti od okolia vyrazne meni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake je velke je tvoje g?
Odpovedať Hodnotiť:
 

jako male dieta - 50 centi a 3.5 kila
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pripade zaujmu, detailnejsie info opat na specializovanom webe:kosmonautix.cz
https://tinyurl.com/ybhzq9w2
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Velmi sa mi paci tota nasa vedecka konstanta G, ktora je taka konstantna, ze sa meni este aj vramci zeme, ale vedci ju bez mihnutia oka, vyuzivaju na vypocet ciernych dier, temnej hmoty a inych temnych imaginarnych veci vo vesmire...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak ! som rad, ze sme sa zhodli, ze cele to vymysleli Reptiliani aby nas odradili od prevrtaia sa do ich podzemneho kralovstva. Kedze Zem je plocha mohli by sme prepadnut aj bokmi, ale tam to zas strazia Illuminati tak si nepomozes...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazena redakcia.

V clanku mate chybu. Spravne sa pise detegovat. Opravte si ju, prosim.

Dakujem.

PS: Uz som Vas vcera upozornoval. Prispevok ste mi zmazali, ale chybu ste si zabudli opravit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celý život som používal slovo deteKovať a bolo spisovné.
Potom nejaký darmožráč v jazykovednom ústave sa nudil a aby dokázal že predsa len "niečo" robia a neberú výplaty zadarmo, vymyslel, že desiatky rokov používané slovo detekovať je zlé a musí sa nahradiť slovom detegovať !!!
A ovce nie aby sa vzbúrili tak len spokojne prikyvujú.
Podobné si myslím o zrušenom slove "uvidíme sa".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mylite sa. Detekovat v slovencine nikdy nebolo spisovne. V ceskom jazyku ano. To, ze ste cely zivot zili v omyle, este neznamena, ze omyl je spravny. Miesto toho, aby ste si priznali chybu a poucili sa, sa tu budete hadzat o zem a ostatnym nadavat do oviec. Nieco to o Vas vypoveda. Dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár