neprihlásený Utorok, 28. mája 2024, dnes má meniny Viliam
Problematickú európsku misiu ExoMars znovu odložili

Značky: MarsESA

DSL.sk, 16.3.2020


Európsku misiu k Marsu v rámci druhej fázy problematickej misie ExoMars znovu odložili o viac ako dva roky do ďalšieho vhodného okna pre lety na Mars v roku 2022.

Dohodli sa na tom a oznámili to európska vesmírna agentúra ESA a ruská agentúra Roskosmos, ktoré na projekte spolupracujú.

Hlavným dôvodom je evidentne nepripravenosť, keď v úvode oznámenia vesmírne agentúry avizujú že podľa expertov testy nevyhnutné pre pripravenosť na misiu na Mars potrebujú viac času.

V médiách sa objavili správy o odložení misie kvôli novému koronavírusu. Oznámenie ESA tak ale nevyznieva a ako hlavný dôvod sa javí najmä nepripravenosť, hoci epidemiologickú situáciu v Európe spomína.

Druhá fáza misie ExoMars pozostáva z pristávacieho modulu Kazačok s robotickým vozidlom Rosalind Franklin na palube. Pristávať bude okrem iného pomocou systému až štyroch postupne otváraných padákov.


Test vychádzania vozidla z modulu a pohybu po Marse (video: ESA)Letieť mala už v roku 2018, pre nepripravenosť bola ale presunutá do okna v tomto roku. Už v lete minulého roka sa objavili informácie o problémoch s testami padákového systému, ktoré ohrozovali stihnutie nového termínu.

Prvá fáza ExoMars v roku 2016 pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti. Podľa informácií ESA navigačný systém aj na základe nesprávnych dát z inerciálneho senzora merajúceho rýchlosť rotácie lode vypočítal výšku modulu nad povrchom ako zápornú, teda pod povrchom, a systémy preto skôr odhodili padák, iba na krátko zapli brzdiace trysky a následne podľa plánu nechali modul padnúť voľným pádom. Namiesto plánovanej výšky 2 metre nad povrchom sa ale vtedy nachádzal vo výške až 3.7 km.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky
Kapacita dodaných magnetických pások dosiahla nový rekord
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje


Diskusia:
                               
 

skoda komentuvat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Šak veď to, že testy majú dávať nečakané výsledky. Čo môže nevychádzať podľa predpokladov je obyčajná buzerácia a odôvodňovanie tej od srania si do huby priekazne ďaleko nemá.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár