
neprihlásený
|
Streda, 17. júna 2026, dnes má meniny Adolf |
|
|
Spustená výroba flash pamäte s 232 vrstvami
Značky:
flash pamäťMicron
DSL.sk, 26.7.2022
|
|
Spoločnosť Micron, jeden z popredných výrobcov flash pamäte, aktuálne oznámila spustenie masovej výroby flash pamäte až s 232 vrstvami.
Flash je typu TLC s tromi bitmi informácie na bunku a čipy majú kapacitu 1 terabit. Hustota čipov dosahuje vďaka vysokému počtu vrstiev 14.6 Gbit / mm2, čo je podľa spoločnosti o 35% až 100% viac ako u konkurenčných TLC čipov.
Rýchlosť ONFI I/O rozhrania dosahuje 2.4 GB/s. Reálnu prenosovú rýchlosť jedného čipu spoločnosť neoznámila, oproti doterajšej 176-vrstvovej pamäti sa ale rýchlosť čítania podľa spoločnosti zvýšila o viac ako 75% a rýchlosť zápisu o maximálne 100%.
Nová flash pamäť sa už podľa oznámenia dodáva zákazníkom a spoločnosť ju zároveň začne používať v jej SSD diskoch značky Crucial.
Nová flash pamäť má výrazne najväčší počet vrstiev spomedzi v súčasnosti masovo vyrábaných čipov. Doteraz Micron vyrábal flash pamäť s maximálne 176 vrstvami.
Flash so 176 vrstvami vyrába aj SK hynix a prípravu flash pamäte s takýmto počtom vrstiev ešte v polovici minulého roka avizovala aj spoločnosť Samsung.
Western Digital a Kioxia vyvíjajúci flash pamäť spoločne majú 162-vrstvovú flash a Intel, ktorý už dokončil prvú fázu predaja výroby flash pamäte a jej flashových SSD spoločnosti SK hynix, má pamäť so 144 vrstvami.
Samsung pre ďalšiu ôsmu generáciu svojej flash pamäte avizoval v polovici minulého roka viac ako 200 vrstiev, už v tom čase mal funkčný čip tejto generácie flash pamäte. Do budúcnosti avizoval dosiahnutie viac ako 1000 vrstiev. Podobne v minulosti SK hynix do vzdialenejšej budúcnosti avizoval ako cieľ 800 vrstiev, dostať sa na takýto počet vrstiev môže podľa spoločnosti trvať až do roku 2030.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
To sa rýchlo rozchytá.
Od: Bežný užívateľ
|
Pridané:
27.7.2022 7:56
Každý tradičný geek by si mal jednu zadovážiť!
|
| |
ultraradikalny fakticizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
27.7.2022 10:21
Nemal by byť geek skôr netradičný? A nemal by si ju skôr zamerať, aby nedochádzalo k diskriminácii iných jednotiek?
|
| |
Re: ultraradikalny fakticizmus
Od: Menšia väčšna
|
Pridané:
27.7.2022 11:04
Nedochádza. Niekto zameriava, niekto zadovážieva. Tak to vo svete chodí.
|
| |
Re: To sa rýchlo rozchytá.
Od: Bolave Koleno
|
Pridané:
27.7.2022 14:23
Tradicny geek by sa mal kazde rano odvazit a zvazit, ci by nebolo lepsie sa hybat. A nie po byte, ale na vzduchu.
|
| |
Re: To sa rýchlo rozchytá.
Od: Kleopater
|
Pridané:
27.7.2022 15:00
Hýbat myšou či potkanom po stole?
|
| |
Preco
Od reg.: MackoPu1
|
Pridané:
27.7.2022 9:43
Preco samsung 1000 a teda o stvrtinu viac? A to 8 rokov dopredu .... Vsak to u nas sa robia prognozy +-200 pct na 3 mesiace.
|
| |
vtstvenie
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
27.7.2022 10:25
Tolko budu navysovat vrstvy, az zacnu tie cipy pretrcat ako niektore suciastky v hybridnych integracoch, pokial ich na podklad neulozia otocene o 90'.
|
| |
Re: vtstvenie
Od: Lues de Funes
|
Pridané:
27.7.2022 12:21
Dajme tomu - jedna vrstva má cca od 1nm až 100nm, povedzme 100nm pre názornosť. 1um má teda 10 vrstiev, 10um má 100. Čip povedzme plochu palec x palec. Teda, ak chceš kvádrik vytvorený vrstvením (rátajme aj so substrátom), potrebuješ 25000 vrstiev ;)
Takže, ak by si chcel čip "na kánt", natrápiš sa ;)) . Tak veľa litografických vrstiev nemá ani Terminátor.
|
| |
Re: vtstvenie
Od: Kredatus
|
Pridané:
27.7.2022 13:01
A ako je vyrobená 256/512GB mikro SD karta? Však to je čisté nepochopiteľné šialenstvo v počte súčiastok na tak malej ploche čipu!!!
|
| |
Re: vtstvenie
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
27.7.2022 15:07
A to sa este aj dokonca robi tym hejtovanym sposobom copy&paste rovnakeho bloku... no vlastne sa prichadza na to, ze Indi boli v tomto vzdy priekopnici, lebo ich programovanie je zalozene hlavne na bezpodmienkovom copy&paste ;)
|
| |
vrstvenie
Od: Mjr. Kredatus
|
Pridané:
27.7.2022 15:54
To je mi u prdele. Ale zrátaj si počet súčiastok!!!
|
| |
Re: vtstvenie
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
27.7.2022 15:00
Ok, myslel som to viac ironicky :)
Micron ma na 90 vrstiev hrubku cca 55nm/vrstva a 5.5um/stack pri CuA dizajne, ktory sa pouziva aj pri tomto 232 vrtsvovom rieseni. Cize ano, dokopy by to bolo stale malo aj pri 1000 vrstvach :)
Len ktovie kde vznikne hranica problemu rusenia, nechajme sa prekvapit.
|
| |
Re: vtstvenie
Od: faszomgeci
|
Pridané:
27.7.2022 14:14
Toľko sa navyšujú vrstvy, kým sa nerozbijú.
|
| |
aka vysoka
Od: Damsky Vibrator
|
Pridané:
28.7.2022 8:49
Aka vysoka je pamat s 232 vrstvami?
|
Pridať komentár
|
|
|
|