neprihlásený Sobota, 8. októbra 2022, dnes má meniny Brigita
Softvérová aktualizácia výrazne zrýchli jazdu Curiosity na Marse

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 17.8.2022


Americká vesmírna agentúra NASA nahrá na robotické vozidlo Curiosity na Marse aktualizovaný softvér pre jazdenie, ktoré umožní vozidlu jazdiť výrazne rýchlejšie.

Upozornil na to New Scientist.

Curiosity, ktoré je na Marse už desať rokov, dokáže jazdiť maximálnou rýchlosťou 120 metrov za hodinu. Aby bola jeho jazda bezpečná a išlo presne po naplánovanej trase, kvôli spôsobu bezpečného jazdenia ide len rýchlosťou 45 metrov za hodinu.

Na Marse samozrejme zatiaľ nie je podobný satelitný navigačný systém ako GPS a vozidlo meria prejdenú vzdialenosť podľa počtu otočení kolies. V závislosti na teréne sa ale kolesá môžu prešmykovať a otáčať naprázdno, tento spôsob merania tak môže byť veľmi nepresný.

Vozidlo sa tak v súčasnosti zastavuje až približne každý meter a pomocou fotografií okolia zistí o koľko sa presne posunulo. To ho samozrejme výrazne spomaľuje.

New Scientist nepopisuje nový režim jazdenia úplne detailne, pozíciu oproti pozícii pri poslednom zastavení bude ale v novom režime kontrolovať počas jazdy. Detailne ale nepopisuje, či to bude pomocou fotografií alebo aj iných dát. V každom prípade podľa testov by to malo umožniť zvýšiť rýchlosť na 83.2 metra za hodinu a priemerne NASA očakáva zrýchlenie o 50%, pričom presnosť sa mierne zhorší.

Novšie vozidlo Perseverance vychádzajúce z Curiosity dokáže podľa New Scientist vytvárať ostré snímky počas jazdy, aj doteraz pozíciu zisťovalo pomocou fotografií za jazdy a dokáže ísť rýchlosťou 135 metrov za hodinu.

Nový softvér pre Curiosity začala NASA vyvíjať už v roku 2015, pri prvom teste na kópii vozidla Curiosity na Zemi ale prišlo k problému, ktorý sa nepodarilo replikovať v počítačovej simulácii Curiosity. Príčiny problému sa zistili až po vylepšení počítačovej simulácie Curiosity v roku 2019. Nový softvér sa tri roky testoval a na Curiosity má byť nahratý až na začiatku budúceho roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšou verziou linuxového jadra s dlhou podporou by mala byť 6.1
Sonda na Marse má kvôli prachovej búrke nedostatok solárnej energie, NASA vypína posledný prístroj
V českých vlakoch sa má výrazne zlepšiť mobilný signál, vďaka opakovačom
Nedávna verzia jadra môže poškodiť displej na notebookoch
Predaje skladateľných smartfónov majú viacnásobne narásť
Samsung plánuje zvýšiť počet vrstiev flash pamäte na viac ako tisíc
Samsung plánuje už v 2027 vyrábať 1.4-nm čipy
V novej verzii Windows 11 hlásený ďalší problém, s pripojením na vzdialený desktop
Ďalšie mesto vypína každú druhú lampu verejného osvetlenia
India zablokovala sťahovanie VLC, tvorcovia pohrozili indickej vláde žalobou


Diskusia:
                               
 

#IFDEF _MARS_
if (! handbrake_activated)
engage_handbrake();
#ENDIF
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prepare Curiosity for ludicrous speed! Fasten all seatbelts, seal all entrances and exits, close all shops in the mall, cancel the three ring circus, secure all animals in the zoo!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/r3k
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mne teda nie je celkom jasné, v čom pôvodná metóda vozidlo výrazne spomaľuje, keď má akurát za niekoľko rokov naplniť zopár skúmaviek. Leda tak v začatí priekazne bohapustého čakania na ukončenie misie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To vozitko ma uz derave tie kolesa a v principe je to ako vydat upgrade pre win 3.11. Zrychlenie ich akurat tak dorazi uplne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mali to dat spravit rusom a hned by to bolo rychle. Len to amerycania nedopustia!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Rusy tam maju uz 1O vozidjel a 1OO razy rychlejsich len o tomtom Dolar-$lnieckar-Liberal eska neinformuje!!!!!!! Hamba
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Takveru, rusom sme dali spraviť zemľjanky a teraz ich majú najlepšie na svete, dokonca aj s vlastným integrovaným kompostom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Preco tam neposlali Teslu? Keby sa spytali na dsl.sk, dozvedeli by sa...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

sice neposlali, ale aspon sa s elonom poradili a ten navrhol update, aby mala baterka vacsiu kapacitu, auto bolo rychlejsie, a malo vacsi dojazd.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár