neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Samsung plánuje už v 2027 vyrábať 1.4-nm čipy

Značky: Samsungčipy

DSL.sk, 6.10.2022


Spoločnosť Samsung plánuje už v roku 2027 spustiť masovú výrobu čipov 1.4-nanometrovým výrobným procesom.

Spoločnosť to aktuálne oznámila na Samsung Foundry Forum.

V júni spoločnosť oznámila spustenie výroby čipov 3-nm procesom, v oznámení ale neoznačovala výrobu za masovú ale za počiatočnú. V aktuálnom oznámení hovorí o úspechu s nasadením 3-nm technológie v masovej výrobe, či už masovú výrobu spustila jasne neuvádza.

Spoločnosť TSMC má masovú výrobu 3-nm procesom spustiť v druhej polovici tohto roka, zatiaľ ju zrejme neoznámila.

3-nm proces Samsungu je postavený na technológii GAAFET, Gate-All-Around Field-Effect Transistor, označenej Samsungom MBCFET, Multi-Bridge-Channel FET, s tzv. nanosheet tranzistormi.

Nasadená prvá generácia výrobného procesu podľa skorších informácií Samsungu oproti 5-nm procesu znižuje plochu čipov iba o 16%, znižuje spotrebu o 45% alebo zvyšuje výkon o 23%. Budúca druhá generácia zmenší plochu o 35%, zníži spotrebu o 50% alebo zvýši výkon o 30%, zrejme tiež oproti 5-nm procesu.

Podľa aktuálneho oznámenia plánuje Samsung v roku 2025 spustiť masovú výrobu 2-nm procesom a v roku 2027 ako bolo spomínané 1.4-nm procesom.

Samsung plánuje okrem nasadenia novších výrobných procesov aj zvýšenie kapacity výroby najpokročilejšími výrobnými procesmi, do roku 2027 plánuje výrobnú kapacitu zvýšiť viac ako trojnásobne.

Označenie výrobného procesu jedným číselným údajom je samozrejme značne zjednodušené a parametre odlišných procesov s rovnakým základným označením sa môžu výrazne odlišovať.

V minulosti bola lídrom vo výrobnom procese čipov spoločnosť Intel, po problémoch s prechodom na 10-nm a 7-nm výrobné procesy bola ale predbehnutá v posledných rokoch spoločnosťami TSMC a Samsung. Najpokrokovejšie komplexné čipy ako napríklad CPU a GPU vyrába v súčasnosti najmä spoločnosť TSMC, ktorá vyrába takéto čipy pre mnoho spoločností navrhujúcich vlastné čipy ale nemajúcich vlastné továrne.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


inzercia



Diskusia:
                               
 

Sak nech, hlupak vzdy kupi. Ako tie skladacie telefony, to naozaj neviem co tym chce kto povedat. Ale tak servisy budu mat ryzu :)
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

skladacie telefony su buducnost smartfonov...akurat sa caka kedy to apple uvedie ako novinku o 3 roky.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Nie, budúcnosť je v Google okuliaroch.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ale musí ich uviesť apple :)
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

gogeľ brile
tu uz boli
a nejak dobre
to teda nedopadlo.
lebo sa s tym
dalo dobre
smirovat ostatnych
a dnes to je samy
uchylak s mobilom tak
ako to uz len moze dopadnut.
mobil aspon vidis, o briloch nevies. vsetci brilovci
su aj tak
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Tie telefony su predavane s tym, ze najneskor po par rokoch sa budu menit. Konecne relevantny dovod na vymenu telefonu. Cista win-win situacia. Ludia su budu musiet kupit novsi a mozno vykonnejsi mobil a vyrobcovia budu nadalej produkovat kvanta mobilov a zarabat na ich predaji.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

socky ktore na to nemaju vypisovat hluposti po diskusiach.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

U nás už spustili masovú výrobu. Špekáčiky sú super.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Safalátky!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Šak môže prejsť aj na femtometre, ale keď do výsledného zariadenia treba zaraziť USB-C, tak to vyzerá na rovnaký problém, ako majú výrobci odpočúvacích zariadení a inej špionážnej techniky, že buď oželieť trh EU alebo robiť všetko priekazne s dvojitým dizajnom.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

do 1,4nm sa da napchat okolo 5 atomov kremika co je z pohladu presnosti vyroby uplne scifi. uz by ozaj mohli od tohto stylu oznacovania procesov upustit a namiesto toho uvadzat hustotu prvkov. lebo ked prejdu na pikometre vyrastie im konkurencia v dubravke a TSMC s Intelom to mozu zabalit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked dvaja robia to iste, nie je to to iste.
Intel ked znizuje u cipov nm, tak to vzdy otestuje po kazdej stranke, aby to bolo skutocne dostatocne blbuvzdorne a zivotnost tiez presahovala zaruku v EU.
U Samsungu radsej pridaju do errata v datasheetoch poznamku, ze ked bude husto prsat, alebo sused ochorie, ci slnko na sahare privelmi bude hriat, tak proste negarantuju ani prd. Takze vlastne kludne vyrobia paskvil, ktory je idealne pouzitelny na dobu zaruky v EU, pripadne u premiovej rady do 5-7 rokov max. a potom proste dojde k samozniceniu. Maju tym zaruceny odber a zisky do buducnosti...
Idealny stav sa zacina dosahovat pri SSD, kde mnozstvo prepisov s garantovanou chybovostou u QLC je uz na zamyslenie, takze zivotnost vysledneho produktu realne pokryva maximalne zaruku pri jeho beznom pouzivani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kvôli čo mu sa vlastne flash bunka opotrebúva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kvôli čo mu sa vlastne flash bunka opotrebúva?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár