neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Štát mešká s podporou doterajších eID na podpisovanie aj po 2022, ako to má fungovať

Značky: eIDSlovensko

DSL.sk, 26.10.2022


Štát oproti pôvodne zamýšlaným termínom minimálne v niektorých aspektoch evidentne mešká s prípravou podpory využívania doterajších elektronických občianskych preukazov eID vydávaných do 20. júna minulého roka, ktoré po konci tohto roka nebude možné využiť na kvalifikovaný elektronický podpis, na autorizáciu úkonov v rámci elektronických služieb verejnej správy aj po roku 2022.

Vyhláška, ktorá to umožní, totiž podľa navrhovanej podoby nadobudne účinnosť až 1. januára 2023, kedy už ale tieto staršie eID nebude možné využívať na kvalifikovaný elektronický podpis a autorizáciu doterajším spôsobom. Podľa plánu z jari mala byť vyhláška účinná od 1. októbra, čo mohlo umožniť nasadiť podporu nového spôsobu autorizácie popri doterajšom.

eID vydávaným do 20. júna minulého roka postaveným na platforme CardOS V5.0 ešte v minulom roku skončila certifikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis, nové certifikáty pre kvalifikovaný podpis bolo pre ne možné získať len do 25. júna minulého roka a na kvalifikovaný elektronický podpis sa budú dať využívať len do 31. decembra 2022 a to aj v prípade dlhšej platnosti certifikátov.

Nové eID umožňujúce vytvárať kvalifikovaný elektronický podpis aj po roku 2022 začal štát vydávať až v júni minulého roka, veľkú časť doteraz vydaných eID tak už čoskoro nebude možné využívať na kvalifikovaný elektronický podpis okrem iného potrebný pre množstvo elektronických služieb štátu.

Na vážnosť problému sme upozorňovali už v polovici minulého roka po ohlásení týchto zmien. Ako sme informovali v tomto článku, zodpovednosť za skorý koniec podpory kvalifikovaného elektronického podpisu na veľkej časti eID neprevzalo ani ministerstvo vnútra ani ministerstvo informatizácie a ministerstvá sa vyhovárali jedno na druhé.

Ministerstvo informatizácie v navrhovanej vyhláške teraz navrhuje zavedenie nového uznaného spôsobu autorizácie označeného autorizácia dokladom. Má ísť o elektronický podpis pomocou týchto starších eID, ktoré už nebudú certifikované pre kvalifikovaný elektronický podpis a pôjde tak iba o tzv. zdokonalený elektronický podpis. Pre tento účel občania dostanú nové kvalifikované certifikáty.

Nový spôsob autorizácie má umožniť pri elektronických službách nahradiť vlastnoručný podpis, ktorý nemusí byť úradne osvedčený.

Certifikáty bude možné získať cez novú verziu aplikácie eID klient, ktorá má byť vydaná do konca roka. Tieto kvalifikované certifikáty sa od doterajších budú odlišovať tým, že budú bez príznaku QcSSCD v rozšírení QcStatements.

Minulý týždeň skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k vyhláške, v súčasnosti prebieha ešte len vyhodnotenie pripomienkového konania. V rámci pripomienkového konania mali ale viaceré štátne orgány pomerne zásadné pripomienky.

Napríklad NBÚ "z dôvodu nejednoznačnosti žiada predkladateľa dôsledne prepracovať návrh vyhlášky tak, aby v plnej miere reflektoval nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ". Ministerstvo spravodlivosti zase upozorňuje, že v prípade jeho elektronických služieb musia byť často prílohy s úradne osvedčeným podpisom a tento navrhovaný spôsob autorizácie sa tak nebude dať v ich prípade využiť. Generálna prokuratúra a ministerstvo dopravy zase upozornili, že podpora nového spôsobu bude vyžadovať aj investície do informačných systémov. V prípade prokuratúry je kvalifikovaný odhad na úrovni 95 tisíc eur, ministerstvo dopravy náklady ešte nevedelo vyčísliť. To predpokladane samozrejme znamená, že tieto inštitúcie ešte len budú musieť uskutočniť úpravy informačných systémov vyžadujúce nejaký čas.

Zatiaľ tak nie je jasné, odkedy a v akej podobe bude nakoniec vyhláška účinná a kedy začnú jednotlivé inštitúcie podporovať nový spôsob autorizácie.

Termín účinnosti vyhlášky 1. január samozrejme umožňuje začať podporovať nový spôsob autorizácie pomocou týchto starších eID hneď po ukončení možnosti využívať doterajší kvalifikovaný elektronický podpis, keď podporu nového spôsobu autorizácie je možné testovať aj skôr bez jej sprístupnenia verejnosti. Prípadné problémy, ktoré sa vyskytnú ale až po jeho sprístupnení verejnosti a spôsobia nefunkčnosť nového spôsobu autorizácie, už budú ale znamenať dočasné nepodporovanie starších eID.

A dôležitým aspektom samozrejme je, kedy stihnú jednotlivé inštitúcie implementovať podporu nového spôsobu autorizácie ak ešte na konci októbra nie je oficiálne schválená jeho podoba.

Minimálne na samotnom portáli Slovensko.sk patriacom pod ministerstvo informatizácie by sa spustenie podpory nového spôsobu autorizácie malo stihnúť od začiatku januára, ak bude teda schválený v pôvodne navrhnutej podobe. V centrálnej elektronickej podateľni sa má podľa dokumentu ministerstva podporovať nový navrhnutý spôsob autorizácie v testovacom prostredí od novembra a v produkčnom prostredí od decembra 2022.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Preco stres?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tiež nechápem, vybavil som si nový občiansky, aktualizoval certifikát a mám POKOJ
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A ako blbec si pojdes o par rokov robit zas novy, len preto ze stat je neschopny. Gratulujem, ovecka.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Prečo ovečka?
Čo môže s tým urobiť? Ak to potrebuje, musí to takto riešiť a akceptovať neschnopnosť štátu.
Či by bolo lepšie volať na helpdesk a peskovať tam chudáka zamestnanca, ktorý za to nemôže?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Presne akceptovanim neschopnosti statu sme tam kde sme. Namiesto toho, aby ludia drbali do statu a riesili to, tak supu nohami. Super!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ale to sa NEVYLUČUJE, prispôsobím sa systému, ale na neschopnosť štátu ukazovať treba! nie sa hádzať o zem :-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

dík, aspoň som pohodová ovečka, n@srannosť by nikam neviedla
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

BTW - ovečka by mala mať - minimálne v konzervatívnych kruhoch - pozitívnu konotáciu. Pričom opak je pravdou čo svedčí nepriamo o nekonzervatívnosti pseudokonzervatívcov.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

O par rokov? Uber, podla mna o par mesiacov. Minuly tyzden som si tiez siel poziadat o novy OP, aby som mal pokoj v dusi po 1.1.2023. Prve co bolo, sa ma teta opytala, ze ci to naozaj chcem vymienat teraz, lebo ze od noveho roka sa budu vydavat uz OP noveho typu a ze tieto, ktore budu vydane do konca roka uz nebudu musiet fungovat. Akoze jasna blbost ale toto ti povie oficialny pracovnik na urade? Som jej odpovedal protiotazkou, ze cim mam potom ako konatel podpisovat v obdobi od 1.1.2023 do dna, kedy mi vyrobia novy OP, ak si on poziadam az 2.1.2023.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ovecka? Skor nastavny clovek, ktory potrebuje zaruceny podpis pre komunikaciu so statom a nema na vyber. Bud si vybavi novy alebo pojde k lopate.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co keby poslanci isli k lopatam, kedze si nedokazu plnit svoju pracu?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Čo? Nič. Sami od seba tam nepôjdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fungovalo v tomto štáte niečo poriadne a načas? Jedno iste - zdieranie, sankcie za neskoré zaplatenie napr. daní.... to do mesiaca máte ihneď vyrúbenú pokutu.... Ale keď má štát niečo zaplatiť, vrátiť - tak to trvá niekedy do aleluja... prípadne do nekonečna.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a keby padla vláda, tak by všetko zamrzlo, ministerstvá by nič neschválili, nerozhodli, preto musí vydržať! :-)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Haleluja sa píše, hebrejčina pozná písmeno H. Prečo z toho katolíci to H dali preč je otázne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/nenadavajtenapolitikov
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak. a ceresnickou na torte je zdanovanie preplatkov napriklad v zdravotnej poistovni. na hlavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa teda zaujal ten kvalifikovaný odhad na úrovni 95 tisíc eur, nakoľko pri prepočítaní čisto na MH, to vychádza pre jedného kódera na pomerne značné množstvo práce, tak snáď je časť z toho určená priekazne i na odmeny menežérov a náhrady zodraných klávesníc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezabudni, ze tych 95 000 eur je doplnenie systemu len na prokurature.

tento stat ma stovky dalsich organizacii, kde to systemy tiez budu musiet podporovat a niekto to tam bude musiet dorobit.

je to riadna pakaz a zaplatia to vsetko iba vazeni obcania, svojimi peniazmi, casom a "trpezlivostou"

Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozmyslam, ci sa mi vlastne podari vyhnut sa OP s biometrickymi udajmi od noveho roka. Mam pocit, ze ak si aj dam spravit novy OP este tento rok, keketi tam aj tak nieco dodrbu a o rok alebo dva bude treba aj tak znova menit OP kvoli cipu, podpisu, certifikatu, rodnemu cislu, velkosti karticky alebo inej chujovine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked si ho vybavis teraz, urcite ho nebudes mat na 10 rokov. Uz ked ti ho daju do ruky, budes tam mat napisane, ze plati do 3.8.2031.

Podla EU vsetky OP v auguste 2031 uz musia byt biometricke. No a ze u nas ich nezacali vydavat v auguste 2021? No a co, ved skratime platnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ako podmienka členstva pre nové krajiny, že musia mať euro a nielen Česi na to hodili bobek a niektoré krajiny(ako tuším Dánsko) si dokonca vyrokovali výnimku :-)

Len potom je ale otázka, že čo také svetoborné potrebujú v západnej Európe z neomarxistického Východu, len sa to akosi nemôže povedať nahlas, pretože by akosi bolo akosi ticho ... :-)

Ale možno sa to ukočíruje aj samé, keď zistia, že Minerva hodila na to bobek a na ďalšie meno v abecede ešte nedošlo pri zistení, ako predbehnúť to, čo ešte v EÚ štruktúrach nedošlo (pred)honení Ameriky :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejake nove info ohladom novych obcianskych s biometriou ?
Posledne info ze by ich mohli vydavat uz od Decembra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne minuly tyzden povedali, ze az po Novom roku, vid moj koment vyssie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

minulý týždeň ešte po mne žiadne biometrické údaje nechceli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdokonaleny elektronicky podpis bude mat skratku ZEP ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zdoKonaleny. Podla vzoru A ako natÁlka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to už bolo v začiatkoch - ZEP ako zaručený elektronický podpis...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neschopnost identificovat sarkazmus / anegdotu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

bábkoherečka nemá čas riadiť ministerstvo - pletie svetre proti Putinovi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to by bol ten lepší prípad...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moze mi niekto normalne povedat, ci bude mozne po novom roku podat danove priznanie so starym OP, ci musim vybavovat novy? Clanok je sice technicky zaujimavy, ale tiez by mohol byt aj trochu ludskou recou pisany.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár