neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
SpaceX sa dohodla s astronómami, Starlink nebude vysielať nad observatóriami

Značky: Starlinkveda a výskumvesmír

DSL.sk, 13.1.2023


Spoločnosť SpaceX prevádzkujúca Starlink, službu poskytovania pripojenia k Internetu z množstva satelitov na nízkych orbitách, uzatvorila novú dohodu s americkou organizáciou National Science Foundation, ktorej cieľom je obmedziť vplyv Starlinku na astronomické pozorovania.

NSF informuje o novej dohode v tomto oznámení.

SpaceX má povolenia na takmer 12 tisíc Starlink satelitov prvej generácie a zatiaľ 7.5 tisíc satelitov druhej generácie, pričom plánuje až takmer 30 tisíc satelitov druhej generácie na orbitálnych výškach 340 až 614 km. Na orbite má už viac ako 3.3 tisíc Starlink satelitov.

Starlink satelity majú ale pre vysokú jasnosť a samozrejme využívanie elektromagnetického žiarenia na komunikáciu vplyv na astronomické pozorovania vo viditeľnom, infračervenom aj rádiovom spektre a Starlink bol terčom kritiky astronómov od vypustenia prvých desiatok satelitov. Pri vypúšťaní a lete desiatok satelitov za sebou na nízkych orbitách boli satelity často dokonca viditeľné voľným okom.

SpaceX podľa NSF v dohode súhlasila pracovať na znižovaní optickej viditeľnosti satelitov, aby sa priblížila odporúčaniam NSF. Podľa nich by mala byť jasnosť znížená minimálne na magnitúdu 7 a SpaceX by mala zverejňovať informácie o orbitách satelitov, aby astronómovia mohli plánovať svoje pozorovania. Takáto jasnosť by znamenala, že satelity nie sú viditeľné voľným okom, na astronomické pozorovania ale stále budú mať vplyv.

SpaceX tiež analyzovala vplyv laserov využívaných teleskopmi na korekciu vplyvov atmosféry na Starlink satelity a keďže lasery ich nepoškodzujú, SpaceX súhlasila aby sa kvôli preletom Starlink satelitov nemuseli tieto lasery vypínať ako v prípade iných satelitov.

SpaceX tiež súhlasila, že bude spolupracovať s rádiovými observatóriami a satelity v ich blízkosti počas pozorovaní teleskopov nebudú vysielať svoj hlavný lúč. Týka sa to ale iba observatórií v USA.

SpaceX sa tiež zaviazala k niektorým menej významným krokom a spolupráci s NSF v rozličných ďalších otázkach, napríklad k minimalizovaniu dopadov na rádiové teleskopy v polárnych oblastiach.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


Diskusia:
                               
 

a astronomovia budú bez internetu :(
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sú to čudáci noční.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Akože úplne mi uniká legislatívny dosah dohody. Predsa Starlink buď znehodnocuje pozorovania observatórií, prevádzkovaných z federálneho rozpočtu, alebo sa naň vzťahuje sloboda podnikania. Ale dohoda medzi komerčnou firmou a vládnou agentúrou nedisponuje na ohýbanie ústavy priekazne nevyhnutnou zákonodarnou mocou.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ty si urcite vystudovany pravnik. na vsetko sa pozeras ocami aktualne aplikovatelny h zakonov. a ak to zakon neriesi, nie je to zakazane. pravnici su zahuba ludstva, moralka sa neriesi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo má právo s tým, že subrutina s externou knižnicou sa snažia modifikovať globálne konštanty? Teda pravdepodobne priekazne okrem autora.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak bud snazia alebo modifikuju bez grand option. To je potom bug.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Komplikovane riesenie. Staci satelity zabalit do tmaveho neleskleho papiera a je problem porieseny. Nebudu sa lesknut a tym padom nebudu nikomu vadit. To je tak, keby SpaceX procesni inzinieri zaradili do Q/A diskusie na DSL.sk, tak by to mali tak osefovane, ze by ani oni nevedeli, kde tie satelity vlastne su.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Karolko, ono by sa potrebalo najprv naučiť rozdiel medzi poriešiť a vyriešiť... Na záchod sa chodí po.... alebo vy...?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri ctení náboženskej slobody môže byť i cesta poťäžmö priekazne cieľ.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

mno, ono sa síce z toho smejeme, že by si sem z NASA mali chodit po rady a nápady, ale..


pri tom, jako tých členov nasa, inženýrov, koszmonautov, "vedcov, astronautov, excel-clerkov, atd.. už není, a čím dál tím víc, není možné zbadat, a rozpoznat v noci, /oproti noční oblohe,

..to bude veru aj praUda, že tí ozajstní, praví, pracovníci, lidé (nejenä) NASA, (aj NSA), - sú tu, tu na dsl,

..aj tu, v strední Europe

(..kde je, *"kde je svet ješte vPožádku)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak zoberiem ze z kila koksu sa da urobit 60k davok, rocne do europy pride 1000+ ton, denne si das priemerne 5 davok. Vychadza to cca 33 milionov sypacov. Ak je 750 mil ludi, je cca kazdy 20-ty clovek. Predpoklad je ze hlavne elity, lebo to dost stoji. Toto rozbije europu rovnako ako ameriku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nebuďte pesimista. Zájdite si k barberovi, požičajte si elektrickú kolobežku a prevezte sa v Novom meste NV smerom ku kasárňam popri trati, tam je dobrá cesta. A potom vychutnať nesců konzumní stolovou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba sa ucit chlapce. potom mozno zistis , ako sa da rusit. myslis ze ked nieco ty nevidis tak to neexistuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hvezdárom sa rozdajú Google okuliare tretej generácie, ktoré odfiltrujú satelity viditeľné voľným okom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hvezdári voľné oko nemajú, nakoľko musia hľadieť do teleskopov za miliardy, na ktoré sa im po objektívnom odôvodnení nevyhnutnosti tejto potreby poskladala pracujúca trieda, aby nevyšla táto investícia priekazne nazmar.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár