neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Samsung potvrdil problémy vo firmvéri 990 Pro SSD, užívateľom sa už ponúka nový firmvér

Značky: SSDSamsung

DSL.sk, 9.2.2023


Spoločnosť Samsung zatiaľ neoficiálne v americkom diskusnom fóre podpory zverejnila nové informácie o stave problému jej prémiového flashového SSD disku Samsung 990 Pro, pri ktorom má evidentne mnoho kusov problém minimálne s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti.

SSD je k dispozícii v kapacitách 1 TB a 2 TB a Samsungom udávaná životnosť je 600 zapísaných TB v prípade menšej kapacity a 1200 TBW v prípade 2 TB modelu.

Minutá životnosť vykazovaná diskom v S.M.A.R.T. atribúte číslo 5, ktorý sa u NVMe diskov používa pre vykazovanie percenta minutej životnosti, sa ale zvyšuje veľmi rýchlo a nezodpovedajúco tejto udávanej životnosti. Užívateľ, ktorý otvoril diskusiu na Overclock.net fóre, mal napríklad na 2 TB modeli minutých 7% životnosti po zápise 6.6 TB dát. Jeden z užívateľov zaznamenal ešte výrazne extrémnejší prípad, po zápise 2 TB na 2 TB modeli mal minutých 36% životnosti.

Časť zákazníkov avizuje, že po rýchlom zvýšení minutej životnosti sa následne aj pri zapísaní väčšieho množstva dát minutá životnosť už tak rýchlo nezvyšuje. Nie je ale definitívne jasné, či sa v ich prípade na SSD naďalej zapisuje rovnakým spôsobom ako v čase rýchleho zvyšovania minutej životnosti.

Ako sme upozornili v tomto článku, na konci minulého týždňa spoločnosť na nemeckom diskusnom fóre podpory priznala chybu a avizovala prípravu nového firmvéru.

Dnes na americkom fóre predstaviteľ Samsungu oznámil, že nový firmvér spoločnosť začne sprístupňovať 13. februára. Firmvér má byť podľa informácie schopný "vyriešiť tieto abnormality".

Niektorým užívateľom sa ale už dnes ponúkol nový firmvér 1B2QJXD7, doterajší firmvér mal označenie 0B2QJXD7. Oznámenie neuvádza, aké označenie bude mať avizovaný nový firmvér.

V novej stručnej informácii opäť spoločnosť tiež jasne neuvádza, či ide o problém iba s chybným vykazovaním minutej životnosti alebo o problém s reálnym rýchlym míňaním životnosti. Formulácia iba vyznieva, že by mohlo ísť iba o problém s vykazovaním životnosti, keď problém označuje za abnormality týkajúce sa S.M.A.R.T. informácií. Jasne ale nepotvrdzuje, že životnosť SSD už nebola kvôli týmto problémom minutá. Zároveň spolu s týmito informáciami zákazníkov odkazuje na podmienky záruky.

Nový firmvér podľa informácie tiež nezresetuje S.M.A.R.T. hodnoty na výrobné nastavenia.

Od spoločnosti sú tak stále potrebné detailné technické informácie vysvetľujúce povahu tohto problému a jeho dopadu a samozrejme tiež informácie k akým zmenám prišlo v novom firmvéri.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

Všimnime si, že do obehu bol zavedený nový pojem "abnormality" namiesto bežne zaužívaného "incident". Aj to svedčí o závažnosti problému.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na všímavosť by som neodkazoval, keďže v obehu je už dávno nový pojem inakosť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vráťte nám Windows 7 a priekazne i incident!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mozno je len tvoj zivot abnormalne onicom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mlzenie potvrdzuje ze zivotnost je realne minuta.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ukazuje to životnosť disku pre používateľa. Maximum, čo stihne do smrti zapísať. A trh na to priekazne nie je pripravený.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

asi novym firmware zmenili zobrazovanie atributu na fake hodnotu a tu realnu schovaju pod iny atribut, ktory sa objavi len v internych dokumentoch...
Ak sa nemylim, kedysi sa tak zachoval maxtor, wd aj ibm pri niektorych modeloch HDD a atribute premapovanych sektorov. (po pouziti recertifikacneho alebo llf toolu od vyrobcu sa zobrazovane premapovane sektory vymazali, pritom hlavicka lietala jak blazen...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

trendom je aj úplatok nazvať poďakovanie, a to nie je trestné
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pytam sa ako laik, ake percento bezny ludi resp. ludi, ktory na HW alebo sluzbach spojenych s HW nezarabaju sa SSD disky realne kazia? resp. im zivotnost disku nestaci? Mi pride ze zivotnost je alebo aspon bola pri prvych ssd diskoch nastavena v poriadku, kapacita disku moralne zastara skorej ako jeho zivotnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A máš nejaký certifikát, že sa vieš pýtať ako laik? Lebo nič by ma nepotešilo viac, než môcť ti to objasniť, ale potrebujem k tomu priekazne garanciu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nemaj co dělat, votravujou slušný lidi,
dealery a mafii dělaj, že nevidí.
Prachy jsou prachy, prachy dělaj svoje,
prachy měněj lidi, na stroje.

Policiééé, policiééé!
Bum bum!
Policiééé, policiééé!
Bum bum!
Policiééé, policiééé!
Bum bum!
Všechno tady korupcí hnije!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pamatate, aj tento mal problem. Ak ste dlho data necitali, tak ste ich mali problem precitat - trvalo to dlho. Tiez to riesili aktualizaciou firmware. Funguje dobre doteraz, ale znazke Samsung s uz snazim vyhybat (vsetky produkty).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však iste...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár