neprihlásený Sobota, 4. mája 2024, dnes má meniny Florián
Začína predaj RISC-V minipočítača

Značky: RISC-V

DSL.sk, 3.4.2023


V utorok 4. apríla spúšťa spoločnosť Pine64, pomerne známy výrobca aj ARM minipočítačov podobného formátu ako Raspberry Pi, predaj jej nového minipočítača Star64 architektúry RISC-V.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Verzia so 4 GB RAM bude stáť 70 dolárov, verzia s 8 GB RAM bude stáť 90 dolárov.

Ako spoločnosť už skôr avizovala, použitým procesorom je StarFive JH7110 so štyrmi 64-bitovými 1.5 GHz jadrami SiFive FU740. Použitou grafikou je Imagination Technologies BXE-4-32.

Počítač využíva LPDDR4 pamäť, má jeden USB 3.0 a tri USB 2.0 porty, PCI Express x1 slot, GPIO, eMMC slot, microSD slot, dva gigabitové Ethernet porty a podporu WiFi 6 a Bluetooth 5.2.

Podporovaným operačným systémom ako u iných minipočítačov bude Linux. V minulosti spoločnosť avizovala portovanie distribúcií Debian a Fedora pre použitý SoC, aké distribúcie budú nakoniec k dispozícii a kedy nie je jasné.


Prototyp Star64, kliknite pre zväčšenie (foto: Pine64)



RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys


inzercia



Diskusia:
                               
 

Zisla by sa prirucka o programovani RISC-V v assembleri.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

https://medium.com/swlh/ risc-v-assembly-for-beginners-387c6cd02c49

dakovat mozes neskor ;)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

uz?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za 90 dolárov budem tie sliepky počítať rucne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ako dlho?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zaRISCujem, ze tak V sekund

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Da sa z toho spravit domace NASko s par diskami v boxe (s pouzitim port multiplieru kludne)? Pripadne vie to sluzit ako wifi acces point? Ta druha otazka je otazna po SW stranke. Ta prva je asi aj kus otazka na to, ci ren 1x pcie port zvlada potrebne protokoly.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

port multiplexer niesu zrovna vyhra, zufale vykony pri vacsom IO a nemam v to zrovna ani extremnu doveru ako sa to zachova pri roznych stavoch, je to taky mackopes.
Spravit z toho APcko by nemal byt problem, pokial bude spravne portnuty Debian, ohladne sirsich QOS je otazny skor dopad na prerusenia, ci to bude dostatocne dobre ohandlovane, aby to nelagovalo, ked bude plnit bufer sietoviek...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Navonok to skoro pôsobí, že je poplatok za službu odbremänenia od potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS priekazne drahší ako samotné licenčné poplatky za ARM alebo MIPS.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

bremäno?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla vzoru howädo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V skutočnosti ide o malú ochutnávku skloňovania transbinárneho rodu podľa vzoru lopäta v rámci programu early adopters. Už čoskoro priekazne i vo vašej EU.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

a ja ze krompäč trebä k lopätě....
Odpovedať Hodnotiť:
 

krompäč je v rámci zmieňovanej iniciatívy priekazne subsidiárny vzor k hegemónickému vzoru fluidného rodu vôkol
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky to ma realny vykon v porovnani s rpi 4 ? viem si z toho spravit prehravac filmov ? vie to prehravat 4k 60fps hdr video ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

postaci ak pojde dosbox ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

videl som nejake benchmarky a zatial nic moc, momentalne ma RPI4 z hladiska vykonu navrch, ale to je podla mna sposobene stavom driverov pre tento SoC v kerneli, kde je kopec ficur bud v stave in progress alebo sa na nich este ani nezacalo robit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

investície do výskumu RISC-V sú rádovo asi o 2-3 cifry nižšie ako do ARM, čiže nie je možné očakávať porovnateľný výkon.

Platforma je určite lepšia ako ARM - menšie inštrukčné sady vedia dosiahnúť lepší výkon pri nižšej spotrebe a RISC-V je aj do budúcnosti rozšíriteľná podľa potreby, aby vedela dosahovať čo najlepší pomer výkonu/spotreby. Okrem toho, narozdiel od ARM, je zdarma.

Problém je v tom, že do ARM sa už desiatky rokov tlačia veľké peniaze a ešte len nedávno dobehla x86 - otázka je, či má zmysel investovať ďalšie stovky miliárd do ďalšej platformy. Väčšina firiem si myslí,že nie - asi jediný v tom vidí zmysel Intel, ktorý nechce ísť do ARM (a x86 je objektívne horšia platforma, ale vyvinutejšia), čiže pre nich by prechod na RISC-V znamenal veľký skok v možnostiach
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel uz davno investoval do SiFive (fabless navrhar Risc-V) a tiez im vyraba cipy. Takze Intel sa uz rozhodol vstupit do ringu aj ked zatial nenapadne.

Mozno sa RISC-V dostane do serverov skor ako do beznych pocitacov. Uvidime co pride. Kazdopadne existuje uz vela RISC-V IPs (od CODASIPu, Andes Tech., ...).

Suhlas, vacsina general-purpose aplikacii vyuziva vacsinou len par opakujucich sa instrukcii, takze ak su tie RISCi je mozne ich vykonavat rychlejsie a lacnejsie. Pipeline je kratsia co znizuje spotrebu a tiez znizuje branch miss penalty pripadne load/store penalty. Avsak v pripade, ak su pre specialny ucel potrebne nejake komplikovanejsie instrukcie tak to chce nejaku rozsirenu sadu (napr. ako ma jednotlive Intel SSE, AVX, AES, ...), to zatial RISC-V chyba. Ale casom sa sada rozsiri aj o komplexnejsie instrukcie.




Odpovedať Hodnotiť:
 

No na iot sa hram s esp32, toto ma nizsiu spotrebu? Co je ten icebreaker ze si to kupim a nie rpi? Ak teda bude dostupne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyzerá to fajn, ale Debian mi do bytu nesmie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár