neprihlásený Štvrtok, 22. februára 2024, dnes má meniny Etela
Samsung naďalej plánuje 2-nm čipy o dva roky, oznámil ich parametre

Značky: Samsungčipy

DSL.sk, 28.6.2023


Spoločnosť Samsung naďalej ako už skôr avizovala plánuje spustiť masovú výrobu čipov 2-nanometrovým procesom v roku 2025 a 1.4-nm procesom v roku 2027.

Spoločnosť to oznámila na Samsung Foundry Forum 2023.

Takýto harmonogram pre tieto procesy avizovala už v októbri, aktuálne pridala aj informácie o očakávaných parametroch čipov vyrábaných 2-nm procesom označeným SF2.

Podľa Samsungu proces ukazuje oproti 3-nm procesu SF3 zvýšenie výkonu o 12%, zvýšenie energetickej efektívnosti o 25% a zmenšenie plochy čipov o 5%.

V minulosti bola lídrom vo výrobnom procese čipov spoločnosť Intel, po problémoch s prechodom na 10-nm a 7-nm výrobné procesy bola ale predbehnutá v posledných rokoch spoločnosťami TSMC a Samsung. Najpokrokovejšie komplexné čipy ako napríklad CPU a GPU vyrába v súčasnosti najmä spoločnosť TSMC, ktorá vyrába takéto čipy pre mnoho spoločností navrhujúcich vlastné čipy ale nemajúcich vlastné továrne.

Označenie výrobného procesu jedným číselným údajom je samozrejme značne zjednodušené a parametre odlišných procesov s rovnakým základným označením sa môžu výrazne odlišovať, väčšiu relevantnosť má napríklad hustota tranzistorov na čipe.

Výrobu čipov 3-nm procesom oznámil ako prvý Samsung ešte na konci júna minulého roka. 3-nm proces Samsungu je postavený na technológii GAAFET, Gate-All-Around Field-Effect Transistor, označenej Samsungom MBCFET, Multi-Bridge-Channel FET, s tzv. nanosheet tranzistormi.

Prvá generácia výrobného procesu podľa skorších informácií Samsungu oproti 5-nm procesu znižuje plochu čipov iba o 16%, znižuje spotrebu o 45% alebo zvyšuje výkon o 23%. Druhá generácia má zmenšiť plochu o 35%, znížiť spotrebu o 50% alebo zvýšiť výkon o 30%, zrejme tiež oproti 5-nm procesu.

TSMC oznámila spustenie masovej výroby 3-nm výrobným procesom N3 na konci decembra.

Napriek spusteniu výroby 3-nm čipov spoločnosťami Samsung a TSMC už v minulom roku čipy vyrábané týmito výrobnými procesmi zatiaľ zrejme nie sú použité v žiadnych v súčasnosti dostupných zariadeniach.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Microsoft začína Windows 11 automaticky upgradovať na poslednú verziu
Odštartoval nový konšpiračný sci-fi seriál od Apple
Signal už nebude vyžadovať zdieľanie telefónneho čísla s ostatnými
Apple zdvojnásobila udávanú životnosť batérií v iPhonoch 15
Crucial predstavil SSD blížiaci sa maximu zbernice PCI Express 5.0
V Európe medzi najpredávanejšími smartfónmi dve iné značky ako globálne
Wyze sprístupnila zábery z kamier iným užívateľom už aj v minulosti, išlo o menší incident
Výroba 3-nm AMD procesorov s jadrami Zen 5 má odštartovať v druhom štvrťroku
Incident ukázal riziká cloudových bezpečnostných kamier, zábery z Wyze videli iní užívatelia
Thunderbird začína byť programovaný v Ruste


Diskusia:
                               
 

Podľa mňa nie je fér zverejňovať len plány dva roky napred a na pohovore vyťahovať otázky typu kde sa vidíte o päť/desať rokov. Je celkom dosť možné, že si niečo podobné myslí i karma a sumáciu priekazne za spravodlivú nepovažuje a necháva to plánovanie nezúčastnene cykliť, až kým sa to poriadne nenatiahne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby sa má nejaký kravaťák na pohovore spýtal že kde sa vidím o 5 rokov tak mu bez mrknutia poviem že na jeho žene...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jakceš. Len pozor aby kravaťákova stará nebol vlastne chlap.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pamatam ked nas na skole ucili ze prekrocit tusim 100nm bude problem pretoze sa naraza na atomarne limity materialov a hla dnes sa uz hovori aj o hrubkach pod 2nm...no asi by som potreboval update z planarnych struktur...i ked uz sa mi nechce opat nahanat atomy po papieri schrodingerom :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár