neprihlásený Sobota, 2. novembra 2024, dnes je Pamiatka zosnulých
Oracle kritizuje IBM za útok na klony RHEL

Značky: LinuxRed HatOracleIBM

DSL.sk, 11.7.2023


Spoločnosť Oracle, ktorá tiež ponúka vlastný klon linuxovej distribúcie Red Hat Enterprise Linux, sa aktuálne oficiálne vyjadrila k júnovému kroku Red Hatu, ktorým zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie.

Oracle vo svojom stanovisku označuje krok za krok IBM, vlastníka Red Hatu, a spoločnosť IBM kritizuje.

IBM podľa Oraclu týmto krokom priamo zaútočila na voľne dostupné klony RHEL, AlmaLinux a Rocky Linux.

"A možno to je skutočná odpoveď na otázku prečo: eliminovať konkurentov. Menej konkurentov znamená viac príležitostí na príjmy pre IBM," uvádza Oracle.

IBM a Oracle poskytyjú rozličné enterprise IT riešenia a sú na viacerých trhoch výraznými konkurentami. Oracle od roku 2006 ponúka vlastnú linuxovú distribúciu Oracle Linux, ktorá je tiež klonom RHEL. Podľa aktuálneho stanoviska spoločnosť vytvorila Oracle Linux ako distribúciu kompatibilnú s RHEL, keďže nechcela fragmentovať linuxovú komunitu.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a aktuálne v druhej polovici júna spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Tým výrazne sťažila až znemožnila fungovanie populárnym klonom tejto distribúcie, pričom obhajoba tohto kroku bola pomerne kontroverzná a Red Hat v nej tvrdo kritizoval klony aj ich užívateľov.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie.

V júni ale Red Hat prestal sprístupňovať zdrojové kódy RHEL voľne verejne a sprístupňuje ich už iba svojim zákazníkom a partnerom. Zároveň v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

AlmaLinux a Rocky Linux podľa svojich oznámení zatiaľ pokračujú a plánujú pokračovať, zdrojové kódy získavajú inými spôsobmi a aký to bude mať dopad na kvalitu týchto distribúcií a napríklad rýchlosť dostupnosti aktualizácií nie je jasné.

Oracle samozrejme tiež bude s distribúciou Oracle Linux, ktorá je často používaná enterprise zákazníkmi využívajúcimi ďalšie riešenia Oracle, pokračovať. Spoločnosť v oznámení neuvádza detaily ako bude vytvárať aktualizácie a nové verzie, v prípade verzie 9.2 bude kompatibilita Oracle Linux s RHEL podľa oznámenia na rovnakej úrovni ako doteraz.

V ďalších verziách môže byť podľa oznámenia ale väčšia šanca vzniku problémov s kompatibilitou. Ak bude takáto nekompatibilita ovplyvňovať zákazníkov alebo tvorcov softvéru, Oracle bude tieto problémy napravovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Počet vrstiev flash pamäte sa zvýši nad 400 najneskôr v 2026, plánuje ju Samsung
Google mení spôsob vývoja Androidu, ďalší Android 16 príde už v prvej polovici 2025
Microsoft predĺži podporu Windows 10 o rok, za poplatok
Nvidia má údajne predstaviť CPU pre PC v septembri 2025
Demonštrovaná elektrická verzia pôsobivého dvojnohého robota Atlas
Vydaný Thunderbird pre Android
Apple uviedla notebooky s procesormi M4
NASA sa vesmírna solárna plachta mierne ohla, test bude stále možný
Google používa na programovanie intenzívne AI, programuje viac ako štvrtinu nového kódu
Vydaná Fedora 41


Diskusia:
                               
 

Kurvy su to...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mi tá kritika príde trochu zaujatá. Predsa z pohľadu linuxu je eliminovanie konkurentov priekazne etalónom nielen nefragmentovania, lež priekazne priam i defragmentovania linuxovej komunity.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

to hej, ale nie pod záštitou korporátu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak všetky tajné linuxové bunky v korporátoch priekazne poctivo pracovali na svojich úlohách, nebude to pod jeho záštitou, ale jeho prebraním.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ked Oracle kúpil Sun, ako vydrbal s Openoffice a MySQL? Karma je zdarma, Lary 🤠.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

toto iste mi presne napadlo
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Oracle vo svojom stanovisku označuje krok za krok IBM, vlastníka Red Hatu, a spoločnosť IBM kritizuje.

IBM podľa Oraclu týmto krokom priamo zaútočila na voľne dostupné klony RHEL, AlmaLinux a Rocky Linux.

To je vela krokov teda
Odpovedať Hodnotiť:
 

posledný odstavec :D

Finally, to IBM, here’s a big idea for you. You say that you don’t want to pay all those RHEL developers? Here’s how you can save money: just pull from us. Become a downstream distributor of Oracle Linux. We will happily take on the burden.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale jasne...We will happily take on the burden... najnebezpečnejší sú v korporátoch týpci, čo nosia obleky priekazne len na to, aby mohli zahlásiť "chlapi, teraz si vyhrnieme rukávy"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nehovorím, že nie, ale IBM je teraz na ceste poškodiť to, čo RedHat dlho budoval.

Oracle to rado využije - a buď bude robiť svoju prácu kvalitne (v ktorom prípade je tvoj koment pravdivý ale nerelevantný) alebo to pokazí, kopnú sa do riti, a prídu o brutal príležitosť

business príležitosť je obrovská, konkurencia takmer žiadna...
preto si Oracle Linux dovolí takýto statement
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

heh, to som teda zvedavy ze od koho to akoze zdevelopuju, kedze doterajsi oracle vyvoj bolo len prefarbit redhat

a nie len linux, prefarbuju aj kvm co pouzivaju v oracle exadatach
a rovnako redhat openshift sa vola oracle cloud platform

doteraz 99,9% totozne produkty a tak som zvedavy co oracle za tie roky z usetrenych penazi vykuzli svoje a nemusi sa chvalit pracou z redhatu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, na vsetkom, co moze IBM a Oracle mat zisk(lebo akcionari), necha si za to platit... A vitaz bude asi len Microsoft, ktory odkupi free veci ale necha ich tak, pokial to nebude zneuzivane voci ich biznisu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale chlapi čo to ma znamenať, veď takto predsa windows neporazíte.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár