neprihlásený Streda, 9. októbra 2024, dnes má meniny Dionýz
Začína vývoj zbernice PCI Express postavenej na optickej komunikácii

Značky: PC

DSL.sk, 2.8.2023


Organizácia PCI-SIG stojaca za štandardom dôležitej počítačovej zbernice PCI Express prepájajúcej komponenty v moderných počítačoch odštartovala vývoj novej budúcej verzie PCI Express používajúcej optickú komunikáciu namiesto súčasnej elektrickej komunikácie.

Organizácia za týmto účelom vytvorila pracovnú skupinu PCI-SIG Optical Workgroup, ktorá bude najskôr získavať odozvu výrobcov a preverovať použitie optickej technológie. Cieľom následne bude vyvinúť novú verziu PCI Express používajúcu optické prepojenie.

Optická verzia má podľa oznámenia umožniť vyšší výkon, nižšiu spotrebu, dlhší dosah a menšiu latenciu.

Plánom pracovnej skupiny je nespoliehať sa na jednu konkrétnu optickú technológiu a podporovať rozličné optické komunikačné technológie.

V súčasnosti sa používa v počítačoch generácia PCI Express 5.0 s komunikačnou rýchlosťou 32 GT/s, rýchlosťou jednej linky 3.9 GB/s a x16 slotu 63 GB/s.

Na začiatku minulého roka už bola dokončená a vydaná špecifikácia novej generácie PCI Express 6.0, u ktorej sa zmenila signalizácia z modulácie NRZ, Non-Return-to-Zero, na PAM-4, Pulse Amplitude Modulation so štyrmi úrovňami signálu, a ktorá znovu zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 64 GT/s. Zároveň v júni tohto roka bol dokončený už aj prvý návrh ďalšej generácie PCI Express 7.0, ktorý zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 128 GT/s, rýchlosť jednej linky na 15.1 GB/s a x16 slotu na 242 GB/s.

PCI-SIG očakáva dokončenie novej verzie PCI Express 7.0 v roku 2025. Prvé zariadenia by na trh mali prísť zrejme okolo roku 2027, keď v tomto roku má odštartovať program testovania kompatibility.

Kedy by mohla byť vytvorená prvá optická generácia PCI Express a kedy by mohla byť podporovaná v prvých počítačoch aktuálne oznámenie neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí
Microsoft Word môže zmazať súbor namiesto jeho uloženia
Termín povinnej podpory okamžitých platieb sa blíži, spustila ich ďalšia banka
Nové Macy s procesormi M4 majú byť dostupné od 1. novembra
Magnetické pásky by mali dosiahnuť 100 TB už o tri roky
FreeBSD ide výrazne zlepšiť podporu notebookov, získalo na to financovanie
Mapy.cz začali na Slovensku podporovať plnohodnotnú navigáciu


Diskusia:
                               
 

Vyborne, posielam svetelny signal!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Optodisk by mohol byt poznat rozdiel oproti dnesnym m2. S novymi strojmi je velky rozdiel m2 oproti sata, m2 ide skoro bez odozvy, je to klik, klik, ale este tam je trochu delay. Mozno to zavisi aj od systemu (neviem ako win, linuxy mame vsade), ale m2 je pri beznej praci rychlejsie ako sata. Zase na uplne objektivne tvrdenie by sa museli dat sata disky na nove PC a porovnat ale teda aspon od pcie 3.0 a spickovych m2 je ta m2 pokrok od sata pri beznej praci a to kopirovanie suborov je cira radost! Brzdou sa zda byt skor usb, dnes ked sa robia zalohy na terove flashky, hodila by sa nejaka optoflashka. Este skusim s redukciou usb kluc do rychleho usbc, ci to bude rychlejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ tvoj príspevok skutočne delia od uplne objektivnej pravdy len "sata disky na nove PC a porovnat ale teda aspon od pcie 3.0 a spickovych m2", dajú sa nimi nahradiť všetky teologické a filozofické fakulty i s priekazne celým osadenstvom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A ty kde sa ponáhlaš že chceš optodisk? Daj si kozmodisk a priekazne budeš hotový hneď. A ako bonus nadobudneš nechápavý úsmev.
Odpovedať Hodnotiť:
 

M.2 je rozhranie, cez ktoré môže prechádzať komunikácia protokolom SATA aj PCIe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie naopak? Že zbernica pcie linkiek vedúce do a z cpu, apu, čo len chceš rozvádza matičná pre grafu a nižšie položené expanzné sloty, usb, zvuk, sata atď vrátane m.2 ktorý je najmladší zo všetkých. Mne sa napríklad nepáči že m.2 dokáže zhltnúť priekazne po cocot pcie liniek iba pre rýchlosť ktorá je bežnému užívateľovi tlačiacého v kancelárii dokumenty cez wifi len pre to aby mohol ísť pre hotový papier skôr než sa poserie, na hovno 90% času.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo? Hlavne že už verziu 5 a 6 nič nestíha, ani pamäte nie, ale ideme ďalej...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ked sa isla kupovat nova doska, problem bol skor, ze nebol pozadovany pcie5 m2 disk, ani sa to preto nekupilo
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aj s ddr 5 to bolo tak, ze clovek bol rad, ze moze kupit aspon nieco, nebolo to pri poslednom pokuse vyskladat zostavu ako kedysi, velky vyber nebol ani u sk a cz predajcov a ani na amazone. A este sme sa tesili, ze provname pcie 5 disk oproti predch. verzii a ani tusim bud nebol vobec (ak ano len jeden a nic moc) alebo nebol s blokom na vodnika
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu su benchmarky:
youtu.be/w9BPD5YbMo4
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem o čom tam toľko tí dvaja šuplikanti toľko mudrujú, ale čo tam po ich tzv. "benchmarkoch"... A niečo s hrami? Tak to je to posledné čo zaujíma mňa a kopu ďalších. Realita v praxi skôr napovie ako títo mudrlanti. A ozajk, veď tu bol spomínaný iný pohľad - Norton Ghost z DOS prostredia a tam vôbec tie SSD nevynikali a obávam sa, že ani novšie disky nebudú priepustnejšie, rýchlejšie, vo vykonávaní činností...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To že nemusíš riešiť rýchlosť PCI express môžeš ďakovať práve PCI-SIG. Nespia a vyvíjajú to čo bude potrebné v budúcnosti. To že tvoj PCI-E 3 ešte všetko zvláda bez problémov je práve kvôli tomu že sa to vyvinulo už v čase keď to ešte potrebné nebolo.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ten priebeh je podobný u všetkých, čo pre všeobecné blaho ani nespia, čím z nedostatku REM fázy spánku priekazne nastávajú halucinácie... hyperloop, gigabity, 500 EUR za účasť vo voľbách, zástupca odborného referenta oddelenia genderovaj inklúzie
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Už je pre smrteľníkov rýchla až až. Už to len vedieť využiť.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

PCI-SIG sa zase nudí, tak začali s optickým PCI Express. Teraz nám sľubujú vyšší výkon, nižšiu spotrebu, a iné super veci. Ale nikto nevie, kedy to bude vonku a či z toho niečo bude. Akosi to aj trvá, ale čo už, nech sa aspoň majú čo robiť!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A napájanie elektrikou do VGA pôjde tiež cez optiku?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale Kelišová!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No čo, však dobre ftipkuje. Nejaká tá optická linka a čo s napájaním? Rozhranie pripomínajúce niekdajší konektor bude asi zaujímavé. Alebo tam pribudne zatiaľ iba biedny 0,5m optický káblik z VGA do MB. A bude.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár