neprihlásený Utorok, 5. decembra 2023, dnes má meniny Oto
Suse bude opäť stiahnutá z burzy

Značky: Linuxbiznis

DSL.sk, 18.8.2023


Spoločnosť Suse stojaca za relatívne populárnymi linuxovými distribúciami bude po rozhodnutí majoritného vlastníka po niekoľkých rokoch opäť stiahnutá z burzy.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Majoritným vlastníkom je švédsky investičný fond EQT cez spoločnosť Marcel LUX III SARL, vlastní približne 79% akcií. Spoločnosť sa obchoduje na Frankfurtskej burze, na ktorú bola uvedená len v roku 2021.

Stiahnutie z burzy podľa oznámenia umožní spoločnosti sústrediť sa na dlhodobú stratégiu. Spoločnosti obchodované na burze pravidelne zverejňujú svoje finančné výsledky a sú pod tlakom vplyvu týchto výsledkov na kroky investorov a cenu akcií.

Suse stojí za linuxovými distribúciami SUSE Linux Enterprise a openSUSE, jej distribúcia je jednou z najstarších komerčných distribúcií a je pomerne úspešná vo firmách.

Vznikla v Nemecku a jej prvá verzia bola vydaná v 1994. V 2003 ju kúpil Novell, ten bol v 2010 kúpený spoločnosťou The Attachmate Group a tá sa v 2014 spojila s Micro Focus. V roku 2019 dokončil akvizíciu spoločnosti švédsky investičný fond EQT za 2.5 miliardy dolárov.

Väčšinový vlastník ponúkol aktuálne ostatným akcionárom odkúpenie ich akcií za cenu o približne 67% vyššiu ako včerajšia uzatváracia cena akcií na burze, k predaju ich podľa oznámenia neplánuje nútiť a môžu zostať akcionármi aj po stiahnutí spoločnosti z burzy. Spoločnosť bude stiahnutá z burzy fúziou s neuvedenou luxemburskou spoločnosťou, malo by k tomu prísť vo štvrtom štvrťroku.

Ku stiahnutiu z burzy prichádza okrem iného po tom, ako Suse oznámila a uskutočnila kroky súvisiace s nedávnym krokom Red Hatu, ktorý zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie Red Hat Enterprise Linux a výrazne tým sťažil vytváranie klonov.

Suse v júli oznámila, že plánuje v nasledujúcich rokoch investovať viac ako 10 miliónov dolárov do vytvorenia nového klonu RHEL. Spoločnosť sa následne stala jedným zo zakladajúcich členov asociácie OpenELA, Open Enterprise Linux Association, ktorá má vytvárať zdrojové kódy a ďalšie nástroje umožňujúce vytvárať klony RHEL a sprístupňovať ich komunite.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz
Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd


Diskusia:
                               
 

Miesto zjednotenia vytvorit dalsich X klonov. To je take typicke linuxovske.Kezdy vie vsetk najlepsie... Takto to Linux nikdy nedotiahne na realneho konkurenta Win/Mac na desktopoch.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Jozko z Hornej Dolnej na dsl.sk vie viac ako investicny fond co dava to jedneho projektu 2.5 miliardy. Preco sa radsej nepridu opytat sem, nez aby mrhali peniazmi. Tu im poradia zadarmo, co sa oplati...
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Málokto z tých, čo nepotrebujú prepierať peniaze, pozerá ale i na finančné injekcie do startupov priekazne z perspektívy investičných fondov.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Čo mňa serie, ako dojebabrali Novell Netware operačný systém...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1nápad -

- by mohli spravit, nejaký film, al. nejaký díel seriálu, (napr.nejakého Star Treku, z tých x, desiatky nových, a chzstaných, plánovaných ST. seriálôv), aj s, a o,

Ada,

hey, s Adou, lovcelace, a spol.

(a kus aj o tých úplne prvotných začátkoch ..výpočtových mašín,
a vôbec ..priemzslovej r´evolúcie, v 17 - 18 - 19.století..
(a "počítačovej", v 20.tom. stol.)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Pre zelené cifry zotročujú ľudí čo pre nich robia. Najlepšie by bolo dať akciám globálny ban, je to priekazne rakovina zdravého fungovania spoločnosti a spoločností.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár