neprihlásený Nedeľa, 5. mája 2024, dnes má meniny Lesana
MediaTek má už vyvinutý 3-nm CPU, vyrábať sa začne až v budúcom roku

Značky: CPUTSMCsmartfóny

DSL.sk, 8.9.2023


Aj spoločnosť MediaTek, aktuálne najväčší výrobca procesorov pre smartfóny podľa počtu dodaných kusov, má už vyvinutý SoC procesor pripravený na výrobu 3-nm procesom spoločnosti TSMC.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Procesor sa začne ale masovo vyrábať až v budúcom roku a v prvých zariadeniach sa objaví v druhej polovici budúceho roka.

Podľa MediaTek 3-nm výrobný proces TSMC v súčasnosti oproti 5-nm procesu N5 umožňuje o 18% vyššiu rýchlosť pri rovnakej spotrebe čipov alebo o 32% nižšiu spotrebu pri rovnakej rýchlosti. Čipy vyrobené týmto procesom majú o 60% vyššiu hustotu prvkov ako pri N5.

MediaTek tak bude zaostávať oproti Apple v použití 3-nm procesu približne o rok. Apple síce verejne ešte neinformovala o použití 3-nm procesu, podľa dostupných informácií sa 3-nm procesom TSMC začali vyrábať procesory pre Apple už na konci minulého roka a údajne zatiaľ TSMC týmto procesom vyrába čipy iba pre Apple.

Vyrábať týmto procesom sa má procesor Apple A17 Bionic pre iPhony a Apple M3 pre Macy, pričom novú generáciu iPhonov používajúcu procesor A17 Bionic spoločnosť predstaví budúci týždeň a ako tradične zrejme už o dva týždne bude v predaji.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia


Diskusia:
                               
 

Zbytocne sa nahanaju za nanometrami, nech radsej poskytnu nieco bezbugove, vykonne, stabilne a dlhodobo podporovane, takze nebude treba nonstop nove kusy robit a bude sa moct odladovat do dokonalosti akekolvek zariadenie na tom postavene.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak ten posun na 3nm je este dobra vec, dalej uz to asi nebude mat taky vyznam.
Pravidla hlavne pre vyrobcov hadveru by som nastavil tak ze ak sa pride na neopravitelnu bezpecnostnu dieru do 10 rokov tak bude musiet znasat 100% nakaldov na vymenu (to znamena bud daju zakaznikom novy kus alebo 70% nakupneho zariadenia alebo ponuknu bezplatnu vymenu chipu - cize to bude motivovat vyrobcov na navrhnutie zakladnej dosky tak aby stacilo v profi servise vymenit len chip na zakladnej doske)

Dalej ak sa najde bezpecnosta diera, ktora sa da opravit softverovo ale pride k degradacii realneho vykonu na viac ako 10%, tak taktiez nahrada minimalne 70% z ceny

AKekolvek zariadenie predavane na uzemi EU musi dostavat minimalne bezpecnostne updaty od vyrobcov zariadeni 10-15 rokov - to by bola ekologicka cast, aby sa donekonecna nepredavali kazitka ktore sa po par rokoch rozpadnu.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A nejde mi dohalvy akoze je mozne ze stale niesu dostupne mobiy mensie ako 4" s vymenitelnou baterkou... ked uz mame 7nm CPU...

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Načo sa siliť za nanometrami...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

onanometrami
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jebko, ty si uz davno vysiel s kurzu. Teba vyrabali tak 4cm a vacsi ti ani nikdy nenarastol.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

jedna vec je vysavac, ktory ma vydrzat 15 rokov, druha vec je mobil
15 rocny mobil je moralne aj technicky tak zastaraly, ze je to cira starozitnost, napr. originalne nokie 3310 boli starozitnosti uz davnejsie

ekologicka cast? sak akykolvek spotrebic mozes (dokonca mal by si) doniest do zberneho dvora (chladnicku, pracku, umyvacku, mikrovlnku, vysavac ci akykolvek mensi spotrebic) a nie polozit to vedla kontajnera a tieto veci vydrzia dlhsie ako 2 roky zaruky ... baterky+ziarovky do elektra, suroviny do separovaneho odparu (papier, kovy, sklo, plasty...) motorovy olej+gumy autoservis ... nove mame automaty na PET flase a Al-plechovky ... proste velmi vela veci sa uz recykluje, je uuuplne ina doba ako pred 1/3 storocia, ked vsetko koncilo v jednom kontajneri alenbo na ciernych skladkach
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nove mobily neponukaju - nic mimoriadne
porovnaj z 11 rocnym LG

gsmarena.com/lg_optimus_g_e970-5062.php
softver sa da dorobit aj na starsie telefony

Ekologickost - a co sa asi stane potom? Carovne sa spotrebice vyparia? Rozmelie sa to na recyklovane kovy (drahe) a ak sa da recykluje sa plast (co sa vacsinou neoplati a ak to aj urobia tak sa ten recyklovany plast rozklada na mikroplasty ktore neskor koncia vo vode (uz sa to neda recyklovat) ktoru pijeme vsetci!!!)
Pozri si par dokumentov ako sa to REALNE recykluje a co sa satne potom - uz sa vo vacsine pripadov recyklovat neda!Co je horsie pri tom procese "recyklovania" tvoria mikroplasty ktore vyleju do odpadovych vod... Pripadne do spalovne kde to ide do ovzdusia ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak ti poviem, pred rokmi sa niekde vyrábali komplet medené boilere a fachčia dodnes, 60 až 80 ročné bez údržby, pri pravidelnej údržbe zaručíš chod nad sto rokov, prežije nielen teba ale aj tvoje deti, proste sila hodná scifi filmu. Po päťdesiatych rokoch min. storočia sa doba začala meniť, po 70. až kurevsky. Dnes kúpiš boiler a tesne po alebo do roka po záruke tečie. Rovnako chladničky, práčky kde vinník je malá súčiastka nadizajnovaná k posratiu sa po čase, alebo mega tutti smart počítač vo vnútri. Nemá absolútne cenu baviť sa o ekologií a recyklácií keď korporácie a finančný žraloci za nimi nezačnú od seba. My s tým nič neurobíme, za môjho mládi neexistovali pet plasty, silikóny a podobný ropný bi-produkt známy ako toxický odpad, všetko bolo ekologicky nezávadné, dnes pije mládež z plastov, a aj to nie už obyčajných ako pred dekádou, biodegradujúcich plastov priekazne zvnútra ak recyklujú spôsobom opakovaného plnenia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že prispôsobením sa legislatívnej povinnosti, že sa v tom pravidelne vŕta revízny technik, musia výrobcovia s ohľadom na Kodanskú interpretáciu priekazne príslušne meniť kvalitatívne parametre výrobných procesov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidíš! Na to som zabudol, počkáme si až bude všade vyžadované usbc, taká práčka by to ocenila, inak jestvuje jedna od whirlpool kde potrebuješ appku k jej fungovaniu, po kúpe máš rok jej operovania zdarma, potom ale už si musíš kupovať cykly, úplne vážne, bez ročného poplatku 12eur sa môžeš na ňu akurát tak veselo usmievať. Povedz mi čo je to dpč za doba? Nie som zas až tak starý ale predstava žeby ma pri praní v rieke do riti kusali pirane len preto že som im pred čupnutím nedal jedla na dva hodiny ako mýtne mi príde choré, a čo ešte môžem čakať? Pijavice? Nech idú dpč všetci politici.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri starych by som oponoval slabsou ucinnostou, lacnejsie su preto horsie pretoze sa prilis setri na najdrahsej casti a to je hrubka a kvalita kovu , zvaru a suhlasim ze casto aj na koncovkach. (dobry nerez vydrzi tiez dlho)

Korporacie s tym nic neurobia, len pridu z blbym riesenim

Riesenie je ciastocna OTVORENA standardizacia.

Tznamena ze musia vyrobcovia na EU trhu uvadzat otvorene specifikacie zariadenia a udrziavat OTVORENE standardy na otvory , velkost zavitov, konektory na pocitace a schemy zapojenia, takze po desiatich rokoch tam mozes dat pocitac od ineho vyrobcu, vymenit vyhrievaciu spiralu od druheho vyrobcu bez problemov...

Ohladom plastov, tak tie by som nahradil plechovkami alebo sklom.






Odpovedať Hodnotiť:
 

A v tom tkvie celá irónia, zvary zámerne zblbne samotný výrobca, je totižto im a ich cifrám svetielkujúcim v akciovom trhu dôležitejšie udržať zelený podklad miesto červeného, rozumej konštantný tok predajov, mimo toho diktatúry od kdejakých inštitúcií im len hrá do karát a otvára to väčšie množstvo prac. pozícií certifikovaným technikom končiac, vlastne skládkou pre vybrané materiály. Miesto výroby kvalitných a trvácnych produktov za draho s vládnou incentívou sa dnes predávajú kvázi lacnejšie sračky bez akéhokoľvek finanč. dopingu ako je tomu pri elektromobiloch, a ak sa pozrieme ako veľmi chceme byť ekologický, tak to už priekazne absolútne vôbec celé nedáva zmysel.
Na vodu, infúzie a transfúzie jedine sklo. Kovy musia byť pre ľudskú konzumáciu izolované zväčša chemikáliami ktoré sa po čase začnú uvoľňovať a vzniká gastrointestinálny masaker vedúci až k rakovinám, čo je dnes ale naozaj panensky čisté? Nič. A ek sa tvári že niečo rieši. lol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

S tými podmienkami nie je v komunizme či autoritárskom režime ani najmenší problém, ale v trhovej ekonomike jednoducho SLA priekazne zo zákona určujú zákazníci akceptovateľnou cenovou úrovňou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

3 nano keď príde, tak ďalej to bude ísť asi iba do mínusu -3nano :) Pri 2 a 1 nano už nebude až taký viditeľný výkon a úspora oproti 3 nano. Možno trošičku menšie to bude. V mobiloch to ešte nie je tak poznať. Napr Redmi Note má 7 nano ale výdrž batérie je slabšia oproti Xiaomi Redmi Note 9 takže až také horúce to nebude ako sa hovorí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dneska rano predstavila Tesla Stropkov novy 1nm SOC procesor, ktoreho vyroba sa planuje zahajit buduci mesiac. Vyvojovy koletiv docenta Klucku, nositela radu prace, vyvyjali cip v ramci volneho casu. 1nm procesor je vykonnejsi o 387%, ma hustotu o 150% vyssiu ako konkurencia a usporu energie skoro 82%.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Radio Jerevan upresnuje:
nejedna sa o procesor ale o bicykel, a nebude sa vyrabat ale bol ukradnuty z vratnice zavodneho podniku
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:

Pridať komentár